Készült: 2024.05.08.22:42:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  275-276. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:   273-274   275-276   277      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Arató Gergely képviselő úr, DK-képviselőcsoport: „50 perc alatt ért ki a mentő egy utcai balesethez” címmel. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Választókerületemben, Kispesten február 7-én délután baleset történt, egy polgár megbotlott az úton, elesett, és nem tudott felállni. Hozzátartozók hívták a mentőket, aztán vártak. És aztán vártak, és vártak, és még mindig vártak. Közben a sérült az utcán feküdt a hideg kövön, fagypont alatti hőmérsékletben, mint utóbb kiderült, combnyaktöréssel. Az esetkocsi végül 50  jól értették, nem 5 és nem 15 perc, hanem 50  perc múlva érkezett meg.

A jelenlévők elmondása szerint és a mentőkocsi ápolói, orvosa szerint Monorról érkezett meg, miközben az eset egyébként 700 méterre történt a kispesti mentőállomástól.

Szerencsére nagyobb baj nem történt, de ez nem az egészségügyi kormányzaton múlt. És mindez Budapesten történt, egy egyébként viszonylag jó egészségügyi ellátással rendelkező kerületben. Ezek után elképzelhetik, képviselőtársaim, hogy mi a helyzet az ország nehezebben megközelíthető, rosszabbul ellátott térségeiben.

Az okokat persze tudjuk. A mentősök is úgy kapnak újabb és újabb feladatokat a kormánytól, hogy közben sem megfelelő megbecsülést, sem megfelelő eszközöket nem nyújtanak számukra. Így aztán állandó a létszámhiány és a technikai hibák miatti kimaradások.

A probléma egyébként nem új. Az Állami Számvevőszék „A vészhelyzeti betegellátás rendszerének ellenőrzése” című jelentése szerint az Országos Mentőszolgálat az azonnali riasztást igénylő feladatok esetében 2017-ben csak 59 százalékában az eseteknek ért oda a szakmailag indokolt 15 percen belül.

(20.00)

Jól értették: tíz esetből négyszer nem ért oda idejében a mentőautó. Érdemes emlékeztetni arra, mert gyakran hivatkoznak hamis módon a korábbi baloldali kormányokra, hogy 2010-ben az eseteknek még közel 80 százalékában odaért a mentő 15 percen belül. Nem véletlen, hogy a mentőszolgálat azóta sem hajlandó a sajtómegkeresésekre kiadni az újabb adatokat.

Egy ennyire súlyos helyzetben a legrosszabb a struccpolitika; márpedig ez történik. A mentőszolgálat kívülről ejtőernyőzött vezetője folyamatosan nyilatkozik a mentőszolgálat kiváló állapotáról, és hasonlóképpen dicsekednek az egészségügyi kormányzat vezetői is. Pedig ideje lenne szembenézni a valódi helyzettel: az Országos Mentőszolgálatot csak az ott dolgozók hivatástudata tartja egyben. S mit tesz ebben a helyzetben a kormány? Újabb feladatot ad a mentőszolgálatnak. A kudarcba fulladt Hajdú-Bihar megyei ügyeleti kísérletet most meghosszabbítják Bicskéig, azaz országossá teszik. A következmények előre láthatóak, az ügyeleti rendszer és a mentés színvonala egyaránt romlani fog.

Ami az államra van bízva, az eddig is rosszul működött a Fidesz-kormány idején az egészségügyben. De továbbra is csak arra tudnak gondolni, hogy hogyan lehet még újabb és újabb dolgokat elvenni az önkormányzatoktól és központosítani. Elvették a védőnői szolgálatot, elveszik az ügyeleti rendszert, készülnek a háziorvosi rendszer és a szakellátás központosítására is.

Kispest az elmúlt években sok milliárd forintot költött a kispesti egészségügyi intézetre, a szakrendelőre. Nemrég nyílt meg itt például az egynapos sebészeti ellátás. Kőbánya hasonlóképpen jelentős összegeket költött a védőnői szolgálat körülményeinek javítására és a háziorvosi rendelők felújítására. Most mindezt el akarja venni az állam. Mert a kormányzatnak csak a hatalom és a források ellenőrzése számít, az, hogy ők költhessék a közpénzt. Az is látszik, hogy a feladatra kijelölt Belügyminisztérium vezetésében már mutatóban sem maradt az egészségügy iránt valóban elkötelezett szakember.

A kispestiek és a kőbányaiak ennél jobbat érdemelnek. Dobrev Klára árnyékkormánya hozza el azt a reményt, hogy lehet Magyarországon, így Kőbányán és Kispesten is európai színvonalú ellátás, olyan egészségügyi ellátás, amelyik nem hagyja az utcán heverni sérült, beteg polgárait sem szó szerint, sem átvitt értelemben. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:   273-274   275-276   277      Ülésnap adatai