Készült: 2024.05.11.08:36:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tájékoztatom önt, hogy nem párbeszéd; amíg ön beszélt, államtitkár úr hallgatott, tisztelettel meghallgatta önt. Kérem, hogy tegye ön is ezt. Köszönöm. (Hegedüs Andrea: Nem mond igazat!)

Tisztelt Országgyűlés! Tompos Márton Kristóf, a Momentum képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Kérem, válaszoljon, Miniszter Úr!” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

TOMPOS MÁRTON KRISTÓF (Momentum): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár úr! Malawiból 1500 kilométer és 540 dollár, Máltáról 545 kilométer és 100 euró, Réunionból 3 ezer kilométer és 970 euró, Bristol mellől 204 kilométer és 22 ezer forint, az északkelet-svédországi Umeåból 630 kilométer és 40 ezer forint.

Megkérdezném, hogy tudja-e, mi ez, de nyilván tudja, hiszen úgy kellett megalkotni ennek a felszólalási formának is a menetét, hogy előre le kell adnunk a kérdést szóról szóra. De a tisztesség kedvéért említsük meg: ennyibe kerül ma egy magyar állampolgárnak külföldön, hogy gyakorolhassa az egyik legalapvetőbb jogát, azt, hogy szavazhasson. Ennyibe, ennyi időbe, ennyi pénzbe, ekkora távolságot kell megtenni. Miért?  kérdezik sokan. Nyilván azért, mert önöknek nem áll érdekükben, hogy a jobb élet reményében Magyarországról eltávozott magyar állampolgárok levélben is szavazhassanak.

(12.30)

De tudom, hogy ez nem érdekli önöket, nyilván azért nevetgél most is. Megpróbálom lefordítani úgy, hogy érdekelje: 2012 óta a magyar GDP 3-4 százalékának megfelelő pénzt utaltak haza a külföldön dolgozó magyarok. Ez fejenként több millió forint évente, minden egyes külföldön élő magyar állampolgártól. Ehhez képest elenyésző lenne annak az összege, amennyiből ki lehetne építeni egy olyan infrastruktúrát, hogy akár levélben szavazzon valaki, vagy ha azt nem hajlandók megengedni, akkor több szavazóhelyiséget létesíteni. Más országoknak ez valamiért nem okoz problémát. Az Egyesült Királyságban a románok, a bolgárok 80-100 helyiségben adhatják le a szavazatukat, a magyarok 3-ban. Összesen. Miért, államtitkár úr? Ez a kérdésem. Miért? Mikor akarnak ezen változtatni?

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Répássy Róbert államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Elnézést, hogy nevetgéltem, képviselő úr, azt mondta, hogy a jobb élet reményében külföldre távozott magyar állampolgárok érdekében szólal föl, majd a kérdésében Malawiban és Réunionban élő állampolgárokról beszélt. Én nem tudom, hogy oda a jobb élet reményében szoktake távozni a magyar állampolgárok, de maradjunk annyiban, hogy nem derül ki a kérdéséből, hogy milyen választásról beszél. Ugyanis az előttünk lévő önkormányzati választáson az Alaptörvény szerint a választópolgár a lakóhelyén vagy a bejelentett tartózkodási helyén választhat, a választópolgár a szavazás jogát lakóhelyén vagy bejelentett tartózkodási helyén gyakorolhatja. Tehát eleve kizárt, hogy külföldön tartózkodik valaki, és a magyar önkormányzati választáson vesz részt, hiszen, aki külföldön tartózkodik  most, ugye, nem a turistákról beszélünk, hanem azokról, akik valamilyen tartós életviszonyban külföldön élnek , az valószínű, hogy a helyi önkormányzati választásokon ott gyakorolhatja a választójogát, ahol tartózkodik.

A másik választás, ami előttünk áll, az pedig az európai uniós választás. Az európai parlamenti választásokon mi is ismerjük ezt a szabályt, hiszen az Európai Unió tagállamainak állampolgárai szavazhatnak nálunk Magyarországon, ugyanígy, ha valaki külföldön az Európai Unióban életvitelszerűen tartózkodik, és ott bejelentett lakhelye van, akkor természetesen ott is szavazhat, annak az országnak az európai parlamenti választásán.

Minden más olyan kérdés, amit itt felvetett, nehezen értelmezhető, legalábbis a június 9-ei, előttünk álló választásokon nem ezek a szabályok, amiket ön ismertetett. És még egyszer: én is nagyon aggódok a távoli országokban élő állampolgárokért, de nem lehet minden állampolgár mellé egy külképviseletet létesíteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai