Készült: 2024.05.29.18:10:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.), 80. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A tárgyalt törvénycsomagot három nagy részre lehet bontani. A módosítások egy része a szerencsejáték-szabályozásra irányul, egy másik része a digitális ügyintézésre, a harmadik pedig alapvetően technikai módosításokat tartalmaz.

Ami az első javaslatcsokrot illeti, ennek a célja az, hogy hatékonyabbá tegye a szerencsejáték-szervezést, fokozottabban védje a játékosok érdekeit. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a Szerencsejáték Zrt. évről évre jelentős mértékben járul hozzá az ország gazdasági növekedéséhez, a közösségi kiadások finanszírozásához, a hazai kultúra, a szociális és egészségügyi területek, valamint a sport kiemelt támogatásához és eredményeihez, a tiszta játékbevétel mintegy kétharmadát visszajuttatja az állami költségvetésbe közcélok finanszírozására.

Most ami a konkrét törvényjavaslatot illeti, a javaslatok egy része az online fogadásokra vonatkozik. Az idei év elejétől kezdve távszerencsejátékot az állami játékszervező mellett más gazdasági társaságok is szervezhetnek. Az előttünk fekvő javaslat egyebek mellett e piacnyitáshoz kapcsolódó teendőkre is válaszol. A módosítás egyik lényegi eleme, hogy a szerencsejáték-szervezők nagyobb mozgásteret kapnak abban, hogy játékosaik számára hány egyenleget tartanak fenn. A mostani szabályozás szerint egy játékos részére egy szervezőnél csak egy egyenleg nyitható, de a játékosok ezentúl külön egyenlegen kezelhetik majd például a lottójátékhoz és a különböző online fogadásaikhoz kapcsolódó be- és kifizetéseiket. Fontos megkötés, hogy egy adott típusú játékhoz továbbra is csak egy egyenleg lesz vezethető.

(14.40)

Szintén az online fogadásokhoz kapcsolódó javaslat, hogy a szerencsejáték-szervező a jövőben lehetőséget biztosíthat a fogadóknak a korai kifizetésre. Ez nemzetközi szinten is közkedvelt gyakorlat. Ez azt jelenti, hogy a játékos az adott fogadás kimenetelét nem várja meg, hanem egy ennél korábbi időpontban, az eredetihez képest alacsonyabb összegű nyereménnyel zárhatja le a játékot.

A második csoportba tartozó módosítások szintén a szerencsejáték-szervezés hatékonyságát növelik, ezek azonban az online fogadások körébe nem tartozó egyéb játékokra vonatkoznak.

A javaslat a kaparós sorsjegyként szervezett sorsjátékot is és a bukmékeri rendszerű fogadást is az állami játékszervezői monopólium körébe vonja.

Az is fontos körülmény, hogy az említett játékokat évtizedek óta kizárólag a Szerencsejáték Zrt. szervezi, ezt a gyakorlatot ez a módosítás emeli jogszabályi szintre.

A módosítások harmadik csoportjának célja, hogy a korábbiakhoz képest nagyobb védelmet biztosítson a játékosoknak és erősebb jogosítványokat adjon a felügyelő hatóságoknak.

Tisztelt Ház! A törvénymódosítási javaslatok másik nagy csoportja a digitális fejlesztéseket és a digitális ügyintézést érinti. A digitalizáció egyre markánsabb szerepet játszik a gazdaságban, becslések szerint a digitális gazdaság már ma is a teljes magyar GDP legalább 25 százalékát adja. A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy hazánk a digitalizáció nyertesévé váljon, ennek érdekében 2010 óta számos lépést tettünk előre, így az elmúlt években az ország közel teljes területén megvalósult a szupergyors internet kiépítése, így ma már a háztartások közel 97 százaléka hozzáférhet a legmodernebb hálózati kapcsolatokhoz. A magyarorszag.hu portálon az elmúlt év alatt hatszorosára nőtt az elérhető ügyek száma, jelenleg 4400 közigazgatási ügyet lehet elektronikus úton elintézni. Emellett már csaknem 5,5 millióan regisztráltak az ügyfélkapura. Ráadásul az állampolgárok sorban állás nélkül, otthonról, egyes esetekben videóchaten keresztül is elintézhetnek bizonyos ügyeket.

A javaslatcsomagban szereplő módosítások négy területet érintenek. Az első ilyen, hogy a minősített elektronikus aláírásokhoz és bélyegzőkhöz kapcsolódó engedélyezés díját eltöröljük.

A második a nemzeti egységes kártyarendszert érinti, gyorsabbá téve a különböző kártyák igénylését. A módosításnak köszönhetően a NEK-regisztráció is elérhetővé válik a kormányablakokban, országszerte elérhető több száz elektronikus ügyintézési ponton. Az elektronikus ügyintézési pontok segítségével érintőképernyős eszközökön könnyen, gyorsan, ügyintézői beavatkozás és sorban állás nélkül lehet meghatározott ügyeket elektronikusan elintézni. Így például a vezetői engedély és a személyi igazolvány pótlását, anyakönyvi kivonat és erkölcsi bizonyítvány igénylését. Ezt a szolgáltatást azok az állampolgárok is igénybe tudják venni, akik nem rendelkeznek az elektronikus ügyintézéshez szükséges technikai eszközökkel.

A harmadik módosítási javaslat célja, hogy az automatikus közigazgatási döntéshozatali rendszer elérhetővé váljon az elektronikus ügyintézést biztosító szervek számára. Így ügyintéző beavatkozása nélkül lehet majd például gépjárművel vagy önkormányzati adózással kapcsolatos ügyeket intézni. Mindez csökkenti az ügyintézők leterheltségét, és még hatékonyabbá teheti a működést.

Végül a negyedik javaslat szintén az automatikus közigazgatási döntéshozatali rendszerhez kapcsolódik, amely eljárástechnikai szempontból módosítja azt.

Tisztelt Ház! A digitalizáció javítja a magyar emberek életminőségét, versenyképesebbé teszi a vállalkozásokat, így a teljes nemzetgazdaságot is, ezért is gondoljuk úgy, hogy ezek a módosító indítványok, ezek a törvényjavaslatok segítik, hogy a közigazgatás digitalizációja tovább folytatódhasson. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai