Készült: 2024.05.08.22:43:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  46-51. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:03


Felszólalások:   45   46-51   52-57      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Úgy tekintem, hogy aki az ülésteremben tartózkodik, az továbbra is szeretne figyelni, ezért csendet kérek mindenkitől. Megadom a szót Barkóczi Balázs DK-s képviselőnek, aki interpellációt nyújtott be a technológiai és ipari miniszterhez. Öné a szó.

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Bár nem tudom, hogy ki fog válaszolni, hiszen miniszter urat nem látom a teremben. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! Önök nem is olyan régen, még január elején azzal ünnepeltették magukat, hogy több mint 70 ezren töltötték ki a kormány környezetvédelmi konzultációját. Steiner Attila államtitkár úr akkor külön kiemelte, hogy a legnagyobb egyetértés „a szennyező fizessen” elvét övezte, és ezen a konzultáción több mint 67 százaléknyian szavaztak úgy, hogy az illegális hulladéklerakást magasabb büntetéssel kellene sújtani.

(14.50)

Nos, kérdezem önöket, hogy ezek után mennyire lehet komolyan venni azt a kormányt, ami félmillió köbméter illegálisan lerakott és egyes vélemények szerint veszélyes hulladék elszállításában sem tud intézkedni. Választókerületemben, a XV. kerületben ugyanis többek között a Szentmihályi út mellett található Irinyi János laktanya mögötti területen félmillió köbméternyi építési törmeléknek tűnő, magyarul szólva, sitt vár elszállításra, nem egy hete, nem egy hónapja, nem egy éve, hanem egész pontosan 2017 ősze óta.

Bár miniszter urat továbbra sem látom a teremben (Rétvári Bence: A Gyurcsányt se látjuk.), de feltételezem, hogy mivel az ő minisztériumához fog tartozni a környezetvédelem és a hulladékgazdálkodás ügye, ezért pontosan tisztában van ezzel a problémával, ami most már hosszú évek óta több ezer rákospalotai, pestújhelyi és újpalotai ember életét keseríti meg.

Barátom és elődöm, a választókerületem volt országgyűlési képviselője, Hajdu László egészen pontosan fél tucat alkalommal kereste meg a különböző minisztériumokat, így többek között a Belügyminisztériumot, az agrártárcát azért, hogy kiderüljön, Magyarországon ma hogy lehetséges, hogy az állami szervek nem képesek a hatékony fellépésre, a környezet legalapvetőbb védelmére és a félmillió köbméternyi építési hulladék elszállítására akkor, amikor a feljelentő a szennyezésről még egy videófelvételt is csatolt. Bár a semmitmondó válaszokból eleinte még úgy tűnt, hogy önök is szégyellik, hogy az államapparátust nem tudják a leghétköznapibb feladatok ellátására sem alkalmasan működtetni, de ahogy telt az idő, és fogytak a kifogások, úgy mentek át egyre inkább nevetséges politikai támadásba. Schanda Tamás 2013 őszén már dicshimnuszokat zengett az önök környezetpolitikájáról. Azóta is eltelt lassan másfél év, semmi nem változott azon kívül, hogy Schanda Tamást önök bőkezűen kifizették a politikai szolgálataiért, felfelé bukott, és a köztársasági elnök kabinetfőnöke lett, de ez nem vigasztalja azokat, akiket én képviselek itt a parlamentben.

Kérdezem tehát miniszter urat, hogy mennyire lehet ezek után komolyan venni a kormány zöldpolitikáját, kapnake önöktől ígéretet a XV. kerületi emberek most, hogy végre rendezik a tarthatatlan állapotokat, a veszélyes hulladékot elszállítják, a szennyezőket pedig felkutatják és megbüntetik. Várom megtisztelő válaszukat. (Taps a DK és az LMP soraiból.)

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

ELNÖK : Köszönöm, Barkóczi képviselő úr. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat, és a válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném azzal kezdeni, hogy úgy gondolom, hogy ez annál egy sokkal szakmaibb és fontosabb téma, mint hogy ennyire személyeskedő jelleggel beszéljünk róla. Úgyhogy ezt mindenekelőtt szeretném leszögezni. Gondolom, hogy abban nincs közöttünk vita, hogy környezetünk megóvása, teremtett világunk védelme mindannyiunk számára rendkívül fontos és közös érdekünk és egyben felelősségünk. Mindenkinek tennie kell a környezet megóvásáért, hogy természeti kincseinket tovább tudjuk adni a következő generációk számára. Éppen ezt a célt szolgálja a klíma- és természetvédelmi akcióterv, amelynek egyik kiemelt eleme a keletkező hulladék csökkentése, valamint az országban található illegális hulladékok felszámolása.

2020 nyarán elindult a „Tisztítsuk meg az országot!” projekt, melynek keretében a közreműködő állami szervezetek eddig 34 ezer tonna illegális hulladékot számoltak fel. Erre számos alkalommal sor került a saját választókerületemben is, tehát láttam, hogy ez valóban megvalósult. A hulladékradar-applikációt eddig több mint 20 ezer felhasználó töltötte le, és ennek segítségével mintegy 66 ezer tonna hulladékot sikerült összegyűjteni országszerte.

Az Országgyűlés által elfogadott egyes energetikai és hulladékgazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló törvény egyik kifejezett célja éppen az illegális hulladék és szemetelés visszaszorítása. Nem hagyjuk, hogy egyes emberek vagy cégek hulladékkal szennyezzék a hazai földeket, vizeket, akik pedig továbbra sem lesznek hajlandóak betartani a szabályokat, azok kemény büntetésre számíthatnak.

Ahogyan azt ön is hangsúlyozta, a hulladékgazdálkodás és a környezetvédelem egyik legfontosabb elve „a szennyező fizet” elv, ennek érvényre juttatásához azonban hatósági eljárás lefolytatására van szükség. Az eljáró hatóság a szennyezés okozójával szemben fellép, és vele szemben érvényesíti a szennyezés felszámolásának addig felmerült költségeit.

Szeretném tájékoztatni a képviselő urat, hogy az említett hulladéklerakat kapcsán hatósági eljárás folyik a közigazgatási bíróság előtt, illetve tudomásunk szerint rendőrségi nyomozás is folyamatban van. az illetékes hatóságok tehát teszik a dolgukat. Tájékoztatom, hogy a szakhatóságok szerint nem áll fenn a felszín alatti víz szennyeződésének lehetősége, továbbá sem a Szilas-patak, sem a Csömöri-patak vízminőségét nem befolyásolja a lerakat.

Tisztelt Képviselő Úr! Azonban azt sajnálom, hogy nem támogatták a törvényjavaslatot, amely a már lerakott illegális hulladék felszámolását, az illegális hulladéklerakó magatartást tanúsítók szigorú, azonnali szankcionálásának rendszerét dolgozta ki, és felhívom a figyelmét arra is, hogy nem a kormány döntött úgy, hogy Budapesten leszereli a kukák negyedét, és a fővárosi cégeknél dolgozó emberek elbocsátásával spórol.

Arra is szeretném felhívni a figyelmét, amire egyébként már ön is utalt, hogy az ön által most előrehozott környezetkárosítási ügyben egyébként éppen a Demokratikus Koalíció által vezetett XV. kerületi önkormányzatnak lett volna lehetősége  és hozzáteszem, kötelessége is  arra, hogy megfelelően fellépjen.

Ettől függetlenül természetesen biztosíthatom önt, hogy a kormány kiemelt feladatként kezeli a hulladékképződés és az illegális lerakatok visszaszorítását. Ezzel kapcsolatban azt gondolom, hogy a példamutatás és a különböző helyi akciókban történő részvétel is egy nagyon fontos eleme lehet a munkánknak, és ezért is arra kérem önt, hogy a fenti információk birtokában fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia államtitkár asszony. Kérdezem Barkóczi képviselő urat, elfogadjae az államtitkár asszony válaszát.

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Tisztelt Államtitkár Asszony! Sajnálom, de a válaszát nem áll szándékomban elfogadni, és valószínűleg most megint azt fogja mondani, hogy személyeskedek. Én nagyon örülök, hogy az ön választókerületéből elszállítják az illegálisan lerakott hulladékot  ez miért akadály a XV. kerületben? Ön mondta, hogy az önkormányzatnak van ebben felelőssége. Az önkormányzat megtette a szükséges lépéseket, megtette a feljelentést, önök, mielőtt bármit is tettek volna, illetve a hatóságok, visszautalták az egészet újbóli kivizsgálásra, ami az önkormányzatnak nem millióiba, hanem milliárdjaiba fog kerülni.

De ha már szóba került a XV. kerületi önkormányzat, csak a tavalyi évben 500 millió forintot szánt a közterületi illegális hulladék elszállítására az önkormányzat, illetve felvette a kapcsolatot a hulladékgazdálkodási hatósággal, azért, mert a büntetés, amit az önkormányzat ki tudna szabni a szennyezőre  akinek a felderítéséért ők semmit nem tettek meg  köztartozásnak minősül. A Tarnai Richárd vezette Pest Megyei Kormányhivataltól, amely a hulladékgazdálkodással foglalkozik, azt a választ kapta, hogy a kormányhivatalnak nem áll módjában kiadni a büntetés mértékét.

Tehát úgy látom, államtitkár asszony, mondhat ön bármit, önöktől a XV. kerületiek továbbra sem számíthatnak semmi jóra. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:   45   46-51   52-57      Ülésnap adatai