Készült: 2024.05.08.15:53:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  131-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:09


Felszólalások:   123-130   131-140   141      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Tuzson Bence miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Hiller István, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak: „Új koncepció a mire is? A Nemzeti Múzeumról.” címmel. A miniszter távolléte miatt válaszadásra Vitályos Eszter államtitkár asszonyt jogosította fel. Kérdezem Hiller képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Igen, elfogadom, elnök úr.

ELNÖK: Öné a szó, Hiller képviselő úr.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak! A Nemzeti Múzeum ügyéről szeretném önt kérdezni. Jó kis történet alakult az elmúlt hónapokban a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói tisztsége körül. Néhány hónappal ezelőtt botrányos körülmények között kirúgták az előző főigazgatót, aztán ettől függetlenül kinevezték a Petőfi Irodalmi Múzeum régi főigazgatóját új főigazgatónak, akit néhány nappal ezelőtt miniszter úr kinevezett a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójának, sőt nemcsak a Magyar Nemzeti Múzeum vezetőjének, hanem létrehoznak valamiféle kulturális holdingot. A hírek szerint több múzeum tartozik ebbe a Széchényi Ferenc nevét viselő közgyűjteményi központba: a Nemzeti Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, az Iparművészeti Múzeum.

A varázsszó pedig az integráció. Ha jól értem, úgy akarják megoldani a problémákat, hogy egy új intézményt hoznak létre. A probléma megoldására néhány adalékot szeretnék mondani. A kulturális szférában dolgozók átlagbére, tisztelt államtitkár asszony, a tavalyi évben bruttó 386 719 forint volt. Az nettó 270 ezer forint. Egy diplomás, vagyis felsőfokú végzettséggel rendelkező, a kulturális szférában dolgozó társunk 401 112 forintot keres. Egy PhD-vel rendelkező 345 ezer forintot nettó. Mire jó ez a koncepció ilyen viszonyok között? Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr.(Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Hiller képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nyelvében él a nemzet  ismerték fel elődeink a reformkorban. Majd Kodály Zoltán néhány évtizeddel később úgy fogalmazott: „Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.” Nos, mi azon vagyunk, hogy megszerezze magának.

A világ változik, és sajnos nem jó irányba. A nyugati kultúrában egyre inkább teret nyer az identitáspolitikai őrület. Erre, mi azt gondoljuk, egyetlen értelmes válasz van: a nemzeti kulturális identitás erősítése minden rendelkezésünkre álló eszközzel. Ennek megfelelően az elmúlt időszakban a kormány a költségvetésen keresztül az uniós átlagot messze meghaladó mértékben támogatta a kulturális területen működő szervezeteket. Volt béremelés is, igaz, nem abban a mértékben, amely mindenki számára megfelelő lenne, de nem is akartunk hátradőlni ezen a területen.

Viszont azt is el kell hogy mondjam, hogy a tavaly megrendezett „Magyar géniusz” program sikere megmutatta, hogy a múzeumok együttműködése nagy hozzáadott értéket képes létrehozni, jobb emberekké és jobb magyarokká tette az odalátogatókat. Ezért is döntöttünk úgy, hogy a legfontosabb országos hatókörű közgyűjteményi intézményeket egy kulturális holdingba szervezzük, hogy a következő években folyamatosan, tehát nem csak eseti jelleggel, eseti együttműködéssel koordináltan tudják szolgálni a magyar adófizetőket.

Amikor Széchényi Ferenc megalapította a Nemzeti Múzeumot és Könyvtárat 1802-ben, akkor éppen Bécs germanizáló törekvéseivel szemben mi, magyarok a magyar nyelv és az anyanyelvi kultúra mellett döntöttünk. Ennek egyik megnyilvánulása volt Széchényi Ferenc alapítói gesztusa.

A globális mainstream szórakoztatóipar frontális támadásának kivédésére (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) pedig a saját kultúránkat szeretnénk erősíteni, és ehhez egy ütőképes intézményrendszerre van szükségünk. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vitályos Eszter államtitkár asszony. Viszonválasz illeti meg Hiller képviselő urat.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Államtitkár Asszony! Ez egy értelmes és legitim vita. Az a helyzet, hogy vitassuk meg.

Széchényi Ferenc koncepcióját említette. Tudja, miért tette ezt a koncepciót? Mert nem volt Magyarországon kulturális minisztérium. Ez a koncepció akkor helyes, ha nincs kulturális minisztérium. Ha van kulturális minisztérium, ez a koncepció nem állja meg a helyét; ha van kulturális minisztérium, amelyik jól működik, akkor az egyes intézmények önállósága, éppen a szakmaiságukba vetett hit az, ami megadja a rangot. Nézzék meg a Szépművészeti Múzeumot! Még jó, hogy nem kell összevonni semmivel! Azért, mert működik. Ha jó az Országos Széchényi Könyvtár, ha jól működik a Nemzeti Múzeum, ha jól működik a PIM, nincsen szükség kulturális holdingra.

(14.20)

És még valamire nincsen szükség: nincsen szükség forradalmi gondolatra. Tudja, mire van szükség? Több pénzre a kultúrában dolgozók számára. (Tordai Bence és Kanász-Nagy Máté tapsolnak.) Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Hiller István képviselő úr. Viszonválasz megilleti az államtitkár asszonyt is.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Azt gondolom, hogy az első rendelkezésemre álló két percben el tudtam azt mondani, hogy mi a célja ennek a kulturális holdingnak. Az, hogy nem értünk egyet ebben, azt gondolom, hogy már-már természetes.

De szerintem nézzük meg azt, hogy hogyan fog ez működni a következő időszakban. Nem más a cél, mint a magyar kulturális örökség fenntartása, megőrzése és továbbörökítése a következő generációk számára.

Egyébként a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központtal megmarad az intézmények önállósága, tehát ettől nem kell félteni őket; nem arról van szó, hogy összevonjuk őket, egész egyszerűen összefogja a munkájukat az új központ. Ide fog tartozni a Nemzeti Múzeum, a Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum. És éppen azért hiszünk abban, hogy ez a közgyűjteményi központ jó  hogy is mondjam  felügyelője lesz a többi intézménynek, mert abban szeretnénk hinni, hogy ezeket a szinergiákat, amiket adnak az egyes közgyűjteményi intézmények, egységesíteni tudja, és még inkább elősegíti azt, hogy a magyar identitás megmaradjon. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   123-130   131-140   141      Ülésnap adatai