Készült: 2024.05.08.19:48:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  233-236. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:   229-232   233-236   237-240      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Miért hagy cserben a kormány 1200 postai dolgozót?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

(18.50)

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tavaly év végén nagyon sokakat súlyosan érintett a postabezárások híre. Novemberben tudtuk meg, hogy 210 településen összesen 366 postát zár be a kormány. Vidéken élő képviselőként hadd hangsúlyozzam, hogy a kistelepüléseken a postabezárások milyen komoly nehézséget jelentenek az ott élőknek. Nógrád megyében nemcsak olyan nagyobb városokban zártak be postákat, mint amilyen Salgótarján, Balassagyarmat és Pásztó, de például Hugyagon és Ipolyvecén is csökkentették a postai szolgáltatásokat.

Az őszi postabezárások mintegy 740 munkavállaló megélhetését is veszélybe sodorták, ám a posta vezetése ekkor még azt állította, hogy ezeket a dolgozókat más, közeli postákon foglalkoztatják. Mivel az esetleges elbocsátásokkal kapcsolatos aggodalmak nem csitultak, ezért Fónagy János államtitkár úr egy januári írásbeli kérdésre azt válaszolta, hogy a csoportos létszámcsökkentés szükségességét felülvizsgálták, és azt nem kívánják végrehajtani.

Ilyen előzmények után jött most a hír, hogy a kormány ismét megszegi egy ígéretét: 1200 postai alkalmazottat bocsátanak el. Ez a postai alkalmazottak 5 százaléka, vagyis minden huszadik dolgozót az utcára tesznek. De a maradókat sem becsülik meg ennél sokkal jobban. 25,7 százalékos infláció mellett önök először 3 százalékos béremelést ajánlottak fel a dolgozóknak, majd tiltakozások hatására 10 százalékos emelést ajánlanak.

Önök szerint a jelenlegi súlyos megélhetési válságban helyénvaló 1200 ember elbocsátása? Olyan dolgozóké, akiknek nem sokkal korábban még biztos munkát ígértek? És vajon mit üzen a magyar államról az alulfizetett postai dolgozók ilyen alacsony béremelése? Kérdésem tehát: miért hagy cserben a kormány 1200 postai dolgozót? Köszönöm válaszát.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS, gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm kérdését, amely lehetőséget ad számomra, hogy ismételten elmondjam, hogy a brüsszeli szankciók következtében az olyan piaci alapon működő nagyvállalat is, mint a posta, komoly lépésre kényszerült annak érdekében, hogy működése stabilitását meg tudja őrizni. Az ön által is említett létszám-racionalizálást követően megmaradó mintegy 22 800 munkatársának viszont biztos megélhetést ad egy szilárd alapokon működő posta.

Az elbocsátással érintett munkavállalók mielőbbi elhelyezkedése érdekében minden lehetőséget megvizsgálunk, tájékoztatással, szükség esetén képzési programokkal segítjük a dolgozókat. Elsődlegesnek tartjuk, hogy az elbocsátás előtt álló dolgozók lehetőleg egy napot se töltsenek munka nélkül, vagyis a „munkából munkába” elv érvényesüljön esetükben is. Ezt elősegíti, hogy Magyarországon történelmi csúcsot dönt a foglalkoztatottság, az üres álláshelyek száma  nem a munkanélküliek száma  megközelíti a 70 ezret, az álláskeresők száma pedig rekordalacsony szinten van. Így jó esély van arra, hogy ezek a postai munkatársak is mielőbb el tudjanak helyezkedni.

A Magyar Posta vezetése megkezdi a tárgyalásokat az üzemi tanáccsal, megvizsgálja a munkavállalók egyéb foglalkoztatási lehetőségeit. Az új Postapartner-program lehetőséget biztosít arra, hogy az érintett dolgozók a szerződött partnereknél kerüljenek tovább foglalkoztatásra. A Magyar Posta vezetése és a szakszervezetek között létrejött részmegállapodás értelmében március 3-án minden postai munkavállaló bruttó 50 ezer forintos pénzjuttatásban részesült, további 50 ezer forint kifizetéséről március 31-ig lesz döntés abban az esetben, ha addig az ön által is említett bérmegállapodás nem jön létre.

Egyébként a Postakürt Közhasznú Alapítvány is mintegy 50 millió forinttal segíti (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a legrászorultabb volt postás családokat. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   229-232   233-236   237-240      Ülésnap adatai