Készült: 2024.06.02.22:21:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.), 24. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A parlamentnek megvan a szokott menetrendje és ülésrendje. A parlamentben vannak bizottságok, vannak frakciók, a miniszterek minden évben elmennek a parlamenti bizottságokba és beszámolnak az adott évben elvégzett tevékenységükről, valamint nyilván beszélnek a következő évre vonatkozó tervekről is.

A bizottságok időközönként meghívnak államtitkárokat, akik személyesen vagy helyettes államtitkárral kiegészítve, vagy háttérintézményi vezetőkkel együtt beszámolnak a bizottságnak a saját tevékenységükről, legyen az bármely területe a kormányzásnak. Emellett nyilván a képviselők szóbeli kérdést, írásbeli kérdést, azonnali kérdést, interpellációt is intéznek folyamatosan a kormányhoz. Hétről hétre ez zajlik, és természetesen a frakciók is a maguk működését végzik.

Nyilván ahogy nekem sincs semmifajta olthatatlan késztetésem arra, hogy a Momentum frakcióülésén részt vegyek, úgy nyilvánvalóan önök sem a mi frakcióüléseinkre kéredzkednek be; bár megérteném a vágyat, hogy mégiscsak egy szintlépés lenne, hogyha ilyen frakcióülésbe is belehallgathatnának, de hát ki-ki maga választotta azt a pártlistát, amelyiken szerepelt.

(10.00)

Tehát nyilván mi is a saját, fideszes, KDNP-s frakciómegbeszéléseinken, kabinetjeinkben, különböző munkacsoporti megbeszéléseken megbeszélünk kérdéseket, mint ahogy ön is feltesz kérdéseket a kormány képviselőinek írásban is, szóban is, és azokra is választ talál. Ön egy listás képviselő, mint ahogy a baloldali képviselők elsöprő többsége listás képviselő, a kormánypárti képviselőknek pedig a java része egyéni körzetben megválasztott képviselő, mint ahogy én magam is, és nyilvánvalóan mi a saját körzetünk legfontosabb kérdéseivel kapcsolatban igyekszünk egyeztetéseket folytatni; szerintem ez nagyon fontos része az egyéni képviselői tevékenységnek.

Nyilván képviselőtársunk, akivel ön is beszélt, ő is fontosnak tartja a körzetét, ahol megválasztották. Önt sajnos nem választották meg ott, őt megválasztották, az előző választáson is őt választották, meg az azelőttin is őt választották, és még az azelőtti előttin is őt választották, mert egy igen régóta abban a körzetben közmegbecsülésnek örvendő képviselőről van szó, akit sokszor megválasztottak, és emlékeim szerint a helyi kórházat is talán vezette, tehát az egészségügyben is igencsak alapos ismeretekkel rendelkezik. Teljesen természetes, hogy a saját körzete kapcsán, ami az alkotmányos, alaptörvényi kötelezettsége is, igyekszik ott elősegíteni azt, hogy akár egészségügyi, akár más kérdésekben is milyen tervek vannak, és ő hogyan tud hozzájárulni ahhoz, hogy minél inkább fejlesszék nemcsak az egészségügyi, hanem az úthálózatot is vagy az oktatási rendszert, vagy bármi mást a saját körzetén belül.

Tehát, tisztelt képviselő asszony, ez a parlamentarizmus általános működése, hogy vannak plenáris, vannak bizottsági alkalmak, emellett vannak frakcióalkalmak is, ahol a képviselők egyeztetéseket folytatnak, de ön is itt van, tehát semmi nem akadályozza meg abban, hogy bármilyen vitában részt vegyen, bármilyen kérdéshez hozzászóljon akár egyik megye kapcsán, akár országosan is, mindnyájan, ugye, országos feladatkörökkel is rendelkezünk.

Ön az egészségügyet mondta. Ha megnézi az idei költségvetésnek a számait, akkor azt látja, hogy 2800 milliárd forint szerepel az egészségügyi soron, és talán még visszaemlékszik arra, hogy amikor mi elkezdtük a kormányzásunkat, mennyi szerepelt rajta: bizony, 1198 milliárd forint. 1198 milliárd forintról nőtt 2800 milliárd forintra az az összeg, amit egészségügyre tudunk fordítani, és összesen 91 vidéki kórházban történtek felújítások az elmúlt években, 54 rendelőintézetben és 107 mentőállomáson, valamint építettünk 23 új rendelőintézetet és 34 mentőállomást.

Azért fontosak ezek a kérdések, mert azt viszont elárulhatná ön nekünk, hogy ha volt valaha is ilyen közös, együttes frakcióülésük, akkor azon szóba kerülte László Imre egykori DK-s képviselőtársunknak, de most is a DK szakpolitikusának, polgármesterének, még az is, lehet, hogy valamilyen árnyékjelöltjének az a mondása, hogy túl sok a magyar kórház, és ezeknek körülbelül a felét, azt hiszem, 45 százalékát be kéne zárni. Komáromi képviselő úr, aki viszont árnyékminiszter biztosan Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök asszony árnyékkormányában, ő pedig azt mondta, hogy túl sok még így is, ami megmaradna László Imre terve kapcsán.

Tehát az viszont minket azért érdekelne, meg a választókat  bár lehet, hogy a választók döntésében, mivel nem önt választották, hanem Kovács képviselő urat, ez is közrejátszott , hogy ezt mondták el a kampányban, Gyurcsány Ferenc, itt ültünk, amikor hallottuk, és majd leesett az állunk, amikor erről beszélt egy évvel ezelőtt, hogy újra bevezetné a vizitdíjat, mert az egy igazi reform volt. Önöknél az egészségügyről ez hangzik el, hogy kórházak bezárása. (Gréczy Zsolt: Hazudsz! Nem mondott ilyet!) Nyilván az egy megyében több kórház azt jelenti, hogy legalább egyet, de lehet, hogy kettőt bezárna abban a megyében a baloldal, de sosem mondták el, hogy pontosan melyik kórházakra gondolnak, csak azt mondták, hogy túl sok a kórház, a vizitdíj viszont mindenkire vonatkozna.

Úgyhogy, tisztelt képviselő asszony, ezekre meg mi vagyunk kíváncsiak, de úgy látszik, sosem fogunk erre választ kapni, hogy amikor önök kórházbezárásról beszélnek, akkor abban vajon mely kórházak szerepelnek (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és az orosházi kórház a bezárandó listán szerepel-e. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Sebők Éva: A kérdéseimre…)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai