Készült: 2024.05.09.02:47:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  118-123. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:34


Felszólalások:   112-117   118-123   124      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Barkóczi Balázs képviselő úr, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a területfejlesztési miniszterhez: „Mennyit keres Szili Katalin, Guller Zoltán, Bedros J. Róbert és Wáberer György az egyetemek kuratóriumaiban?” címmel. Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter urat bízta meg, akinek felkérésére Vitályos Eszter államtitkár asszony fog válaszolni. Parancsoljon, öné a szó!

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Amikor az Európai Bizottság kilátásba helyezte, hogy a folyamatos kormányzati korrupció miatt a magyar hallgatókat és oktatókat kizárhatják az Erasmus+ és a Horizont Európa-programból, akkor Navracsics miniszter úr gyors intézkedést ígért, aztán a bejelentett és tervezett intézkedéscsomagból kiderült, hogy önöknek eszük ágában sem volt felszámolni a korrupciót, mindössze egy látszatintézkedés történt államtitkári szinten: a magasabb beosztású kormánytisztviselőket visszahívták ezekből a kuratóriumokból, vagyis az egyik fideszes pártkatonát cserélték ki a másikra.

Egyébként a tegnapi napon az Európai Bizottság is jelezte önöknek, hogy nem tartja elégségesnek ezeket az intézkedéseket. Ők azt mondták, hogy a köztisztviselőknek és a különféle szabályozó hatóságok tagjainak is távozniuk kell ezekből a kuratóriumokból. Jelzem, a Dobrev Klára-vezette árnyékkormány felkérésére a Demokratikus Koalíció frakciója pont ilyen javaslatot adott be, amit önök, kormánypárti képviselőtársaim, a mai igazságügyi bizottsági ülésen leszavaztak.

Négyen azonban, név szerint Bedros J. Róbert és Szili Katalin miniszterelnöki megbízottak, Guller Zoltán miniszteri biztos és Wáberer György kormánybiztos úgy döntöttek, hogy lemondanak kormánytisztviselői tisztségükről és a kuratóriumokban folytatják tovább. Persze, önök ezt is megpróbálták eltitkolni  erről is a sajtóból szereztünk tudomást , így azt sem tudjuk, hogy az említett személyek kuratóriumi tagként mennyit kereshetnek, bár feltételezzük, hogy komoly anyagi kár nem érte őket, amiért a minisztériumok helyett az egyetemek kuratóriumait választották.

A 2021-es adatok alapján egy miniszterelnöki megbízott 1,3 millió forintot, egy kormánybiztos közel 2 millió forintot visz haza havonta. Tehát feltételezhető, hogy ők négyen nem mondtak volna le ekkora összegről, tehát azt vélelmezzük, hogy közel 2 millió forintot kereshetnek kuratóriumi tagként. Államtitkár asszony, szeretném jelezni, hogy ez az összeg egy kezdő egyetemi tanár fizetésének a tízszerese.

Kérdezem tehát államtitkár asszonyt: mennyit keres kuratóriumi tagként Szili Katalin, Guller Zoltán, Bedros J. Róbert és Wáberer György az egyetemek alapítványaiban? Miért titkolták el ezt az összeget, és egyáltalán miért titkolták el azt, hogy lemondtak kormánytisztviselői munkájukról, és a kuratóriumokban folytatják tovább? És miután az Európai Bizottság jelezte, hogy nem tartja elégségesnek az önök által bejelentett intézkedéscsomagot, kérdezem önöktől, hogy meddig lesz még fontosabb a fideszes mamelukok kitömése közpénzzel a magyar oktatók és a magyar hallgatók érdekei ellenében. Köszönöm szépen megtisztelő válaszát. (Taps a DK padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak. Parancsoljon, öné a szó!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bár az interpellációjára sok mindent lehet mondani, egyet biztos nem, hogy nagyon barátkozó lett volna a hangvétele, mondjuk inkább barátságtalan hangvételűnek. (Dr. Vadai Ágnes: Nem vagyunk mi barátok!)

Egyet azonban biztosan megállapíthatunk. Abban biztosan egyetértünk, hogy ideje lenne a megállapodásnak a Magyarországnak jogosan járó uniós pénzek kifizetésével kapcsolatosan. Ugyanakkor vannak olyan szavak a szótárban, amelyeket, azt gondolom, hogy teljesen másképpen értelmezünk. A magyar kormány 2022-ben a kondicionalitási eljárásban megfogalmazott 17 intézkedésben a KEKVA-kra vonatkozóan vállalta, hogy egyértelműsíti azok közbeszerzésekre vonatkozó kötelezettségét, valamint kiterjeszti az uniós összeférhetetlenségi szabályok alkalmazását. Ezt a vállalásunkat 2022. szeptember végéig teljesítettük.

Ön azt mondja, hogy az Uniót ki akarta engesztelni. Kedves Uram! Kiengesztelni akkor szoktak valakit, ha valaki valamilyen bűnt követ el. A nemzeti érdekérvényesítés, a magyar emberek érdekének érvényesítése önök szerint tehát bűn. Szerintünk viszont érdem és a magyar képviselők kötelessége.(Kálmán Olga: Mennyit keresnek? Ez a kérdés!)

A kormányzat határozott álláspontja, hogy a brüsszeli követeléseknek nincsen uniós jogalapja, hiszen Brüsszel kéréseit, ahogyan említettem, ősszel már teljesítettük, és együttműködtünk a további elvárások tekintetében is. Ehhez képest mi történik most Brüsszelben? Nyugat-Európában általános gyakorlat, hogy politikusok vannak az egyetemek kuratóriumában. Az Unió ismét egy hazánkat sújtó politikai döntést hozott, illetve megfosztották volna a magyar diákokat az Erasmus-ösztöndíjtól. A magyar kormány kötelessége ezt nem elfogadni.

Ugyanakkor az Unió folyamatosan új követeléseket támaszt velünk szemben; ezt a mi szótárunkban zsarolásnak nevezik. (Arató Gergely: Mennyit?) A kormány most is, mint minden esetben hazánk, a hallgatóink, az oktatóink és kutatóink érdekeit előtérbe helyezve hozza meg a döntéseit. (Kálmán Olga: Mennyit keresnek?) Ennek megfelelően az érintett kormánytagok ’23. február 15-ei határidővel lemondtak a kuratóriumokban betöltött szerepekről, és voltak, akik pedig a kuratóriumi tagságot választották.

Szeretném leszögezni, hogy Magyarország továbbra sem fogja megengedni, hogy a diákok a kárvallottjai legyenek bármilyen brüsszeli döntésnek. Egy tárgyalási folyamat kellős közepén vagyunk, aminek a következő része Navracsics Tibor miniszter úr brüsszeli tárgyalásai lesznek, ahol, mint mindig, megállapodásra törekszünk majd. Egy biztos azonban: lesz ösztöndíjprogram, akár megegyezünk Brüsszellel, akár nem; utóbbi esetben a magyar költségvetés fogja ezt kifizetni.

Ami pedig a kuratóriumokban végzett munka díjazását illeti: önnek egyébként van arca megélhetési gondokról beszélni? Képviselő úr, az átlagbér kevesebb volt az önök idejében, mint ma a minimálbér. Soha egyetlen kormány nem hajtott végre olyan átfogó munkahelyteremtési programot vagy családtámogatási programot, mint ez a kormány, és soha egyetlenegy sem vett el annyi pénzt a magyar emberektől, mint az önök kormánya.

Mindezek után tisztázzunk még egy fontos szót, képviselő úr, ez pedig maga a képviselet, mert míg önök Brüsszel érdekeit képviselik itthon és Brüsszelben is, addig mi a magyar emberek érdekeit képviseljük, és ezt fogjuk tenni a jövőben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Most megkérdezem Barkóczi Balázs képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ, parancsoljon!

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Nem tudom elfogadni a választ. A világ leegyszerűbb kérdését tettem fel, ehhez képest ön mellébeszélt, mismásolt. Sajnálom, nem önnel barátkozni vagyok itt, hanem a kormányzati munkát ellenőrizni, többek között.

Az uniós pénzek azért nem jöttek, tisztelt államtitkár asszony, mert önök lopnak. Továbbra is lopnak, továbbra sem akarják felszámolni a korrupciót, és nem hajlandóak teljesíteni a Bizottság kéréseit, pedig ön ugyanolyan jól tudja, államtitkár asszony, ahogy én, hogy mind az Erasmus+, mind a Horizont Európa-programok minőségbiztosításon alapuló szerződéses partneri viszonyok, tehát mondhatja ön vagy Orbán Viktor bármelyik reggeli rádiószeánszán azt, hogy majd a magyar kormány kifizeti ezeket a pénzeket, ha a magyar hallgatókat és oktatókat nem fogják fogadni a nagy nyugati egyetemek, majd mehetnek Kazahsztánba, Üzbegisztánba, mert önöknek még mindig fontosabb, hogy a sajátjaikat tömjék ki pénzzel, mint a magyar hallgatók és oktatók érdekei. Szégyelljék magukat! Köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiból.)

(17.10)




Felszólalások:   112-117   118-123   124      Ülésnap adatai