Készült: 2024.05.08.23:20:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  116-125. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:   114-115   116-125   126-127      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Természetesen erre is van lehetősége. Miniszter úrnak a soron következő harmadik azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György képviselő úr, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Önnek is csak azt tudom mondani, hogy a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy Jánost jogosította fel. Tisztelettel kérdezem, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Lukács László György képviselő urat illeti a szó, aki elfogadta válaszadónak Fónagy János államtitkár urat. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A napokban döntött a kormány azokról a megszorításokról, amelyeket önök extraprofitadónak hívnak, és amelyek a tervek szerint a legnagyobb vállalkozásokat és egyes szektorokat érintenek, az elvonások őket érintik.

Az is vitán felül áll szerintem, és önök is látják, bár még maguknak nem vallották be, hogy ezeknek az extraprofitadóknak, illetve terheknek a nagy része a lakosságra áthárításra fog kerülni. Világosan látszik, hogy azok a légitársaságok, amelyeknek például fizetniük kell, meg fogják fizettetni az utasokkal ezt a többletköltséget. Persze azt a kérdést is feltehetnénk önöknek, hogy vajon mikor fogja Szíjj László vagy éppen Mészáros Lőrinc magángépén megfizetni majd ezeket a többletköltségeket Orbán Viktor, Szijjártó Péter vagy bárki önök közül, aki ott repked a magángépeken, vagy vonatkozike rá.

De ennél sokkal komolyabb a helyzet. Ugyanis az a helyzet, hogy ezekben a rendeletekben önök elfogadtak olyan szabályt is, amely a legkisebb vállalkozásokat, részint az egyéni vállalkozókat és a legkisebb társas vállalkozókat is érinti. Ilyen az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos közteherviselés lehetősége, ugyanis itt önök lényegében egy nagyon komoly emelést hajtottak végre. Összességében ez az a terület  és az egyszerűsített foglalkoztatással jellemzően azok a vállalkozások élnek , akik egyéni vállalkozók, szezon- vagy idénymunkára alkalmaznak általában olyan munkaerőt, akinek vagy ilyenkor van lehetősége dolgozni, vagy a szakképzettsége miatt vagy annak hiányában nem tud részt venni a munkaerőpiacon. Világosan látszik, hogy önök ezeket a kisvállalkozókat is sújtani akarják és terhekkel akarják terhelni.

A jobboldali Jobbik, sőt szerintem minden konzervatív jobboldali közösség abban hisz, hogy a vállalkozás szabadságát és a vállalkozók teljes kiteljesedését kell védeni. Ezzel szemben önök a legkisebbeket is sarcolni kívánják, és az itt említett kataszabályok változása sem jelent sok jót számukra. Így hát felmerül a kérdés, hogy miért a legkisebbektől kívánnak elvenni, miért rejtik el a kicsiknek szánt nagyon komoly elvonást ezekben a rendeletekben, hány milliárdot akarnak megszorítások révén az egyéni vállalkozásoktól és a legkisebb társas vállalkozóktól még beszedni. Várom érdemi válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Amennyiben elolvasta az ezzel kapcsolatos eddigi, részben már megjelent jogszabályokat, részben a sajtót, akkor láthatja, hogy ezek az intézkedések alapvetően azt a célt szolgálják, hogy a kormány megvédje az ország biztonságát, a családokat, a nyugdíjasokat, a munkahelyeket és a rezsicsökkentést. Ezek az intézkedések alapvetően azt szolgálják, hogy azokat az extraprofitokat, amelyek teljesítmény nélkül keletkeztek, melyek pusztán abból a szituációból jöttek létre, hogy egy gazdasági válsághelyzet van, hogy háború van, hogy a világba mentek az energiaárak, ezeket a meg nem szolgált profitokat olyan közcélokra használja fel, ami az egész társadalom érdekét szolgálja.

Gondolom, azt ön sem vitatja, hogy az elhúzódó háború és az energiaválság újabb világgazdasági válsághoz vezet, ön sem vitatja, hogy a háború és a brüsszeli politika együtt felelős az árak emelkedéséért. S azt sem vitatja, gondolom, hogy a kormánynak feladata megvédeni a családokat, a rezsicsökkentést, a nyugdíjakat, a biztonságot. Éppen ezért a kormány úgy gondolja, sőt meggyőződése, hogy azoktól a cégektől, amelyek a háborús helyzetben haszonra, profitra tesznek szert, elvárható, hogy segítsenek a magyar társadalomnak, járuljanak hozzá az ország védelmi költségeihez. Ezért hozta létre a kormány a Rezsivédelmi és a Honvédelmi Alapot. A kormány intézkedése alapvetően ezekre a célokra irányul, és nem azokra, amelyeket ön felsorolt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr, miniszterhelyettes úr. Egyperces viszonválaszra Lukács László György képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Az egyszerűsített foglalkoztatás közterhének a százszázalékos emelése semmilyen viszonyban nem áll  és nem is tekinthető annak  a háború okozta válsággal és az extraprofittal arányban. Azok a vállalkozók, akik ezt meg fogják fizetni, jellemzően a legkisebb vidéki vállalkozások, akik általában azokat az embereket foglalkoztatják, akiknek más lehetőségük nem lenne, vagy az idénymunka miatt szükségük van a munkára. Önök az ő költségeikből, illetve az ő pénzükből akarnak elvenni ahelyett, hogy például az igazán nagyoktól vennék el a pénzt, ezektől a legkisebb vállalkozásoktól fogják elvenni a pénzt. És ha valóban szeretnének segíteni nekik, akkor pont nem ezt csinálnák, hanem a munkahelyeik megőrzésében segítenének, vagy segítenének a lakosságnak abban, hogy a nullaszázalékos alapvető élelmiszer áfájának a bevezetésével, amit a jobboldali konzervatív Jobbik követel önöktől, valamint a szociális kártya bevezetésével megvédenék a lakosságot attól, hogy Európa-rekorder áfát kelljen fizetni, s legalább a fizetésük érne valamit, és nem inflálódna el, és legalább valamilyen módon tudnának takarékoskodni. Önök nem a háború okozta válsághelyzetre reagálnak azzal, hogy elvesznek a vállalkozásoktól, hanem csak valamilyen módon be akarnak tőlük szedni pénzt, ráadásul olyanoktól, akiktől nem méltányos ezt a pénzt elvenni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Fónagy János államtitkár, miniszterhelyettes urat is. Parancsoljon!

(16.50)

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Képviselő úr, attól tartok, hogy elbeszélünk egymás mellett, ön nem hallja, amit én mondok, és nem hajlandó tudomásul venni, amit válaszolok. Az extraprofitnak az elvonása a bankokat érinti, elsősorban a nagyokat, a biztosítótársaságokat, a nagy kiskereskedelmi cégeket, érinti a nagy energiakereskedőket, érinti mindazokat a nagy cégeket, amelyek extraprofitra tesznek szert, és nem, semmilyen tekintetben nem irányul a kisvállalkozók vagy az alacsony jövedelműek ellen. (Dr. Lukács László György közbeszól.)

Amiről ön beszél, hogy például teremtsünk munkahelyeket: képviselő úr, tíz év alatt közel egymillió munkahelyet teremtettünk. Úgy gondolom, hogy ha ennek az elismerését én nem is várhatom öntől, legalább az ellenkezőjét ne kérje tőlem számon. Köszönöm, hogy megtisztelt kérdésével. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   114-115   116-125   126-127      Ülésnap adatai