Készült: 2024.05.08.06:06:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  183-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:   175-182   183-192   193-194      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Tuzson Bence miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! A napirend keretén belül az utolsó azonnali kérdésre kerül sor. Seszták Miklós, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Miként biztosítja a Kormány a magyar gazdák védelmét a brüsszeli agrárpolitika intézkedéseivel szemben?” címmel. A miniszter távolléte miatt válaszadásra Farkas Sándor államtitkár urat kérte föl. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ.

DR. SESZTÁK MIKLÓS (KDNP): Elfogadom, köszönöm.

ELNÖK: Elfogadja, akkor öné a szó, képviselő úr.

DR. SESZTÁK MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem áll le a gépezet az európai agrárgazdaság kivéreztetésével fenyegető intézkedések terén. Brüsszel foggal-körömmel ragaszkodik az európai piacokat mélyen áron alul elárasztó, kétes eredetű ukrán gabonához és mezőgazdasági termékekhez, de nem hajlandó felhagyni a szélsőséges zöldítési ideológia jegyében kierőszakolt esztelen döntések sorozatával sem.

Az eredmény: az év eleje óta szinte megszakítás nélkül tüntetnek a gazdák Európában, ráadásul az elmúlt hetekben már nem csak a kezdeti mérsékelt hangulatban. A békés vonulást idővel autópályákat és az utakat eltorlaszoló traktorok és mezőgazdasági eszközök, felgyújtott szalmabálák, építési törmelékek, tüzek, füstfelhők, trágyahalmok váltották fel, több városból pedig rendőrökkel történő összecsapásokról is lehetett hallani. A tönk szélére került európai gazdáknak ugyanis nem maradt más eszközük arra, hogy kifejezzék a tiltakozásukat a mindenféle racionalitást nélkülöző, ideológiai érvekkel átitatott brüsszeli agrárpolitikával szemben. Brüsszel ugyanis szemmel láthatóan nem akar közös megoldást, nem hajlandó segíteni a gazdáknak, és egyáltalán nem érdekli, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek ellenőrizetlen beengedése beláthatatlan gazdasági és társadalmi következményekkel fenyeget.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt gondolom, Magyarország e téren példát mutatott nemcsak Brüsszelnek, hanem az Unió valamennyi olyan államának, amely képtelen, nem hajlandó vagy éppen csak nem mer cselekedni a brüsszeli fősodorral szemben. Mindezek alapján kérdezem tisztelt államtitkár urat, miként biztosítja a kormány a magyar gazdák védelmét a brüsszeli agrárpolitikai intézkedésekkel szemben. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Seszták Miklós képviselő úr. Megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését. Az európai gazdatársadalom valóban eljutott tűrőképessége határaihoz: 18 uniós tagországban robbantak ki eddig az elmúlt hetekben-hónapokban gazdatüntetések, elsősorban a gazdákat sújtó túlzott adminisztratív terhek miatt, amelyek a közös agrárpolitika 2023-ban elindult új rendszeréhez kapcsolódnak. A tüntető gazdák aggálya többek között az is, hogy versenyhátrányban maradhatnak a külső országokból beáramló, olcsó agrártermékek miatt, ugyanis míg az európai gazdák szigorú szabályok, előírások mellett termelnek, addig az EU-n kívülről importált termékekre ezek a szabályok nem vonatkoznak.

Brüsszelnek ki kellene állnia a gazdákért, és be kellene látnia, hogy az európai gazdálkodók felé támasztott követelményeket ki kell terjeszteni azokra az Unión kívüli országokra is, ahonnan a terményimport érkezik. Az Európába érkező import által levert felvásárlási árak alacsony szintje és a megnövekedett költségek miatt számos európai termelő került komoly bajba. Mindenki európai lépéseket és megoldásokat követel. Hazánk erre a problémára már több mint egy évvel ezelőtt felhívta a figyelmet, előre láttuk, hogy míg kezdetben csak a háborús konfliktussal határos tagállamok mezőgazdaságát hozza kilátástalan helyzetbe a terménypiac, ez idővel az egész kontinenst is érinteni fogja, és érinti már ma is. Ezért kényszerülünk meghozni nemzeti hatáskörben a döntést egyes ukrán mezőgazdasági termények szigorú ellenőrzéséről, nyomon követéséről és importtilalmáról, miközben a tranzitot továbbengedjük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Farkas Sándor államtitkár úr. Seszták Miklós képviselő úrnak egyperces viszonválaszra van lehetősége.

DR. SESZTÁK MIKLÓS (KDNP): Államtitkár úr, köszönöm a válaszát. Azt gondolom, azzal, hogy a kormány jókor és jó időben lépett, el tudtuk kerülni, hogy itt, Magyarországon erőszakos gazdatüntetések legyenek.

Azt szeretném kérni önöktől, hogy továbbra is ezt az utat járják. Amennyiben Brüsszel nem mer, nem akar vagy nem tud megfelelő lépéseket tenni a gazdák érdekében, akkor a magyar kormány saját hatáskörben, saját döntést meghozva segítse a magyar gazdákat. Köszönöm válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Seszták Miklós képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége államtitkár úrnak is.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Az európai gazdatüntetések hatására az Európai Tanács belga elnöksége minden tagállamtól összegyűjtötte február végén a KAP uniós szabályaira, a gazdálkodók terheinek csökkentésére vonatkozó javaslatait. Az Agrárminisztérium olyan tehercsökkentési javaslatokat fogalmazott meg, amelyek érdemben adnak válaszokat a gazdálkodókat érintő adminisztratív problémákra, összesen 45 javaslatot, melyek főbb irányai közé tartozik több kötelező előírás teljesítése alóli átmeneti mentesség kérése az idei és a jövő évre is, a termelőket érintő szankciók jelentős csökkentése, vagy éppen a kötelező ellenőrzések számának radikális csökkentése.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   175-182   183-192   193-194      Ülésnap adatai