Készült: 2024.05.08.13:59:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  221-224. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:   217-220   221-224   225-228      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Sándor, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Mit gondol arról, hogy az emberek többsége szerint minden gyermeket nevelő családnak azonos összegű támogatást kellene kapnia? Miért nem támogatják az MSZP javaslatát, hogy duplájára emeljék a családi pótlék összegét?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! A KSH adatai szerint a családi pótlék összege 2008 óta változatlan, ez köszönhető annak is, hogy az önök kormánya az elmúlt 13 évben egyetlen fillérrel sem emelte meg a támogatást. Hornung Ágnes családtámogatásért felelős államtitkár szerint a gyermeknevelés nem lehet többletteher. Ezzel, azt gondolom, személy szerint én is, frakciónk is maximálisan egyetért, és ha ez így van, akkor azt gondoljuk, hogy a gyermekeket segítő pénzügyi támogatás mértékét jelentős mértékben emelni kellene.

Egy, a közelmúltban elkészült kutatás szerint, amelyet a KutatóCentrum készített el, a gazdaságilag aktív magyarok 56 százaléka a jövedelemtől függő adókedvezmény helyett előnyben részesítené a minden gyermeket nevelő családnak juttatott azonos mértékű támogatást, sőt a válaszadók közel fele, 43 százaléka azt is mondja, hogy a kormány családtámogatásra nyújtott pénzügyi támogatása nem nyújt elegendő segítséget a családok számára.

Mi azt mondjuk pontosan ezért, hogy olyan mértékű pénzügyi támogatást kell biztosítani a magyar családok számára, amely a mostani helyzethez képest valódi segítséget nyújt, különös tekintettel a magas inflációra, a rekordmagas élelmiszerárakra, illetve a növekvő rezsiárakra tekintettel. Éppen ezért azt mondjuk, hogy a családi pótlék összegét meg kell duplázni, indexálni kell, valamint annak a mértékét minden évben az infláció mértékével emelni kell. Erre szóló javaslatát egyébként az MSZP többször benyújtotta már a parlamentnek, most is, nemrég is megtettük egyébként ugyanezt, hiszen azt gondoljuk, hogy a 13 éve nem emelt családi támogatás jelentős mértékben veszített az értékéből.

Mindezek miatt kérdezem, mit gondol arról, hogy az emberek többsége szerint a gyermekeket nevelő családoknak azonos összegű támogatást kellene kapniuk. Rendjén vane az, hogy a családi pótlék összege ma már a felét sem teszi ki annak, mint amit a rendszerváltáskor ért? És miért nem támogatják az MSZP javaslatát, hogy a duplájára emeljék a családi pótlék összegét? Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak. Parancsoljon, államtitkár asszony!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Fidesz-KDNP-t nem a balliberális közvélemény-kutatások, hanem a magyar emberek választották meg kormányzó erőnek immáron negyedszerre, elég meggyőző többséggel. A választópolgárok, amikor pártot választanak, akkor, azt gondolom, hitet tesznek a párt által képviselt társadalmi irányzatok mellett is, ezzel egyben hitet tettek a munkaalapú társadalom mellett is, amelyet immáron 13. éve épít a kormány. Az emberek visszajelzéséből arra lehet következtetni, hogy ezzel a választópolgárok meggyőző többsége egyetért. Mi a segélyek helyett a munkában hiszünk, a segélyalapú világ helyett a munkaalapú társadalomban hiszünk.

De nézzünk egy kicsit vissza, hiszen önök is voltak kormányon válság idején. Önök szerint egy gazdasági válság idején azzal vajon segítettek az embereknek és a családoknak, hogy elvették a 13. havi nyugdíjat? Vagy azt talán segítségnek szánták, hogy 2006 után már nem lehetett igénybe venni a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, valamint az egy és két gyermeket nevelő szülők családi adókedvezményét, továbbá hogy a nagycsaládosok számára az adókedvezmény összegét kevesebb mint a felére csökkentették? Ez volt az önök válságkezelése, ezt adta a baloldal a családok számára a gazdasági válság idején.

Ezzel szemben  ahogy a miniszterelnök úr a múlt héten elmondta  mi most is, egy világméretű gazdasági válság idején is megpróbáljuk szinten tartani és lehetőség szerint még bővíteni is a családoknak járó juttatásokat. A mi célunk az, hogy munkából tudják fenntartani magukat a családok, hogy magabíró és felelősségteljes családok legyenek a magyar családok. Azzal, hogy bevezettük a családi adókedvezményt, sokkal jelentősebb jövedelemnövekedést biztosítottunk a családoknak, mint az önök segélyezési rendszere. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   217-220   221-224   225-228      Ülésnap adatai