Készült: 2024.05.19.22:11:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2023.05.04.), 56. felszólalás
Felszólaló Gréczy Zsolt (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat számos területre kiterjed, én azonban most, miután ez itt a napokban amúgy is a viták kereszttüzébe került, elsősorban a posta körüli történésekkel kívánok foglalkozni.

Az történik ugyanis, hogy amikor a Gyurcsány-kormány bezárt néhány postát, akkor a Fidesz a vidék kivéreztetéséről, tönkretételéről nyilatkozott itt a parlamentben is, sajtótájékoztatót tartottak, és tüntetéseket és ellenállást helyeztek kilátásba, most pedig ennek a sokszorosa történik postabezárás szempontjából. Azt gondolom, hogy ez azért mindenképpen figyelmeztető és önleleplező pillanat.

Lefolytatódott egyfajta társadalmi egyeztetés arról, hogy a postákkal mi történjen, hiszen a kormányzati portálra is fölkerült egy ilyen vitaanyag. A társadalmi egyeztetés folyamata során természetesen nem változott meg a kormány álláspontja, ugyanis a jogszabályt változatlan tartalommal nyújtották be a parlamentnek, így pedig a törvényi lehetőség biztosítva lesz arra, hogy a nagyvárosi posták százait zárhatják be. Tessenek kapaszkodni: Budapesten mindössze 55 postahivatal marad. Ha egy nagyjából 1,7 milliós városra 55 postahivatal marad, az nem túl sok.

Természetesen lehet arra hivatkozni, hogy digitalizáció és Covid és egyebek, de nagyon sok helyen, vidéken ez nem ilyen egyszerű, hogy akkor most csatlakoztunk a digitalizációhoz. A kisposta egy kisebb településen a helyi kulturális élet része volt, a helyi kultúrához hozzátartozott, a helyi viselkedéshez. Az emberek sokszor elmentek a postára, ott beszélgettek, találkoztak, megvitatták a közös ügyeiket. Most egy újabb efféle fórumot zár el a kormány az emberek elől. Ez még inkább oda fog vezetni az amúgy is elnéptelenedő falvakban, hogy még inkább be fognak zárkózni az emberek, és egyre kevesebbet fognak beszélgetni egymással. Ráadásul ez a törvényi szabályozás arra is kitér, hogy eddig a 25 ezer fő fölötti településeknél kötelező egy postahivatal fenntartása. Most ez is módosul, és 30 ezerre tolják ki ezt a keretet, ami, azt gondolom, hogy szintén ugyanezt a veszélyhelyzetet állítja elő.

Ismeretes, hogy tavaly összesen 210 település 336 postahivatalát zárta be a Magyar Posta. Eredetileg azt nyilatkozták, hogy ideiglenes bezárásról van szó, de természetesen már akkor is lehetett tudni, hogy ha egy postát valahol bezárnak, akkor olyan nincs, hogy egy-két év múlva újraindítjuk, mert hol lesz már az, aki ott alkalmazott, meg az emberek el is szoknak tőle, illetve azt a helyzetet szokják meg, hogy nincs posta.

Ráadásul múlt héten az is megtörtént már, hogy az újságokat is kivonták, az újságszolgáltatást, az újság vásárlásának lehetőségét is kivonták a posták tevékenységi köréből, ami egyébként szintén meglehetősen elkeserítő.

(12.30)

Az emberek egy része, főleg kistelepüléseken, még a postán vette meg azt a pár újságot, amit oda levittek egy-egy napilapból, hetilapból, folyóiratból; most ez a fajta információfelvételi lehetőség is megszűnik. A Demokratikus Koalíció ezzel sem ért egyet.

Az önkormányzatok 32 egységet vettek át a bezárt postákból. Egyébként nemcsak ellenzéki, hanem fideszes önkormányzatok is úgy érezték bizonyos helyeken, hogy ez rendkívül kellemetlen, hogy bezárják a postát, és ezért kezdeményezték, hogy ezeket a hivatalokat megpróbálják megmenteni, mert az a fideszes képviselő vagy fideszes polgármester is pontosan érezte, hogy az emberek, amikor egy postát bezárnak a városukban, abban nem a fejlődést fogják látni, hanem a városuk életkörülményeinek elsorvadását.

2022-ben a KSH szerint a Magyar Postának 1890 saját üzemeltetésű hivatala volt. Amennyiben a minisztérium által tartósan fennmaradó hivatalszám valóban 1600  (Dr. Fónagy János bólogat.) államtitkár úrnak volt ilyen nyilatkozata, látom, bólogat, tehát pontos az információm , akkor ez 16 százalékos csökkenésnek felel meg. A csökkentés ugyanakkor azt is jelenti, hogy a postai lefedettség lényegesen alacsonyabb lesz, mint az Európai Unió átlaga, az 1,6 hivatal 10 ezer lakosra, szemben az európai 2,91-gyel. Természetesen lehetnek olyan gazdasági megfontolások, amikor valamilyen racionalizálás igényelt, de azt gondolja a Demokratikus Koalíció, hogy egy ilyen széles körű letarolása a postahivataloknak semmiképpen nem magyarázható, és ezért a Demokratikus Koalíció ezt a salátatörvényt így nem fogja támogatni. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai