Készült: 2024.05.20.16:46:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.), 84. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az a helyzet, hogy valóban itt elbeszélgethetnénk, elvitatkozhatnánk arról, hogy szakmailag miért is szükséges vagy nem szükséges a szerencsejáték-törvény módosítása.

(14.50)

Megtehetnénk, ha nem egy sufnituning  sokak szerint hibrid rezsim, én nem vagyok ennyire megengedő , én azt mondom, hogy piti kis diktatúrában élnénk, amit önök formáltak, formálgatnak itt a maguk képére. Na de hát, tudják ezt nagyon jól, tudja ezt mindenki, hogy valójában mi most, lassan 13 éve, bizony egy sufnituning, piti diktatúrában élünk, ahol nyilvánvaló módon, szemmel látható, hogy önök a törvényeket és minden törvényi eszközt alárendelnek annak, hogy minél többet tudjanak lopni, minél többet el tudjanak rakni, és különben a legkevésbé se foglalkoznak azzal, hogy egy ország népe hogy éli ezt meg, hogy mennyire megy tönkre, mennyire szenved ettől.

Teljesen egyértelmű, hogy amit látunk, a felszín egy nagyon egyszerű dolog: egy sajátságos salátatörvény fekszik most előttünk, de nemcsak azzal van a baj, hogy önök, a kormány, hát, ahogy szokták persze, és nevezzük nevén, sunyi módon, ismét erőltetetten, egy vadregényes éjszaka benyújtott, majd pár nap alatt  látható módon  most a törvényhozáson átverni kívánt törvényt tettek le ide a Ház asztalára. Nyilvánvalóan én is olvastam, látom, hogy az előterjesztés salátatörvényként 17 törvényt módosít, erről az államtitkár úr is beszélt, igaza van.

És abban is igaza van, hogy ebből sok csak szövegcsere vagy jogtechnikai pontosítást tartalmaz, ebben egyetértünk. A törvényjavaslat jelentős részét kitevő fontosabb módosítás a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény módosítása, szerintem erről is beszélt államtitkár úr. És nyilván az is egyértelmű, hiszen mindenki, aki foglalkozott egy picikét ezzel, tisztában van azzal, hogy a szakmai berkekben is arról van szó, hogy sok mindenen lehetne vagy kellene módosítani ebben az ügyben. Na de hát, ezt önök is nagyon jól tudják, és most egy picikét álljunk meg ebben a dologban, és nézzenek önök is magukba, hogy valójában ez a felszín. Mert tudjuk azt nagyon jól, hogy pontosan ez az a terület, a szerencsejáték területe, ahol önök elkezdték ezt az áldásos tevékenységüket, amiről az előbb is beszéltem, merthogy ez az a biznisz, ahonnan milliárdokat síbolnak ki, mondjuk már ki őszintén, ahol milliárdokat tüntetnek el, nemhogy havonta, hanem lassan már naponta, és adnak oda mondvacsinált támogatások képében, persze, az orbáni diktatúra a maga képére formált törvényei mára már rongyos, foszladozó köpenyének az álcája mögött a Fidesz és a NER hamiskártyásainak.

Hát, tudjuk nagyon jól, hogy irdatlan pénzekről beszélünk, ezt tudják önök is: a szerencsejátékról beszélünk, olyan pénzekről ráadásul, amelyek a törvény szerint is ellenőrizhetetlenek, és hatalmas összegekről van szó. Gondoljunk itt, és szerintem ezzel tisztában vannak a kormánypárti képviselők is, például a kaszinóbizniszre. Tudjuk ezt nagyon jól, mindnyájan végigéltük ennek a lépéseit és a folyamatát, hogy hogyan is alakult ez ki, látjuk a törvények felett álló, de persze a törvénymódosítások segítségével néhány Orbán-közeli haver kezére játszott pénzgyárakat, amelyek ma is minden törvény és érdemi hatósági felügyelet nélkül működhetnek, talán egyedüliként az országban.

Még azt is látjuk nagyon jól, hogy a legutolsó szerencsétlen kis cipészműhely tulajdonosa is online be van kötve a NAV-hoz. Vagy a legújabb hír, hogy mára már a strandon álló lángosos büfének is gyakorlatilag percenként kell jelentenie arról, hogy mennyi a forgalom. De nemcsak arról, hanem már ott tartunk, hogy arról is, hogy egyes vevők mennyi tejfölt kennek a lángosra, vagy hogy megeszike az egészet, vagy félreraknak belőle valamit, vagy kérneke extra sajtot rá. És azért tegyék a szívükre a kezüket, tisztelt kormánypárti képviselők, ez maga az őrület, hogy mindezek ellenére a hetente-havonta az Orbán-haverok zsebébe milliárdokat toló kaszinók felette állnak minden törvénynek, nekik nem kell online pénztárgépeket működtetniük. Tehát hogyha a szerencsejátékról beszélünk, akkor erről azért ne feledkezzünk el!

Államtitkár úr, ha már a szerencsejátéknál és a Szerencsejáték Zrt.-nél tartunk, a köznyelvben arra felénk, Debrecenben csak a NER-csókosok kifizetőhelyének nevezik a céget magát, ahol persze Orbán-hű, párthű, hát, majd mindenki eldönti magának  tudják, a Rejtő-könyvekben van, hogy a nem kívánt törlendő , hogy melyik a pontosabb meghatározás, tehát Orbán-hű vezetők ülnek, maradjunk ennyiben, és ahol szinte kizárólag Orbán-közeli cégek és arcok juthatnak, amúgy valami spirituális oknál fogva busás támogatáshoz.

Államtitkár úr szólt arról, hogy a Szerencsejáték Zrt. mihez is járul hozzá. Na de hát, kihagyta a javát, államtitkár úr. Nem beszélt például az Orbán-haverokról, nem beszélt a csókosokról, nem beszélt a NER-kegyeltekről, nem beszélt a vazallusokról, de nem beszélt például Rogán exfeleségéről, nem beszélt Mészáros Lőrincről, Mészáros Lőrinc feleségéről, nem beszélt a CÖKA-ról, nem beszélt például a Pataky Attilának nyújtott 140 millió forintos támogatásról. Valahogy ezeket kihagyta a körből, mert valójában önök ezért működtetik ezt az egész rendszert: ez egy kifizetőhely. Arról szól, hogy önök ezzel próbálják benefiten maguknál tartani a NER-csókosokat és nyilvánvaló módon azokat az embereket, akiket manapság celebeknek szokás hívni.

Szóval, maradjunk azért a tárgykörnél! A szokott módon egy átlagos, romantikus kedd este benyújtott javaslat szerint a kaparós sorsjegyként szervezett sorsjáték, a számsorsjáték  erről képviselő úr is beszélt , a lóversenyfogadás és a távszerencsejáték kivételével a fogadás szervezésére kizárólag az állami játékszervező jogosult. Eddig a törvényben a kivételek között szerepelt a bukmékeri rendszerű fogadás is. Most azt olvashatjuk, hogy gyakorlatilag államosították a bukmékeri rendszert. Hozzá kell hogy tegyem, hogy valószínűleg úgy tették mindezt, hogy nem is volt lehetősége már magánbukmékereknek ebben a sztoriban megjelenni, hiszen olyan volt a környezet kialakítása.

A hivatalos meghatározás szerint az a fogadási forma, amelyben a fogadásszervező az ajánlatában meghatározott esemény bekövetkezésére és kimenetelére a játékos részére nyereményszorzó alapján pénzösszeget ajánl fel és azt nyerés esetén a megállapodásban rögzítettek szerint fizeti ki  szól az önök szövege. Ez eddig tiszta. Az már kevésbé tiszta viszont, hogy érdemi indoklás  hozzá kell hogy tegyem, ez kötelező lenne, és önök ezzel nagyon jól tisztában vannak  nincs a benyújtott javaslatban, hiszen az indoklási részben nem tesznek mást, mint CtrC/CtrV-vel beillesztik ugyanazt, amit már a módosítás tartalmában olvashattunk, azt, hogy annak a célja, hogy kizárólag állami játékszervező által szervezhető játék legyen a kaparós sorsjegy és a nem szerencsejátékként szervezett bukmékeri  zárójel: földi  fogadás.

Tehát valójában önök nem tesznek itt mást, mint úgy módosítanak egy törvényt, hogy nyilvánvaló módon ez ismét önöknek segítsen a továbbiakban is; nyilván hogy jobban segítse azt a kifizető hálózatot, amit önök már évtizede működtetnek gyakorlatilag. Százmilliárdok, ezermilliárdok folynak ki lassan a Szerencsejáték Zrt. és a szerencsejáték-biznisz keretein belül a haveri zsebekbe. Valójában erről kellene önöknek beszélni, és nyilván el fog jönni az a pillanat, amikor már nem tudják azt megválasztani, hogy akarnak vagy nem akarnak erről beszélni, mert majd meg fogják önöket kérdezni, és akkor nyilván már kötelező lesz erre válaszolni. Na, majd azt az időszakot fogják demokráciának hívni, nem azt, amit most itt önök csinálnak!

És nyilvánvaló módon látjuk, hogy a javaslat indoklása ehhez legfeljebb még annyit tesz hozzá, hogy a szerencsejáték-szervezés kapcsán felmerült szabályozási igényeket kívánják átvezetni, amellyel a jogalkotó erősíteni kívánja a hazai szerencsejáték-szervezést és ezen belül kiemelten a távszerencsejáték versenyképességét, erről beszéltek. Azonban, ahogy az előbb is kezdtem a mondandómat, ez maga a felszín, és nagyon jól hangzik. Ha valaki tudatlanként, nem ismerve az önök munkásságát, az elmúlt egy évtizedet, csak azt hallja meg, azt hallgatja meg, amit államtitkár úr mondott, akkor azt mondja, hogy minden rendben van  de nincs minden rendben!

Mert ha csak egy picikét is megkapargatjuk, ha egy picikét is mögé nézünk annak a talmi valóságnak, amit önök próbálnak vetíteni elénk és a magyar társadalom elé, akkor láthatóvá válik az önök rendszere. A NER az orbáni világ összes rusnyasága, egy foszladozó, törvényi köntösbe bújtatott újabb pénzgyár dohogó gépezete, és ez a baj önökkel, hogy nem tudnak távolabbra látni a saját zsebüknél és Orbán pénztárcájánál.

Ezen fogunk mi változtatni rövidesen, és akkor önöknek felelni kell mindenért, ezért is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Nacsa Lőrinc: Fenyegetődzés…)

(15.00)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai