Készült: 2024.05.08.15:37:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  66-71. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:55


Felszólalások:   60-65   66-71   72-77      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tájékoztatom önt, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Hiszékeny Dezső képviselő úr, az MSZP képviselője, az Országgyűlés jegyzője interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Biztosítjáke az önkéntes tűzoltószervezetek gépjárműadó-mentességét?” címmel. Tisztelt jegyző úr, tájékoztatom önt, hogy Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Hiszékeny Dezső képviselő úré, az Országgyűlés jegyzőjéé a szó. Parancsoljon!

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Ha baj történik, a rendőrök, a mentők és a tűzoltók azonnal a segítségünkre sietnek. Ezeknek a szervezeteknek évtizedek óta vannak önkéntes segítőik, és ők nélkülözhetetlen munkát végeznek a magyar lakosságért. Ehhez a nagy munkához képest bagatell kéréssel fordulok önhöz.

Ahhoz, hogy a közel 70 ezer önkéntes tűzoltó tűz esetén megkezdhesse a mentést, el kell jutnia a gépjárművel és a felszerelésével a helyszínre. Ezeknek a gépjárműveknek fenntartási költségei vannak. A biztosítási díjat, az üzemanyagköltséget és szervizdíjat megfizetik, de sajnos az utóbbi években adóztatjuk is őket. Hiszem, hogy csak figyelmetlenségről van szó, mert az nem lehet tudatos, hogy önkéntes segítői munkát adóztatunk.

2020-ig ezeknek az önkéntes tűzoltószervezeteknek  együttműködve a helyi önkormányzatokkal  mentességet adtunk. Az adót kivető szervtől kapták ezt a mentességet, mert az önkormányzatok jól érzékelték, hogy ezt a tevékenységet más nem képes ellátni a településen. Azonban egy döntés alapján a gépjárműadó az államhoz került, annak beszedéséről pedig a NAV gondoskodik. Ezzel megszűnt a helyi érdekek, a helyi élet és vagyonbiztonság fontossága is.

A gépjárműadóról szóló törvény rendelkezik arról, ki az adó alanya. Ez alapján jelentősége van annak, hogy ki a tűzoltóautó tulajdonosa, üzembentartója, használója. Az adó alóli mentesség lehetősége múlik ezen. Sajnos, az önkéntes szervezetek többnyire nem vehetik igénybe. Én azt gondolom, a jogalkotó szándéka az volt, hogy a különböző, mentésben részt vevő járművek, rendőr-, tűzoltó- és mentőautók mentességet kaphassanak az adó alól, nagyon helyesen. Mert hogy néz ki az, hogy mások életét, értékeit önként mentőkön nyerészkedjenek? Pláne, ne az állam, aki mellett, sokszor helyett végzik ezt a tiszteletre méltó munkát. A megoldáshoz csak egy „és” szóra lenne szükség, így az önkéntes tűzoltókra is vonatkozna a mentesség.

Miniszterhelyettes úr, kérem, segítsen, tegyük igazságossá a helyzetet: ne legyen különbség a tüzet oltó járművekben. Az államnak ez az adótétel aprópénz, az önkéntes tűzoltóknak és az embereknek viszont az életet jelentheti. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

(15.40)

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Mint említettem, a választ Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy ön is, én is, a kormány is nagyon tiszteletre méltónak tartja az önkéntes tűzoltószervezetek áldozatos és önzetlen munkáját. Én is találkozom ezzel a választókörzetemben, több településen működnek ilyen egyesületek, ahol volt tűzoltók, nyugdíjas tűzoltók vagy a műszaki dolgokat jól ismerő emberek összeállnak, és önkéntesen segítenek a bajbajutottakon. Sokszor elmondják, hogy hamarabb odaérnek adott esetben, mert közelebb vannak a bajhoz, mint az állami tűzoltók, ezért egyetértek önnel, ki kell hogy fejezze a gépjárműadó-törvény is ezt a megbecsülést, és ezért lehetőség szerint mentességet kell adni.

Én nagyon bízom benne, hogy az ön értelmezésében egyszerűen csak egy félreértés van, hiszen a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény 5. §-a így szól: mentes az adó alól a) költségvetési szerv, b) egyesület  mindegy, hogy milyen egyesület , alapítvány tulajdonában lévő gépjármű. Tehát nem kell a költségvetési szerv  kvázi önkormányzati intézmény , az alapítvány vagy az egyesület tulajdonában lévő gépjármű után megfizetni az adót, hiszen ha az egyesület tulajdonában van, azt csak az alapító okirat vagy az alapszabály célja szerint használhatja fel olyan célokra, ami nem lehet más, mint közcél. Természetes, hogy az emberek segítése közcél lehet. De folytatva még, az e) paragrafus azt is tartalmazza, a létesítményi tűzoltóságot fenntartó gazdasági szervezetek azon tűzoltó szerkocsinak minősülő gépjárművei is adómentesek, melyek riasztás esetén részt vesznek a tűz elleni védekezésben, vagy a műszaki mentésben részt vesznek. Azt hiszem, ez egyértelmű és természetes.

A vita azon lehet, hogy miért nem kap mentességet az, aki csak üzemeltetésben használja a gépjárművet. Igen ám, de akkor ki a tulajdonosa? Ha nem költségvetési szerv, nem alapítvány, nem az egyesület, nem tudom ki, ebben az esetben kell megfizetni a gépjárműadót. Én nagyon bízom benne, hogy ezt a félreértést el lehet oszlatni, és a törvény megfelelő értelmezésével ezt helyre lehet hozni.

Egyébként az a változás, hogy nem az önkormányzat szedi be, hanem az állam a NAV útján, az a törvényen nem változtatott, és az, hogy ki szedi be az adót, a mentességet az nem állapíthatja meg, hanem a törvény mondja ki, és a törvény szövegét most értelmeztem. Én bízom benne, hogy a válaszom segít a megoldásban. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Most tisztelettel megkérdezem Hiszékeny Dezső képviselő urat, az Országgyűlés jegyzőjét, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Bár minden szavát értettem miniszterhelyettes úrnak, de mégsem értem a logikáját annak, amit ön mond, ezért nem áll módomban elfogadni a válaszát. Azt hittem, mindenki számára világos az, hogy itt nem arról van szó, hogy a tűzoltó-egyesületek tulajdonosai ennek az autónak, hiszen a tűzoltóautók zömét adományként kapják, és ők csak üzemeltetik ezeket. A kérdésem, a kérésem erre irányult, hogy ők is kaphassák meg, bár nem tulajdonosok. Hát, ez a lényege annak, amit elmondtam. Sajnos, úgy érzem, hogy ezzel inkább megkerüli a kérdést, semmint segíteni próbál.

Ön is volt polgármester, pontosan tudja, hogy milyen jelentősége van ezeknek a szervezeteknek, és milyen terhet jelent ezen autó adójának a befizetése, hiszen itt nem könnyű súlyú autókról van szó, és nem csekély teljesítményűekről, tehát magas ezeknek az adója. És én azt gondolom, hogy önkéntesekről van szó, állami feladatot ellátó szervezetekről van szó (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), abszolút politikamentes, társadalmilag hasznos tevékenységet végeznek.

Azt kérném, hogy most, a költségvetés megalkotásakor gondolják ezt még egyszer végig. Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:   60-65   66-71   72-77      Ülésnap adatai