Készült: 2024.05.08.13:55:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  211-212. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:   209-210   211-212   213-214      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Z. Kárpát Dániel képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bodó Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselője: „Bölcsődei és óvodai fejlesztések a Hajdúságban és a Sárréten” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

BODÓ SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor egy fiatal családot alapít, és tervezi a következő időszak eseményeit, van néhány dolog, amit mindenképpen számba kell hogy vegyen. Az egyik például az, hogy hogyan és miképpen talál majd megfelelő munkahelyet, a másik az, hogy milyen lakhatási feltételei lesznek, a harmadik pedig, hogy gyermekei hogyan és miképpen indulnak el az úton.

A foglalkoztatás területén, azt gondolom, hogy az elmúlt tíz évben elért eredmények, az egymillióval több munkahely, illetve munkavállaló magáért beszél. A lakhatás támogatása kapcsán talán soha nem látott segítséget kapnak a fiatalok, természetesen itt is szükség van akár szülői segítségre, akár hitelvállalásra, de mindenképpen van egy lehetőség, egy út, amin el lehet indulni. Így aztán érdemes azon gondolkodni, hogy a felcseperedő gyermekek hogyan kezdik a bölcsődei, óvodai éveket.

Ahogy említettem, sok fiataltól hallom, elvárás is, hogy bizony ezeknek az intézményeknek a fejlesztése alapelvárás. Lássuk csak, mi is volt a helyzet a Sárréten, Hajdúságban! Alapvetően két részre lehetne bontani a meglévő fejlesztéseket, illetve az igényeket, amelyek megfogalmazódtak.

Jó néhány olyan település van, ahol szerencsés módon olyan számban növekedett a lakosság, hogy helyhiány alakult ki. Ez persze nem a szerencse része, de mindenképpen egy üzenet, hogy a település élhető, és szükség van a bölcsődei, óvodai férőhelyek bővítésére. A másik csoport, a másik kategória pedig azokon a településeken található, ahol esetleg a nyolcvanas, kilencvenes években létesültek intézmények, és mára már bizony az állapotuk erősen megkopott, a csoportszobák mellett nincsenek meg azok a kiegészítő helyiségek, amelyek a gondozáshoz, neveléshez elengedhetetlenek.

A szülők elvárása, azt gondolom, mind a két esetben jogos: ne kelljen várólistán szerepelni a gyermekeiknek, tudjanak munkába állni, tudják szervezni az életüket, illetve ha már bekerültek egy intézménybe, ott akár az otthoninak megfelelő vagy még attól is jobb feltételek legyenek biztosítottak.

(16.00)

Természetesen a küldetés is más és más. Ahol a családok munkavállalás szempontjából vállalják a bölcsődei szolgáltatás igénybevételét, ott természetesen a szülők rálátásához szükséges anyagi fedezet, ha indokolt  márpedig indokolt sok esetben , rendelkezésre áll. De vannak olyan települések, és vannak olyan családok, ahol a bölcsődének, óvodának alapvető gondozási feladatai vannak, mert bizony a családban esetenként ebben hiány mutatkozik.

Nagyon fontos tehát az óvodapedagógusok munkája, és azt tudom mondani, hogy a magyar kormányzat, Magyarország Kormánya az ő fizetésükre, jövedelmükre is határozottan odafigyel. De most mégis a fejlesztésekről van szó ennek a hozzászólásomnak a kapcsán, és azt tudom mondani, hogy a Hajdúságban, a Sárréten látványos eredményeket értünk el. Az elmúlt évek fejlesztéseit összesítve 3,4 milliárd forint az, amit pályázati forrásból felhasználhattunk, és a legkisebb is 55 millió forint volt Sárrétudvari esetében, míg a legnagyobb, Kaba város esetében 482 millió forint. Ezek jól látható összegek, jó helyre kerültek, és bizony sok esetben már készen is vagyunk a fejlesztésekkel, illetve néhány helyen talán az utolsó fázisban járunk.

Látható tehát a minőségi javulás, és azt tudom mondani, hogy a települések vezetői, az intézmények vezetői, dolgozói, a szülői munkaközösségek, a szülők népes tábora megérdemli, hogy erről a munkáról, amit közösen végeztek, végeztünk, az Országház falai között is szó essen.

És nevesíteni is érdemes ezeket a településeket, úgymint Földest, Kabát, Püspökladányt, Sárrétudvarit, Ebest, Szerepet, Hajdúszoboszlót, Hajdúszovátot, Egyeket, Nádudvart és Nagyhegyest; 11 település a választókerületből, amelyek tényleg elkötelezettek ezen ügyek mellett.

Tehát természetesen a munkával nem vagyunk készen, hiszen jó néhány településnek vannak még ilyen irányú tervei. Akár ezeken a településeken is  a következő időszakra már ráfordulva, rákészülve  vannak elképzelések, vagyis amellett, hogy most itt e Házban is megköszönöm Magyarország Kormányának ezt az áldozatos családsegítő munkáját, azt az igényt is meg tudom fogalmazni, hogy a további települések további fejlesztésére is nyitottak vagyunk, és várjuk a kormány támogatását. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   209-210   211-212   213-214      Ülésnap adatai