Készült: 2024.05.08.10:14:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  70-75. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:   69   70-75   76-81      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat. Arra kérem azon kormánypárti képviselőtársaimat, akik most elhagyják az üléstermet, hogy azt úgy tegyék, hogy az interpellációk, illetve azokra a válaszok zavartalanul elhangozzanak.

Tisztelt Országgyűlés! Varju László képviselő úr, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Miért nem állítják meg az orbáni inflációt, ha egyszer megtehetnék?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Varga Mihály pénzügyminiszter urat bízta meg, akinek a felkérésére a választ Banai Péter Benő államtitkár úrtól fogjuk hallani. Varju László képviselő urat illeti a szó, parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az önök kormányzása jelenleg abból áll, hogy tétlenül nézik, ahogy a magyar emberek az immár állandó Európa-rekorderré vált orbáni, vágtató inflációtól szenvednek, miközben önök a szankciókra mutogatnak. Az orbáni propaganda egy több sebből vérző történetet kreált a példátlan élelmiszerár-drágulás, a növekvő üzemanyagárak és a hétszeres rezsiemelés keserű valósága köré, bár ez azonnal lelepleződik, ha valaki átautózik a román vagy a szlovák határon, és betér az első útjába kerülő benzinkúthoz vagy kis üzletbe, vagy csak megkérdezi a határon túl élő magyar ismerősét, hogy mennyit fizet havonta a gázért és a villanyért.

Joggal tesszük fel tehát a kérdést, hogy önök mi mást tesznek a vágtató orbáni infláció ellen azon kívül, hogy másra hivatkoznak és mutogatnak, ahelyett, hogy észrevennék, hogy más európai országban nem okozott még csak feleakkora drágulást sem, mint Magyarországon. Nem gondolják, hogy tükörbe kellene nézni és megmerítkezni Matolcsy György megsemmisítő kritikájában? Cselekvésük elmarad, mert az önök szűk látókörű érdeke, hogy a stadionfinanszírozó orbáni, 25 százalék feletti infláció maradjon minél tovább, bármi lesz is a magyar emberek fizetésével vagy nyugdíjával. De az orbáni infláció igazán akkor hat, ha még meg is adóztatják az Európa-rekorder 27 százalékos általános forgalmi adóval. Ideje lenne bevallaniuk, hogy minden egyes köbméter gáz, minden egyes kilowatt áram, minden egyes liter benzin, gázolaj árának több mint egynegyede az Orbán-kormány zsebének tekintett költségvetésbe áramlik stadionadó formájában.

Tehát önök szó szerint jobban járnak, sőt nyerészkednek a hétszeres rezsiemelésen, a drága üzemanyagárakon és a lassan luxustermékké váló élelmiszereken. Ezermilliárd forinttal többel sarcolják meg a családokat, rövidítik meg a magyar embereket a megélhetési válság közepén, aztán másra mutogatnak; főleg azért, mert Európa más országaiban értik, hogy válság idején segíteni kell az embereket, nem pedig megsarcolni; főleg azért, mert Európa más országaiban mindezt értik. Amikor nálunk a Fidesz hétszeres rezsiemelést vezetett be, akkor például Németországban már tavaly nyáron 7 százalékra csökkentették 19 százalékról a földgáz adóját.

Kérdezem tehát államtitkár urat: miért nem állítják meg az orbáni inflációt a rezsit és az alapvető élelmiszereket terhelő áfa csökkentésével? Miért nem akarják literenként 500 forint alá vinni az üzemanyagárakat az áfa és a jövedéki adó csökkentésével? Miért nem hajlandók megduplázni a kedvezményes árú gáz és áram mennyiségét? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszra megadom a szót Banai Péter Benő államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

BANAI PÉTER BENŐ pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen, hogy képviselő úr ezt a fontos kérdést az Országgyűlés elé hozta, így alkalmunk van tisztázni egyrészről azt, hogy mi okozza azt az inflációs szintet, amit Európában mindenütt, illetőleg a világban láthatunk, másrészről számba vehetjük azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány hozott az infláció letörése érdekében.

Először is hadd tisztázzuk azt a helyzetet, hogy miért beszélünk mi háborús, illetőleg szankciós inflációról, és beszélnek önök orbáni inflációról! Mi azért beszélünk háborús, szankciós inflációról, mert a háború kitörése után egyértelműen elszaladtak az energiaárak és ehhez kötődően az infláció. Itt van a kezemben az Eurostat adathalmaza, ebből az tükröződik, hogy 2021-hez képest 2022-ben, a háború kitörésekor az Európai Unió átlagos inflációs szintje több mint a háromszorosára emelkedett. Ha képviselő úr megnézi, hogy Európa különböző országaiban milyen inflációs szintek vannak, és mondjuk, a német példát említette, akkor megkérdezem, hogy ön például a német kollégáival beszélve scholzi inflációról beszéle, vagy Franciaországban macroni inflációról beszéle, adott esetben az Egyesült Államokban, mondjuk, bideni inflációról beszélneke vagy sem. Nézze meg az adatokat, képviselő úr, látni fogja, hogy az infláció ezekben az országokban is jelentősen növekedett: Franciaországban vagy Németországban 2021-hez képest közel háromszorosára növekedett az infláció.

Azt is tényszerűen el szeretném mondani, hogy én nem hallottam az „orbáni infláció” kifejezést 2014-2015-ben, amikor Magyarországon érdemi gazdasági növekedés mellett, a rezsicsökkentésnek köszönhetően a fogyasztóiár-szint csökkent. Ismétlem: ezekben az években az árszint csökkent, mégsem hallottuk ezt a jelzőt.

A lényeg tehát: azt gondolom, a statisztikák egyértelműen mutatják, hogy a Magyarországon is látott infláció alapvetően külső körülményekhez kapcsolódik, és nemcsak Magyarországon, hanem szerte a világban látunk inflációs folyamatokat.

A második pont az, hogy erre az inflációra hogyan reagál a kormány. Köszönöm, hogy képviselő úr kérdését feltette, hiszen alkalmunk van felidézni azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány hozott az infláció letörése érdekében. Nem fogom az összeset elsorolni, ezt miniszterelnök úr megtette, de kettőt hadd említsek: egyrészről a kamatstop 350 ezer családnak jelent segítséget, másrészről a villany és a gáz ára pedig európai szinten a legalacsonyabb Magyarországon más országokkal összevetve. Képviselő úr említette a német példát. Hadd mondjam el, hogy a 2023. januári adatok alapján Németországban a földgáz átlagára kilowattóránként 24,03 eurócent, Magyarországon 2,47 eurócent. Tehát számos olyan intézkedést láthatunk, amelyekkel a kormányzat a családokat védi az elszabaduló árak ellen.

Harmadsorban azt is látnunk kell, hogy az infláció döntően a háborúhoz és a szankcióhoz kapcsolódik. Látnunk kell és értékelnünk kell azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány megtett az infláció féken tartása érdekében, és látnunk kell azokat a lépéseket is, amelyek a magasabb árak mellett a családok jövedelmének a megőrzését célozzák.

Kiket érintenek ezek az intézkedések? Például a nyugdíjasokat, ahol most is a megemelkedett infláció mellett garantáljuk a nyugdíjak reálértékének a megőrzését, emellett sor került már a 13. havi nyugdíj kifizetésére, és az önök előtt lévő, 2023-as költségvetésitörvény-javaslat számos területen többletfinanszírozásról szól, legyen akár szó a minimálbér, a garantált bérminimum megemelt összegének a biztosításáról, legyen akár szó azokról az egyéb bérjellegű kifizetésekről, többletekről, amelyeket a költségvetés tartalmaz. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Most megkérdezem Varju László képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Elöljáróban szeretném rögzíteni, hogy nem tudom elfogadni államtitkár úr válaszát, bár kétségtelenül kísérletet tett arra, hogy magyarázatot adjon erre a helyzetre.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az energiaárak növekedése kétségtelenül megtörtént, de ennek a hatása, ami miatt egyébként orbáni inflációnak hívjuk, nem indokolja azt, hogy az infláció kétszer nagyobb legyen Magyarországon, mint akár az említett Németországban vagy más országokban. Tehát innentől kezdve igenis jogos orbáni inflációról beszélni.

(16.00)

Másodsorban pedig, ha sokat dicsekedtek azzal, hogy milyen kiváló szerződést kötöttek hosszú távra az energiaeszközök vásárlására, akkor egyébként annak a hatásának meg kellett volna jelennie.

Éppen ezért nem tudom elfogadni a válaszát, és ezért azt mondom, hogy igenis az árnyékkormány maradt Magyarország egyetlen reménye arra, hogy újra megfizethetővé váljon a rezsi, és az üzemanyag-, az élelmiszeráfa jelentősen csökkenjen, és Magyarország történetének sötét korszaka véget érjen. Köszönöm szépen. (Vitályos Eszter: Fergeteges taps.)




Felszólalások:   69   70-75   76-81      Ülésnap adatai