Készült: 2024.05.08.06:10:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  268-269. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:   266-267   268-269   270      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyancsak napirend utáni felszólalásra jelentkezett a Momentum képviselőcsoportjából Lőcsei Lajos képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy egy személyes történettel kezdjem! Amikor elsőéves voltam a főiskolán, a lakhatásom megoldása végett pályáztam kollégiumi férőhelyre. Az elbírálásnál szociális szempontokat is figyelembe vettek, amelyek alapján igencsak esélyesnek kellett lennem, de sajnos elutasítottak. A tudtom nélkül édesanyám az akkori kisebbségi ombudsmanhoz, dr. Kaltenbach Jenőhöz fordult jogorvoslatért, aki hathatós segítségével érvényesíteni tudta a rászorultságom figyelembevételét a kollégiumi férőhely elbírálásánál.

Az ombudsman intézménye kincs, amire nagyon kellene vigyáznunk; az ombudsman a nép ügyvédje, akihez a társadalom peremére került emberek bátran fordulhatnak. A 2010 előtti ombudsmani intézmény valóban jól működő, egyre nagyobb társadalmi elismerést élvező testület volt, amelynek az első tőrdöfést az ombudsman intézményét átalakító Alaptörvény elfogadásával adták meg, kedves képviselőtársaim, kormánypárti képviselőtársaim.

2011-ben a még hivatalban lévő Kállai Ernő, a kisebbségi jogok biztosa a következő megállapítást tette az Alaptörvény érvénybelépése előtt, idézem: „A mindenkori kisebbségi biztos hozzájárult ahhoz, hogy a helyi és országos szinten jelentkező indulatokat jogi mederbe terelve és az adott esetre szabott megoldásokat megfogalmazva mindmáig elkerülhető volt az etnikai konfliktusok kirobbanása és szétterjedése.” Kállai Ernő felhívta a figyelmet az akkor létrejövő Alaptörvényben leírt intézményváltozás visszásságaira is, így fogalmazott, idézem: „Az Alaptörvény jelen változtatása jelentős visszalépést eredményez a kisebbségi jogok terén, és az elmúlt két évtized kisebbségpolitikai eredményeinek szisztematikus lebontásához vezet.” Ezzel azt szerettem volna magyarázni, hogy a külön biztos önálló hatáskörének megvonása a jogvédelem hatékonyságának csökkentése mellett rossz üzenetet közvetít a lakosság mintegy 10 százalékát adó kisebbségi állampolgárok felé.

Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársak! Önök szemmel láthatóan elengedték a fülük mellett Kállai Ernő intelmeit, Kállai Ernő félelmei sajnos most beigazolódni látszanak. Az történt ugyanis, hogy dr. Kozma Ákos magyar ombudsmant a Nemzeti Emberi Jogi Intézmények Világszövetsége minősítette: „A” kategóriáról „B”-re fokozták le.

(19.30)

Ugyanis dr. Kozma Ákos és hivatala nem foglalkozott megfelelően minden elé kerülő emberi jogi problémával, és nem szólalt fel ezek kapcsán, nem védelmezte meg a civileket, a sajtószabadságot és a bíróságok függetlenségét. A B kategóriára minősítés azt jelenti, hogy a magyar ombudsman ezentúl nem rendelkezik szavazati joggal, és nem viselhet tisztséget a világszövetség ülésein, és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának munkájában sem vehet részt aktívan. De talán sokkal elkeserítőbb az üzenet felénk, magyarok felé, a magyar állampolgárok felé, ugyanis a B kategóriába sorolás azt jelenti, hogy a magyar ombudsmanunk leszerepelt. Ne is csodálkozzunk, hiszen amikor kellett volna, nem teljesítette az Alaptörvényben előírt kötelezettségét! Nem intézkedett, amikor az úgynevezett lex Gyöngyöspata-törvénnyel mintegy jogi gettót vezettek be, nem kérte számon a homofóbbá eltérített pedofilellenes törvény szövegének egyértelműségét, és azt, hogy alkalmase az emberi jogok megsértésére. Nem szólalt fel, amikor egy magát a parlamentben is képviseltető párt elnöke Magyarország legnagyobb kisebbségét biológiai fegyverhez hasonlította, nem utolsósorban rendben találta, amikor a tanárokat megfosztották a sztrájkhoz való alapjoguktól.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bebizonyosodott, hogy az Alaptörvényben átalakított ombudsmani intézményrendszer nem lett sikeres. Ezért abban kérem a támogatásukat, hogy újra különböző szakterületű, egymástól független és egyenrangú ombudsmanok lássák el az alapjogok védelmét. Kérem, hogy a politika végre vonuljon ki az ombudsman rendszeréből. Hogy ez megvalósuljon, pozíciómból fakadó és minden törvény adta lehetőségemet igyekezni fogok kihasználni, legyen az törvénymódosító javaslat vagy felszólalások sokasága. Amennyiben ez nem valósul meg, igaznak látom Márai Sándor megállapítását  idézem -: „Pogány és barbár nép maradtunk, cilinderrel a fejünkön és feszülettel a kezünkben.” Köszönöm szépen. (Varju László tapsol.)




Felszólalások:   266-267   268-269   270      Ülésnap adatai