Készült: 2024.05.10.06:43:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  149-158. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:53


Felszólalások:   141-148   149-158   159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Magyar Levente miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította fel. Tisztelettel kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Köszönöm szépen. Képviselő úr jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Biztos ismeri azt a történetet Pistikéről, aki kibomlott cipőfűzővel száll fel a biciklire, és amikor a barátai figyelmeztetik, hogy ennek nem lesz jó vége, akkor magabiztosan heherészik, majd amikor rátekeredik a láncra a cipőfűző, és elesik, akkor meg azt mondja a srácoknak, hogy kuss, én így szállok le a bicikliről.

Önök elég rendszeresen eljátsszák ezt a történetet; utoljára az orosz kémbank ügyében, amikor mi, a Párbeszéd-Zöldek részéről, de az összes ellenzéki párt részéről már réges-régen szóltunk, hogy talán ideje volna kiszállni ebből a rettentően kínossá váló, politikailag fenntarthatatlan és gazdaságilag értelmetlen intézményből (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Gyurcsány is kínos?).

Ugyanez a helyzet a Paks II. beruházással kapcsolatban. Jávor Benedek és a Párbeszéd-Zöldek, amikor kilenc éve elkezdték ezt a projektet, már akkor mondtuk, hogy nem lesz ennek jó vége. Egyébként 2023-at írunk, azt az évet, amikor Orbán Viktor szerint ez a Paks II., legalábbis az első blokkja elkezdi a termelést, ehhez képest még az engedélyeket sem sikerült megszerezni. Tehát ennyit arról, hogy kinek van igaza.

Most, hogy megszülettek azok a szankciók is, amelyek már a Roszatom leánycégeit tiltják ki Európából, talán végre egyértelművé válik önöknek is, hogy miről beszélünk. Ehhez képest az ön minisztere még gyorsan elszaladt Moszkvába, és egy kicsit kárment, na nem Magyarország, hanem a Roszatom számára. Ha jól értelmezzük a híreket, akkor egy olyan szerződésmódosítást készítenek elő, amely minden tekintetben az orosz félnek kedvez, és a magyar adófizetők vállára helyezi a pluszterheket és a pluszfelelősséget.

Szeretném kérdezni elsőként, hogy jól értjüke, hogy tényleg sokkal drágább lesz, minden kockázatot a magyar fél visel, és minden egyéb tekintetben is a Roszatom kedvére módosítják a szerződést. De a jó hír az, hogy ez persze nem fog megvalósulni, ezért is kérdezzük ideiglenes jelleggel, hogy ugyanúgy titkosítani akarjáke a szerződéseket, mint tették korábban, amit aztán Jávor Benedek perelt ki önökből. Meddig húzzák a végjátékot, mikor ismerik be, hogy megbukott ez a projekt, és mikor állnak át egy fenntartható energiapolitikára, ahogy ezt a Párbeszéd-Zöldek javasolta, és Jávor Benedek tíz pontban összefoglalta, hogy önöknek mit kellene tenniük? Kíváncsian várom a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mielőtt megadnám Magyar Levente miniszterhelyettes, államtitkár úrnak a szót, tisztelt képviselő úr, úgy gondolom, hogy köznevelés szempontjából én ezt a viccet az ön helyében nem így mondtam volna el, nem ebben a szóösszetételben, de hát ízlések és pofonok különböznek egymástól, ezt tudjuk. Most adom meg a szót Magyar Levente miniszterhelyettes, államtitkár úrnak.

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. (Közbeszólások: Nem halljuk!)

ELNÖK: Kérem bekapcsolni államtitkár úr gépét és az időt visszaállítani. Parancsoljon!

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Megvan, elkezdett világítani, köszönöm. A viccet nem Pistikével, hanem egy bizonyos kis állattal ismertem, de a lényegen nem változtat, értem annak a konklúzióját. Ugyanakkor azt el kell mondanom, képviselő úr, hogy egy radikálisan megváltozott nemzetközi viszonyrendszerben, egy új geopolitikai helyzetben teljesen természetes, hogy átértékelődnek olyan döntések, amelyek korábban értelmesnek és előremutatónak bizonyultak. A bank ügye, azt gondolom, ezek közé tartozik. Ez a pénzintézet Budapestet választotta székhelyéül, ami egy komoly megtiszteltetés volt az ország számára, hiszen az egyetlen nemzetközi pénzintézet volt, amely Budapestre költöztette a székhelyét.

Szeretném arra tisztelettel emlékeztetni képviselő urat és a mostani lépéseket kritizálókat, hogy ez nem egy magyar-orosz együttműködés keretében futó projekt volt, hanem számos közép-kelet-európai országot, NATO- és európai uniós partnereinket magába foglaló projektnek indult, és minden esélye megvolt annak, hogy ez sikeres legyen.

A háború kirobbanása óta többen elhagyták a bankot. Nem mindenki zárta még le ezt a folyamatot a NATO- és EU-szövetségeseink közül, tehát még csak azt se lehet mondani, hogy Magyarország utoljára hagyná el a bankot. Ugyanakkor Magyarország  mint az intézetnek székhelyet adó ország  nyilvánvalóan érdekelt volt abban, hogy minél később kerüljön sor arra a lépésre, amely elkerülhetetlenül bekövetkezett az utóbbi hetekben, mely szerint a bank érdemi működése ellehetetlenült.

(14.40)

Azt kérem, hogy a külső körülményekre való tekintettel ezt ebben a kontextusban értelmezzük.

Ami pedig Paksot illeti: éppen az ön által elmondott legfőbb szempont, a fenntartható energiatermelés és az ország biztonságos energiaellátása szempontjából tartjuk kulcsfontosságúnak megtenni azokat a korrekciókat a szerződéses viszonyrendszerben az oroszokkal, amelyek a legnagyobb eséllyel biztosítják azt, hogy ez az erőmű megépüljön a tervezett határidőre. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Tordai Bence képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Miniszterhelyettes úr, amikor azt mondja, hogy korábban értelmesnek és előremutatónak bizonyultak ezek a projektek, akkor azt értem Paks II.-re is. Önök még 2014-ben talán úgy gondolták, hogy ez értelmes és előremutató, s ha jól értem, most már önök sem gondolják, hogy értelmes vagy előremutató lenne. S ha megint csak jól értem, akkor mind a két ügyre vonatkozik ez a „minél később kerüljön sor erre a lépésre”, értsd: az elkerülhetetlen lépés megtételére. Azt nem értem, hogy miért jó húzni az időt és halogatni az elkerülhetetlent. Ugyanezt csinálják a finn, illetve a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjával. Pontosan tudja mindenki, hogy alá fogják írni, de még egy kicsit rontják a nemzetközi pozíciójukat. Ugyanezt csinálták az orosz kémbank ügyével, és most ugyanezt Paks II. ügyével.

Miért nem lehet időben meghozni a megfelelő döntéseket? Amit mondott, hogy a tervezett határidőre elkészüljön Paks II., annak nyilván semmi esélye nincs, hiszen a tervezett határidő 2023 volt, de a most tervezett 2030-at is már maga az energiaügyi miniszter módosította szóban 2032-re; a szerződésben még nem ez szerepel. Szeretném kérdezni, mikor veszik végre elő a bátorságukat és mondják ki, hogy a Paks II. bővítési projekt megbukott.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes, államtitkár urat is. Parancsoljon!

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Képviselő úr olyan szavakat adott a számba, amelyeket nem mondtam. A Beruházási Bank és Paks II. helyzete alapvetően különbözik, hiszen a Beruházási Bankra vonatkozóan az Egyesült Államok konkrét szankciókat jelentett be a múlt héten, és ezzel nyilvánvalóan egy olyan légüres térbe lökte a pénzintézetet, hogy az abban való további részvételből Magyarországnak semmilyen gazdasági haszna nem származik, így a kilépés most az értelmes lépés, ezért is döntöttünk emellett.

Paks más helyzetben van. A paksi beruházásban részt vevő orosz cégek közvetlenül nincsenek szankcionálva. Tehát Paks nem került olyan helyzetbe, mint a Beruházási Bank. Minden jogi feltétele adott annak, hogy ez a projekt tovább menjen. Az, hogy a szankciók és az egész háborús kontextus egy rendkívül nehéz helyzetet eredményez minden olyan együttműködés vonatkozásában, amelyben orosz gazdasági szereplők érintettek, ez evidencia. Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy az erőmű, ami legnagyobb eséllyel ebben a konstellációban tud megépülni Magyarországon, a 2030-as évekre meg tudjon épülni, és az ehhez szükséges feltételeket továbbra is megteremtjük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   141-148   149-158   159      Ülésnap adatai