Készült: 2024.05.08.23:50:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  150-159. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:   140-149   150-159   160-161      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, politikai igazgató úr. Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence az azonnali kérdését visszavonta.

Ezért Szabó Rebeka következik, a Párbeszéd képviselője, aki azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Miért van még mindig 50 helyettesítésre kijelölt növényvédő hatóanyag engedélyezve Magyarországon?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Farkas Sándor államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem Szabó Rebeka képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Elfogadom, köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Öné a szó, Szabó Rebeka képviselő asszony.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Legutóbb néhány hete kérdeztem meg öntől, mit tesznek azért, hogy a magyar zöldségek és gyümölcsök valóban biztonságosak legyenek. Azt akartam megtudni, mi az oka annak, hogy 55 káros és 2011 óta kivonásra javasolt növényvédő szer közül nálunk 50 még mindig használatban van. Kiderült az Európai Növényvédőszer Akcióhálózat friss tanulmányából, hogy ezek a maradványok sajnos bizonyos esetekben benne találhatók a zöldségek és gyümölcsök egy részében. Igaz, hogy a vizsgált minták körülbelül felében nem volt szermaradvány, de sajnos a helyettesítésre kijelölt, többnyire a hormonháztartást befolyásoló vagy potenciálisan rákkeltő hatóanyagok előfordulási gyakorisága nemhogy csökkent, amióta ezeket helyettesítésre jelölték ki, hanem nőtt is a megvizsgált időszakban, 2012 és 2020 között.

Akkor államtitkár úr a kérdésemre adott válaszában azt mondta, hogy azért nem tudják ezeket helyettesíteni, mert nincsenek megfelelő alternatívák. Én megnéztem, és nem tudom, akkor hogyan lehetséges, hogy például Olaszországban már csak 20 hatóanyag van engedélyezve az eredeti 55-ből, amiről beszélünk. Aztán a jelentős mezőgazdasági exporttal rendelkező más tagállamokban, mint mondjuk, Hollandia, Spanyolország, Franciaország, Németország, rendre már csak 40 vagy az alatti engedélyezett számú hatóanyag van. De jöjjünk közelebb! Szlovákiában az 55-ből már csak 37-et használnak, Ausztriában 35-öt, Csehországban 40-et, Szlovéniában meg 30-at. Tehát amíg hazánkban még 50 potenciálisan káros hatóanyag van engedélyezve, addig ezekben az országokban jóval kevesebb.

Úgy látom, hogy le vagyunk maradva. Érdeklődöm, hogyan lehetséges ez a különbség ön szerint, s hogy vizsgáljáke a helyettesítésre jelölt növényvédőszer-hatóanyagok kivezetésének a lehetőségeit, tervezike megismerni és átvenni a többi országban lévő jó tapasztalatokat, amelyek lehetővé teszik, hogy jóval kevesebb ilyen potenciálisan veszélyes növényvédő szert használjunk, ami benne marad a zöldségekben és a gyümölcsökben. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szabó Rebeka képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Én értem az ön kérdéssorozatát, amit azt hiszem, már két héttel ezelőtt is feltett. De még egyszer szeretném hangsúlyozni: ne keltsünk már rémhírt, és ne próbáljuk már a magyar zöldség- és gyümölcságazatot úgy felfesteni vagy a fogyasztók felé úgy bemutatni, hogy milyen fantasztikus növényvédőszer-maradékok vannak a zöldségben és gyümölcsben, mert ez nem igaz! Megvannak rá a vizsgálataink. De azért engedje meg, hogy egypár pontosítást tegyek.

Amiket a képviselő asszony káros anyagnak titulált, azokat helyettesítésre jelölt hatóanyagoknak mondja a szaknyelv. Szeretném jelezni, hogy hazánkban jelenleg nem ötven, hanem némileg kevesebb, 46 helyettesítésre jelölt hatóanyag van jelen az engedélyezett növényvédő szerekben. Ezek az anyagok szerepelnek az Unióban jóváhagyott növényvédőszer-hatóanyagok listáján, vagyis megfelelnek a szigorú engedélyezési kritériumoknak, jogszerűen engedélyezhetők a tagállamokban azok a készítmények, amelyek tartalmazzák ezeket a hatóanyagokat.

Szeretném megnyugtatni a képviselő asszonyt, hogy azok a növényi és állati eredetű termékek, amelyekben ugyan kimutatható növényvédőszer-maradék, de annak mennyisége nem haladja meg az uniós rendeletben előírt szermaradék-határértéket, a fogyasztókra nézve biztonságosak. (Kanász-Nagy Máté: De azért bennük van!) Mindenben benne van, ezt most csak úgy megjegyzem, kedves barátaim. A kormányzat részéről pedig biztosított az élelmiszerek folyamatos monitorizálása. A NÉBIH 2021-ben a vizsgált 2849 darab minta 1 százalékában, 19-ben talált határérték feletti növényvédőszer-maradékot, de ebből is mindössze 6 minta származott magyarországi előállítóktól. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Farkas Sándor államtitkár úr. Viszonválaszra van lehetősége Szabó Rebeka képviselő asszonynak.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Örülök, hogy a múltkori válaszhoz képest most már sikerült jobban utánanézni a konkrétumoknak, és nagyon szépen köszönöm államtitkár úrnak, hogy jelezte, már csak 46 ilyen hatóanyag van. De ahogy felsoroltam, Ausztriában és Szlovéniában már csak 30, tehát azért van még hova haladnunk. És nem a zöldség-gyümölcs termesztőkkel van a baj, hanem véleményem szerint az Agrárminisztériumnak kéne további lépéseket megtenni. Nem a termelőkre hárítanám ezt, hiszen önök tudnak arról tenni, hogy milyen hatóanyagokat engedélyeznek vagy hívnak vissza. És szeretném jelezni, hogy ezek a hatóanyagok potenciálisan rákkeltők, mutagének, a termékenységet befolyásolhatják, a hormonrendszert rombolhatják, és az egyes szermaradványok együttes hatása egyáltalán nem is ismert. Tehát ezekben van egészségügyi kockázat.

Azt gondolom, minden magyar ember közös érdeke, hogy semmiféle ilyen vegyszermaradvány ne legyen a zöldségekben és a gyümölcsökben. És azt szeretném, ha a magyar zöldségek és gyümölcsök valóban egészségesek és biztonságosak lennének, és ha ebben az Agrárminisztérium megadná azt a megfelelő segítséget a gazdálkodóknak, hogy jelzi, milyen termékekkel, milyen hatóanyagokkal tudják helyettesíteni azokat, amelyek veszélyesek. Köszönöm. (Taps az MSZP és a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Államtitkár úrnak is van lehetősége a viszonválaszra.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Én úgy gondolom, hogy aki már végzett mezőgazdasági tevékenységet, gyakorolta, használta s ugyanakkor fogyasztotta is a termékeket, az azért egy kicsit másképp gondolkodik, és nagyon jól tudja, hogy bizonyos szereket, hatóanyagokat a mai tudásunk szerint és a technológiák alkalmazását ismerve nagyon kevés esetben lehet mással pótolni. Nincsenek még kifejlesztve azok az anyagok, nincsenek még azok a hatóanyagok olyan mértékben elbírálva, amire feltétlenül szükség van.

Biztos vagyok benne  ebben szeretném megnyugtatni , hogy ezeknek a hatóanyagoknak a mennyisége folyamatosan csökkenni fog Magyarországon is, ez nem kérdés. Erre törekszünk, de minden egyes feltételnek nem tudunk megfelelni, és azok az összehasonlítások mindig nehezek, hogy milyen kultúránál vagy milyen tevékenységnél vannak ezek felhasználva, mert így általánosságban elmondva rémisztőnek tűnik, de higgye el, hogy a gyakorlatban nem az. Azon vagyunk, hogy minél egészségesebben, minél biztonságosabban, minél jobb minőségben fogyasszuk el azokat a termékeket, amelyeknél növényvédőszer-felhasználás van. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   140-149   150-159   160-161      Ülésnap adatai