Készült: 2024.05.09.02:12:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:36


Felszólalások:   29-32   33-36   37-42      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Németh Szilárd István képviselő úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Orbán Viktor egyet akart elérni az uniós csúcson: ne a magyar embereknek kelljen megfizetni a háború árát. Orbán Viktor a múlt héten történelmi győzelmet aratott Brüsszelben, mert nemzetközi szinten is elérte, amit idehaza a nagy többség is akart és támogatott: sikeresen megvédte a magyar családokat az Ukrajnában folyó háború és az elhibázott brüsszeli szankciós politika egész Európát érintő legkárosabb következményeitől; a miniszterelnök megvédte a magyar családokat az Unió más országában égbeszökő rezsitől és az elszabadult üzemanyagáraktól, illetve ezek inflációs következményeitől. A 27 EU-tagállam egyetlen miniszterelnökeként állt ki országa, jelesül Magyarország érdekeinek védelmében. Hiába, no, a rezsicsökkentéshez nemcsak felkészültségre, tudásra, hanem akaratra és bátorságra is szükség van.

Tisztelt Képviselőtársak! Orbán Viktor elérte, hogy Magyarországra a Barátság II. csővezetéken továbbra is a megszokott rendben és áron érkezzen a magyar gazdaság számára nélkülözhetetlen orosz kőolaj, ami a hazai kőolaj-felhasználás 65 százalékát teszi ki. Nem véletlenül mondtuk, hogy az orosz olajembargó ránk erőltetése felérne a magyar gazdaságra ledobott atombombával; persze, azt is mindig hozzátettük, hogy az elhibázott brüsszeli szankciós politikának a levét egész Európa meg fogja inni, mert az ezt kiagyaló és erőltető politikusoknak, ideológusoknak sem tervük, sem fogalmuk nincs arról, mivel és hogyan helyettesíthetnék az orosz energiaforrásokat. (Többen állva beszélgetnek a teremben.)

Persze, itthon sem könnyű a helyzet, mert ezeknek a bürokratáknak akar megfelelni a brüsszeli birodalmi érdekeket mindig a legmesszebbmenőkig kiszolgáló hazai baloldal. Szabó Szabolcsnak például sem véleménye, sem bátorsága sincs ebben az ügyben sem, szerinte majd az Unió eldönti, mit akar, azt meg mindenkinek majd el kell fogadnia. Majd Brüsszelben megmondják, mint annak idején Berlinben vagy Moszkvában, igaz, képviselő úr? (Az elnök megkocogtatja a poharat.) Tordai Bence viszont a tőle megszokott cinikus nagyképűséggel egyenesen azt sulykolta, hogy a magyar kormány a magyar embereket túszul ejtve zsarolja az Uniót. Igazából azonban Fekete-Győr András mondta meg a tutit, ő ugyanis bevallotta, ha ők lennének kormányon, Magyarország mindenféleképpen csatlakozott volna az embargóhoz  ez már világos beszéd. Ha Gyurcsány Ferenc és klónjai kormányoznának, akkor ma a 95-ös benzin 788, a gázolaj pedig 771 forintba kerülne literenként, ha éppen lenne mit tankolni. Ha a baloldalon múlna, akkor már háromszoros gázárat és négyszeres villanyárat fizetne mind a négymillió magyar háztartás. Gyurcsány alatt a családokat a többi európai országhoz hasonlóan nem védené a rezsicsökkentés, mert az elszabadult piaci árakat terhelnék a magyarokra is, sőt még az is előfordulna, hogy nem lenne mivel fűteni, nem lenne mivel világítani. És Márki-Zay vágyálmai is valóra válhatnának: az emberek kevesebbet fürdenének, és mosás helyett inkább szellőztetnék a ruháikat.

Köszönjük, de nem kérünk a baloldali és brüsszeli életviteli tanácsokból, inkább megvédjük a rezsicsökkentést: kiállunk hazánk energiabiztonsága mellett, és világossá tettük, hogy a háborús körülmények és az elhibázott brüsszeli szankciós politika ellenére is biztosítani fogjuk a magyar családok részére a rezsicsökkentés eredményeit, és ebből nem fogunk visszalépni. Tudjuk, hogy ez a családvédelem a világot sújtó energiaválság és a brutális kőolaj-, földgáz- és villamosenergiaár-emelések miatt most az eddigieknél is sokkal többe kerül, ezért hoztuk létre a Rezsivédelmi Alapot, amelybe azoknak kell befizetniük, akik a háború következményeinek egyértelmű haszonélvezői, azoknak, akik extraprofitra tesznek szert, emellett a kormány is megtakarít, sőt leginkább magán spórol. A rezsicsökkentést a kezdetektől támadó Karácsony Gergelyt, a messze a leggazdagabb önkormányzat vezetőjét, no meg a baloldali pártokat is arra biztatjuk, hogy járuljanak hozzá a rezsicsökkentés védelméhez ahelyett, hogy fantomfrakciók alakításával trükközve milliárdokat tesznek zsebre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Háborús veszélyhelyzet van. Arra kérjük a baloldalt, hogy most az egyszer lépjenek túl a választáson elszenvedett csúfos vereségükön, és ne akarjanak bosszút állni a magyar választópolgárokon. Kérjük, hogy önök is támogassák a Rezsivédelmi Alapot, védjük meg közösen a magyar családokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most válaszadásra Szijjártó Péter miniszter úrnak adom meg a szót.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A szomszédban zajló háború, valamint az annak nyomán elfogadott brüsszeli szankciós csomagok és az elmúlt hónapokban a szemünk előtt kibontakozó geopolitikai változások egy teljesen új világgazdasági és teljesen új geopolitikai realitást rajzolnak elénk.

Nem túlzás arról beszélnünk, hogy új korszak kezdődött a világban, és ennek az új korszaknak számos karaktere van. Az egyik jellemzője éppen az, hogy nagyon komoly energiaellátási nehézségekkel, energiahiánnyal, nyersanyaghiánnyal kell szembenéznünk. Korábban az energiaellátás kérdése olyan volt, mint maga a levegő: teljesen természetesnek vettük, mindig lehetett földgázt vásárolni, mindig lehetett kőolajat vásárolni, a piac alapvetően inkább kínálati volt, a kérdés csak az volt, hogy ki tud jobb árat elérni.

Mára a helyzet jelentős mértékben megváltozott: az energiabeszerzések során az ár másodlagos kérdéssé vált, az elsődleges kérdés ugyanis az, hogy vane mit megvásárolni. A piacon is általában van alma, ha éppen jön a termelő, ha nincs, akkor konkrétan nem lehet vásárolni. Így néz ki ma  kicsit ennél talán bonyolultabban, durván leegyszerűsítő volt ez a megközelítés  a nemzetközi energiapiac is: nincsenek mindig rendelkezésre álló energiahordozók, ezért az az ország, amelyik a saját maga által elhasznált energia nagyobb részét maga tudja előállítani, hatalmas versenyelőnybe, sőt biztonságba kerül, és az az ország is, amelynek hosszú távra szóló szerződései vannak az energiabeszerzésről, biztonságosabb helyzetben van, mint a többiek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szomszédban zajló háború kapcsán Magyarország álláspontját már többször világossá tettük, de azt is világossá tettük, hogy nekünk ebben a helyzetben az első számú feladatunk Magyarország békéjének és biztonságának a megőrzése. A biztonság megőrzésének azonban nemcsak fizikai aspektusa van, hanem van gazdasági és energiaellátási aspektusa is. Ennek nyomán Magyarország Kormánya az első öt brüsszeli szankciós csomagot minden további nélkül megszavazta. Sosem kezdeményeztünk vitát arról, hogy ezek a csomagok kinek fájnak jobban, azoknak, akik ezeket a csomagokat életbe léptették, vagy annak, akivel szemben azt életbe léptették, mert háború idején nincs itt az ideje az okoskodásnak.

De azt világossá tettük, hogy azt nem fogjuk hagyni, hogy a háború árát bárki a magyar emberekkel fizettesse meg, hiszen a magyar emberek nem felelősek ezért a háborúért, a magyar emberek nem akarták és nem is akarják ezt a háborút itt a szomszédban.

(14.40)

Világossá tettük, hogy ennek nyomán Magyarország energiaellátásának biztonságát, valamint a rezsicsökkentés eredményeit nem vagyunk hajlandók kockára tenni.

Magyarország földgázellátása nem azért függ 85 százalékban Oroszországtól és a kőolajellátásunk nem azért függ 65 százalékban Oroszországtól, mert ezt mi saját magunk választottuk volna, hogy így legyen. Ugyanis az energiaellátás nem filozófiai kérdés, filozófiailag nem lehet fűteni, filozófiailag nem lehet főzni, hanem az egy fizikai kérdés: vagy van energiahordozó, vagy nincs. Ahhoz, hogy legyen energiahordozó, kell szállítási útvonal is, ezt pedig a történelem és az elmúlt évtizedek infrastrukturális fejlesztései Magyarország vonatkozásában kijelölték. Éppen ezért világossá tettük, hogy Magyarország csak olyan esetben hajlandó a kőolajszállításokat embargó alá vonni, ha azok alól a csővezetékes szállítás kivételt képez. És ha ez a kivétel megvan  márpedig meglett, bár mindenki próbált ránk nyomást gyakorolni határon túlról és itthonról is, hogy adjuk fel ezt az álláspontunkat , így biztosítani tudjuk azt, hogy Magyarország energiaellátása biztonságban lesz az elkövetkezendő időszakban. És nemcsak az energiaellátásunk lesz biztonságban, hanem a rezsicsökkentés eredményeit is meg tudjuk őrizni.

Ha nem tudtuk volna kiharcolni a csővezetékes kőolajszállításra vonatkozó kivételt, akkor azonnal 55-60 százalékkal nőttek volna az üzemanyagárak Magyarországon, ráadásul a rezsicsökkentés eredményei is veszélybe kerültek volna. Ezt nem hagytuk, megküzdöttünk az igazunkért. Az elkövetkezendő időszakban is így lesz, és azt már most szeretnénk világossá tenni: Magyarország semmilyen szankciót nem fog támogatni, ha az a Magyarországra irányuló földgázszállításokat fogja veszélyeztetni. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-42      Ülésnap adatai