Készült: 2024.05.19.22:49:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.), 12. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Aki kicsit is belehallgat a parlamenti vitákba, arra a furcsaságra lehet figyelmes, hogy az ellenzék egyszerre állítja azt, hogy valamiféle Putyin-pincsik vannak a kormányban, illetve azt, ha jól értem, hogy szélsőségesen Amerika-párti a kormány. Döntsék majd el egy ponton!

Arra is felhívja a figyelmünket ez a pár megnyilatkozás, hogy alapvető hozzáállásbeli különbség van köztünk. Ha megnézzük ezeket a külpolitikával, háborúval, békével, fegyverküldéssel kapcsolatos álláspontokat odaátról, azt látjuk, hogy állandóan azt méricskélik, hogy a magyar álláspont hány centire, hány méterre, hány kilométerre van más országok vagy meghatározó hatalmi központok álláspontjától. Ez a kormány nem így működik, hanem azt nézi meg, hogy mi az ország érdeke. És az a határozat, amire utal ön, azt igyekszik összeszedni, azt szedte össze, hogy melyek azok a fajsúlyos csomóponti kérdések, amelyeket nekünk itt most érdemes és fontos is leszögeznünk.

Ami a háború kérdését illeti: engedje meg, hogy pár jelenségre felhívjam a figyelmet, azért is, mert Európa biztonságát és gazdasági kilátásait is alapvetően meghatározza, hogy mikor lesz vége a háborúnak és mennyire húzódik el. Sajnos az elmúlt hetek eseményei egyáltalán nem arról szóltak, hogy közelebb kerültünk volna a békekötéshez. Pár példa ennek alátámasztására. A német kormány bejelentette, hogy további 12 milliárd euró értékű hadianyaggal támogatja Ukrajnát. A napokban megérkeztek a hadszíntérre az első német Leopard tankok. Spanyolországnak is vannak ilyen tankjai, ők húsvét után tízet szállítanak majd ebből a fajtából, ebből a típusból a háborús övezetbe. A britek nem Leopard tankokat küldenek, hanem Challenger 2 tankokat, már meg is érkeztek Ukrajnába, ezek a híradások szerint urán tartalmú lövedéket is használnak. A tankok küldésén túl több országban is napirenden van az, hogy vadászgépeket is küldjenek. Három országban már meg is született az ezzel kapcsolatos döntés. Így érkezhettek, így érkezhetnek szlovák MiG-29-esek a háborús térségbe. (Arató Gergely: A Gripeneknek köszönhetően!) S hogy még egyet mondjak, a Reuters értesülései szerint az Egyesült Államok ezekben a napokban 2,6 milliárd dolláros fegyvercsomagot jelent majd be. Ez egymaga olyan ezermilliárd forintos támogatást jelent.

Az aggasztó az egészben az, hogy kevesen beszélnek a békéről, annál többen az eszkalációs tervekről. Ezt tükrözte egyébként a pár nappal ezelőtt elfogadott európai parlamenti állásfoglalás is. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a magyar Országgyűlés határozatban rögzítette a békepárti álláspontját. Egy határozat mindig az alapvető kérdéseket fekteti le. Abban talán egyetértünk, hogy nagyon sok olyan vonatkozása van ennek a háborúnak, a mostani eseményeknek, amelyeket még érdemes kifejteni, de ezek szerintünk a legfontosabb kérdések. És egy szavazás mindig vízválasztó, ilyenkor derül ki, hogy az előzetes magyarázatok után ki mit támogat. A tény pedig az, a szomorú tény pedig az, hogy ezt a határozatot egyedül a kormánypártok támogatták. Mindezt úgy, hogy ebben a határozatban egyetlenegy olyan pont nincs, amely ne lenne támogatható akkor, ha egy képviselő mindenekelőtt békét szeretne. Már ha egyáltalán odaát azzal a szemüveggel nézik az egészet, hogy mi a jó ennek az országnak.

Egy éve a választások eredményében óriási szerepet játszott az, hogy a baloldal közelebb vitte volna az országot a háborúhoz. (Arató Gergely: Mert hazudtatok!) Több mint egy év eltelt, és ebben semmi nem változott. (Arató Gergely: Még mindig hazudtok!) És teljesen mindegy, hogy mivel magyarázzák a pénteki szavazatukat, egy dolog most kiderült: ha valaki minél előbb békét szeretne ebben a helyzetben, akkor csakis a kormánypártokra számíthat.

Ami pedig az önök szavazatát illeti: sokunkat meglepett ez a szavazat, mert mégiscsak egy olyan pártról van szó, amely nemzeti pártnak mondja magát. Engedje meg, hogy azt mondjam, a Jobbik is rálépett erre az útra, nemzeti pártként határozta meg magát, majd utána, igaz, jó pár év elteltével, de teljesen összeállt és teljesen hasonult a baloldallal. (Arató Gergely: Ti is együtt szavaztatok Gyurcsánnyal a NATO-bővítésről!) Remélem, hogy az önök esetében nem erről van szó. Lelkük rajta! Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai