Készült: 2024.05.09.11:16:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:   17-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most az MSZP frakcióvezetője, Tóth Bertalan következik.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Lenne egy tiszteletteljes kérdésem az itt ülő fideszes-KDNP-s képviselőkhöz. Miért akadályozzák Finnország és Svédország NATO-csatlakozását? (Nacsa Lőrinc: Milyen jó, hogy bejött a frakcióvezető úr!) Miért nem akarják erősíteni Európa békéjét és biztonságát? Ma ugyanis az a helyzet, hogy Törökországon kívül már csak Magyarország nem ratifikálta azt a nemzetközi egyezményt, amely a svéd és a finn NATO-csatlakozásról szól, a magyar döntést pedig kizárólag a Fidesz- és a KDNP-frakció képviselői akadályozzák; 135 bátor ember, akik ebben a kérdésben Magyarország érdekei ellen döntöttek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ritkán fordul elő, hogy a csatlakozás ügyében és ebben az ügyben a Magyar Szocialista Párt és a kormány azonos állásponton van, legalábbis látszatra. Önök is tudják, hogy Magyarország 25 éve, az MSZP kormányzása idején csatlakozott a NATO-hoz egy ügydöntő népszavazás után. A Magyar Szocialista Párt azóta is elkötelezett ennek a szövetségi rendszernek a megerősítése iránt, amely garantálja Európa és az euroatlanti térség békéjét és biztonságát.

A Fidesz-kormány látszólag ugyanezt gondolja, hiszen július 14-én benyújtotta az Országgyűlésnek a NATO-csatlakozáshoz szükséges nemzetközi egyezmény ratifikálásáról szóló törvényjavaslatot, nagyon helyesen. A kormány ebben a kérdésben ugyanazt tette, amit mi is tettünk volna. A probléma az, hogy azóta eltelt három hónap tétlenül. Napirendre lehetett volna venni az őszi ülésszak első két ülésén, de nem történt meg. Három hete az MSZP-frakció nevében kezdeményeztem, hogy vegyük napirendre ennek a kérdésnek a megtárgyalását, de Kövér László és a fideszes többség, a kormánypárti képviselők ezt megakadályozták.

(14.00)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez mindannyiunk számára rendkívül kellemetlen és szégyenteljes helyzetet teremtett. A kormány folyamatosan kínos magyarázkodásokra kényszerül. A szövetségeseink felé azt próbálják elhitetni, hogy urai a helyzetnek, az Országgyűlés dolga majd, hogy erről döntsön, itthon pedig azt próbálják elhitetni, hogy a kormánynak nincs ráhatása az Országgyűlésre, hogy ezeket a javaslatokat megtárgyalják. Ugye, milyen vicces?  12 év folyamatos és szisztematikus rombolás után, ami a jogállamot illeti. És sajnos most már mindenki látja, hogy ez egy cinikus színjáték, amit önök folytatnak. Ne vicceljenek már!

De egyes fideszes képviselők is érzik, hogy ez a magatartás több mint ciki, elképesztő károkat okoznak Magyarországnak. Ők is látják, ezért elkezdtek egy hazug színjátékot játszani. Azt mondták, azért nem tárgyaljuk meg ezt a javaslatot, mert nagyon telített volt az Országgyűlés törvényalkotási programja. Inkább szórakoztattak minket az Egyetemes Postaegyesület alapokmányának sokadik módosításával, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló nemzetközi egyezményekkel, a Norvégiával kötött beruházásösztönzési egyezmény megszűnésének vitájával, a NATO-csatlakozás nem fért föl erre a napirendi sorra. Szóval, a Fidesz szerint mindez előrébb való, mint a közelünkben zajló háború idején Magyarország biztonságát és békéjét garantáló katonai szövetségi rendszer megerősítése. Szégyelljék magukat!

Tisztelt Képviselőtársaim! Ma újra kezdeményeztem a finn és a svéd NATO-csatlakozást lehetővé tevő törvények napirendre vételét. Nincs semmi akadálya annak, hogy elkezdhessük a NATO-bővítésről szóló javaslatok tárgyalását. Ha a Fidesz- és a KDNP-frakció ezt mégis megakadályozza, az azt jelenti, hogy ők egyértelműen Putyin kottájából játszanak, azt jelenti, hogy tovább építik a Gazprom legvidámabb barakkját. Ha így döntenek, mindegyikük kiérdemli a Geréb nevet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most jutott eszükbe társadalmi vitára bocsátani ezt a javaslatot, három hónap után? Arra kérem az itt ülő, itt helyet foglaló miniszter és államtitkár hölgyeket és urakat, hogy a napirendi szavazásig próbálják már meggyőzni a fideszes és KDNP-s országgyűlési képviselőket a helyes döntésről.

Arra kérem az országgyűlési képviselő kormánytagokat, hogy ne szavazzanak a kormány javaslatának napirendre vétele ellen, támogassák a kezdeményezésemet, hogy megtárgyalhassuk a kormány javaslatára benyújtott svéd és finn NATO-csatlakozás ügyét közös jövőnkért, Magyarországért. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető Úr! A rám vonatkozó megjegyzését nem tekintettem az ülésvezetés bírálatának, dacára annak, hogy van köze a házszabály idevonatkozó részéhez, de szemlátomást ön a házszabályt kevéssé ismeri, vagy pedig szándékosan hagyja figyelmen kívül. A múltkor azért voltam kénytelen visszautasítani az ön irományát, mert az nem volt házszabályszerű. Ön ismételten, ahogy utalt rá, benyújtotta ezt, szintén házszabályszerűtlenül, tehát kénytelen voltam a mai napon is egy olyan levelet írni önnek, elég világosan megindokolva, hogy miért teszem ezt, amelyben visszautasítom az ön kezdeményezését, amit  attól tartok  nem is jóhiszeműen tesz meg, szándékosan hagyja figyelmen kívül a házszabály idevonatkozó részét, hogy ne tehessek mást, mint hogy visszautasítsam az ön kezdeményezését.

Tehát ennyit az őszinteségéről és a jóhiszeműségéről. (Nacsa Lőrinc: Szégyen!  Dr. Tóth Bertalan: Az a szégyen, hogy nem tárgyalják!  Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem is voltál itt már egy hónapja!) Államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Egy fontos kérdést feszegetett a finn és a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatban. Erről is szeretnék majd szólni természetesen, de ön árulással vádolta a kormányt és a kormánypártokat, hogyha jól értem, gerébezett, és árulással vádolt minket a finnek és a svédek kapcsán. Hadd idézzek! Tóth Bertalan, MSZP: „Tizenkét év alatt közel 2000 milliárd forintot költöttek el értelmetlenül vasak, vezetékek és csövek megvásárlására.” Ezt mondta ön a gáztározókról, tisztelt frakcióvezető úr. (Dr. Tóth Bertalan: Tároló!) Ön azt mondta, hogy értelmetlenül vásárolt Magyarország vasakat, vezetékeket és csöveket. Így beszélt a gáztározókról. (Dr. Tóth Bertalan: Tároló!) Ezek a vasak, vezetékek és csövek jelentik Magyarország energiabiztonságát. (Dr. Fónagy János: Így van!)

Ha önön, önökön múlt volna, mint ahogyan egy időszakban önökön is múlt, akkor önök mindent eladtak, és semmit sem vásároltak volna vissza. Önök minden stratégiai kapacitást eladtak. (Tordai Bence közbeszól.) Tordai képviselő úr hozzászólása is nagyon izgalmas, értem a frusztrációt, megbékélünk vele, de ettől még igaz, hogy a baloldal minden stratégiai kapacitást eladott, így a gáztározókat is (Tordai Bence: Tároló!), és amikor az Orbán-kormány ezeket visszavásárolta, akkor idézem még egyszer Tóth Bertalant, aki azt mondta, hogy „mi értelmetlenül veszünk vasakat, vezetékeket és csöveket”. Zárójelben teszem hozzá, hogy amikor a gáztározókat visszavásároltuk (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból: Tároló!), akkor ugyanúgy támadás jött a Gyurcsány-párt részéről, feljelentéssel fenyegettek, és azt mondták, hogy ez egy teljesen felesleges beruházás.

Nos tehát az, aki áruló, aki sohasem találja el véletlenül sem a magyar érdeket, és sohasem dönt a magyar érdek mellett, az a magyar baloldal. Amikor az egyik interjúban egy egyébként jobboldali elfogultsággal nem vádolható műsorvezető azt mondta nekem, hogy hát most mit csináljunk, a gázzal kapcsolatban is tévedett a magyar baloldal. Na de hát mindig tévednek, amikor a magyar érdekről van szó? Tévednek, amikor a migrációval kapcsolatban az ország biztonságát meg kell védeni? Tévednek, amikor a Covid kapcsán vakcinát kellene vásárolni, illetőleg ezt támogatni, és tévednek, amikor háború van a szomszédságunkban az ország biztonságával kapcsolatban? Tévednek, amikor az ország energiabiztonságát kell megvédeni? Önök sohasem találják el véletlenül sem azt, hogy mit kellene képviselni, hogy mi a magyar emberek érdeke?

És ön vádol bennünket, tisztelt frakcióvezető úr, árulással?! Amikor ön és az ön politikai közössége mindent eladott?! És ha önökön múlna, akkor jelenleg magyar energiabiztonságról nem beszélhetnénk, ugyanis a magyar energiabiztonságnak a következő feltételei vannak. Legyen hosszú távú gázbeszerzési megállapodás Oroszországgal, ugyanis ez lefedi a magyar éves gázfogyasztás nagyjából felét. Ha önökön múlna vagy múlt volna, nem lenne ilyen megállapodásunk, és nem jönne be éves szinten a magyar éves gázfogyasztásnak nagyjából a fele orosz forrásból.

A második feltétele a magyar energiabiztonságnak a Török Áramlat gázvezeték. Rengeteget támadtak bennünket akkor, amikor ezt megépítettük, külföldről is az önök szövetségesei, és önök is, ma pedig már ez az egyetlen olyan gázvezeték, amely százszázalékos kapacitással működik, és minden probléma nélkül hozza az orosz gázt Európába és így Magyarországra is.

A harmadik feltétele a magyar energiabiztonságnak, hogy legyen olyan hely, ahova betároljuk a gázt, amit megvásárolunk. Ezeket a kapacitásokat az Orbán-kormány visszavásárolta, merthogy önök egyébként korábban eladták. És egyébként, ha már energiabiztonság, önök nem támogatták és nem támogatják most sem a rezsicsökkentést, és önök támogatják a szankciós politikát, azt a szankciós politikát, amely romba döntené az egész európai gazdaságot és a magyar gazdaságot is, hogyha a kormány nem harcolna ez ellen. Arra nem is számítunk, hogy a szankciós politika kapcsán az önök támogatására egyszer is számíthatnánk, hiszen önök a magyar érdeket soha nem képviselik. (Tordai Bence: A NATO-csatlakozásról mondasz valamit?)

A finnek és a svédek NATO-csatlakozását fontosnak gondoljuk, és a kormány ezt támogatja, az Országgyűlés elé terjesztette a javaslatát, de a jelenlegi napirendben az Országgyűlés napirendjét eddig az Unióval kötendő megállapodás foglalta le. Jó reménység szerint még az idei évben (Derültség a DK soraiból.) a finn és a svéd kérdésre is sort tudunk keríteni. Ha önök nem gátolják az uniós megállapodást, talán gyorsabban tudunk haladni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   17-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai