Készült: 2024.05.08.19:19:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  228-231. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:   224-227   228-231   232-235      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Pócs János, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Tervezie a Kormány a következő években az óvodai, iskolai infrastruktúra fejlesztésének folytatását?” címmel. Pócs János képviselő urat illeti a szó.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A napokban ünnepelhettük a pedagógusokat; tisztelet és köszönet az áldozatos munkájukért, Isten éltesse őket. A családok támogatása, az oktatás fejlesztése és a környezet jobbá tétele áll a magyar gazdaságpolitika és a kormányzás értékrendjének középpontjában, hiszen az iskolák központi szerepet játszanak a fiatalok oktatásában és nevelésében. Ezzel szemben a baloldal arra törekszik, azt hirdették, hogy kormányra kerülésük esetén az iskolák fenntartását visszaadják az önkormányzatoknak. Emlékeztetni szeretném önöket, hogy a baloldal kormányzása alatt az önkormányzatok közel 2000 milliárd forint adósságot halmoztak fel. A mi kormányunk első dolga volt, hogy átvállalta az állami feladatokat és vele együtt az állami finanszírozást is, ezzel párhuzamosan pedig kezeltük az önkormányzatok adósságát.

A tankerületi rendszer kialakításának elsődleges célja, hogy minden gyermek ugyanolyan oktatási színvonalban részesülhessen, és ne csak azokban a városokban és falvakban élő gyermekek boldogulhassanak, ahol a településen jelentős adóbevétellel rendelkeznek. A kormány által nyújtott támogatásoknak köszönhetően jászsági választókerületemben összesen 2,7 milliárd forint forrást fordítottunk a jászsági iskolák felújítására és korszerűsítésére. Például a jászapáti iskola felépítése 1,12 milliárd forint forrásból valósult meg, és további 450 millió forint forrást biztosítottunk felújításokra, energetikai fejlesztésre, sportpályák építésére többek között Jászárokszálláson, Jászkiséren, Jászboldogházán és Jászszentandráson, s mindezt a kormány támogatásával. Ezeket a költségeket a kormány támogatása nélkül a jász települések egyike sem tudta volna finanszírozni. Ha a baloldal került volna hatalomra, adósságba és szakadékba lökte volna az iskolákat, s vele együtt a fenntartó önkormányzatokat.

Ezért kérdezem államtitkár urat, hogy a kormány tervezie a következőkben az óvodai és iskolai infrastruktúrák fejlesztését. Köszönöm, államtitkár úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Pócs képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Önnek is köszönöm, hogy megemlékezett arról, hogy pedagógusnap volt, hiszen köszönet illet minden tanárt, tanítót, óvodapedagógust, mindenkit, aki az iskolákban, óvodákban dolgozik, és azért tesz nap mint nap, hogy a gyerekek minél jobb képességekkel, minél nagyobb tudás birtokában hagyják el az iskolapadot. De ehhez nyilván az is fontos, hogy az iskolapad is minél jobb minőségű legyen, meg az iskola épülete és a digitális eszközök is.

Ha azt nézzük, hogy a jelenlegi finanszírozási ciklusban hány helyen, mekkora értékben zajlanak, zajlottak oktatási fejlesztések, azt mondhatjuk, hogy 900 helyszínen 350 milliárd forint értékben, pontosan azért, hogy az oktatásnak mindenhol minőségi körülményei legyenek, akár fizikai értelemben, akár tananyagban és egyéb adottságokban.

A költségvetési forrásból indított nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési programban 220 projekt indult el, s ebből 101 már készen is van. 57 tanuszoda-, 87 tornaterem-, 44 tanterem-, 31 új iskola- és 1 új óvodafejlesztés. Ezeknek a második fele még hátravan, de ezek a későbbiekben biztosan megvalósuló projektek. A „Modern városok” programban 6 köznevelési fejlesztés található, ezek összértéke 52 milliárd forint, a „Magyar falu” programban pedig 168 kistelepülésen indult el kisebb falusi iskolák fejlesztése, felújítása. Az EFOP-ból és a KEHOP-ból 177 milliárd forintból 698 iskola és kollégium épületében tudtunk előrébb lépni, s ebből 536 már meg is valósult. Ez azt jelenti, hogy összességében 450 ezer tanuló környezetében tudtunk valamit előre lépni, valamivel korszerűbbé tenni, mint amilyen pár évvel ezelőtt volt.

Az óvodafejlesztések fontos része volt, hogy 16 ezer új óvodai férőhely jött létre, s bölcsőde- és óvodafelújításokra is magas összegeket költöttünk, 319 milliárd forintot, az óvodák működésére pedig 2,8 milliárd forintos többlettámogatást is adtunk. A 20 százalékos béremelés pedig közismert ezen a téren is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   224-227   228-231   232-235      Ülésnap adatai