Készült: 2024.05.10.11:15:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  60-65. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:18


Felszólalások:   54-59   60-65   66-71      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tóth Bertalan és Hiszékeny Dezső, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be a technológiai és ipari miniszterhez: „Mikor ismerik be, hogy hiba volt kidobni az önkormányzatokat a „védett” ellátásból? Milyen segítséget nyújt az önkormányzatoknak a sokszorosára emelkedő energiaárak miatt?” címmel. Hiszékeny Dezső képviselőt illeti a szó.

(15.50)

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! A kormány elhibázott politikája miatt Magyarország egy soha nem látott válság küszöbén áll brutális drágasággal, két számjegyű inflációval, harmatgyenge forinttal, energiaár-robbanással és csődközeli helyzetbe kerülő önkormányzatokkal. Az országban fékezhetetlenül romlik az élhetőség. Hiába szajkózta a kormány egész évben, hogy nem nyúlnak a rezsicsökkentéshez  ma már tudjuk, ez volt a rezsirizsa.

A fideszes fogadkozások ellenére bevezetett embertelen áramár- és gázáremelés nem csupán a családokat állította megoldhatatlan helyzet elé, a lakosságot szolgáló helyi önkormányzatok és az általuk fenntartott bölcsődék, óvodák, szakrendelők, szociális ellátóhelyek, könyvtárak, színházak, uszodák, múzeumok is kilátástalan helyzetbe kerültek. A kormány ugyanis kidobta a védett ellátásra, vagyis az egyetemes földgáz-, illetve villamosenergia-szolgáltatásra jogosultak köréből az önkormányzatokat, és ehhez jön most a távhőemelés is. Rengeteg polgármester jelezte már, hogy ennek következtében egyes energiaköltségeik várhatóan akár 5-15-szörösére, de hallottuk már, 26-szorosára is drágulhatnak. Nincs az a spórolás vagy felelős gazdálkodás, amely ekkora növekedést kompenzálni tudna. Ezt nemcsak ellenzéki, hanem kormánypárti városvezetők is szóvá teszik. A probléma a városvezetők pártállásától, tehetségétől függetlenül mindenhol jelentkezik, és segítség nélkül kezelhetetlenné válik. A településeink a csőd felé rohannak. Rezsistopra van szükség az önkormányzatoknál, és nem pedig fideszes megszorításokra.

Azt kezdeményeztük, hogy az önkormányzatok legyenek jogosultak az egyetemes földgáz- és villamosenergia-szolgáltatásra, így nem lesznek kiszolgáltatva a gáz- és áramkereskedők nyerészkedésének, hatósági áron juthatnának hozzá a gázhoz és villanyhoz. A törvényjavaslatunkban megismételtük továbbá azt is, hogy ezen szolgáltatások áfakulcsa csökkenjen 27-ről 5 százalékra. Történik mindez akkor, amikor a 12 forintos paksi áramot 462 forintért, azaz 38-szoros profittal adják tovább az önkormányzatoknak, az állami MVM pedig 1610 forint köbméteráron ad ajánlatokat földgázra több önkormányzatnak, miközben a földgáz tőzsdei ára ma már lement 800 forint alá. Hagyjanak fel a nyerészkedéssel!

Kérdezem államtitkár asszonyt, hogy a kormány milyen segítséget nyújt az önkormányzatoknak a sokszorosára emelkedő energiaárak miatt. (Szórványos taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az önkormányzatok helyzetével kapcsolatban szeretném emlékeztetni arra, hogy 2009-2010 közelében a magyar önkormányzati rendszer az összeomlás szélére került, a feladatok egyfolytában növekedtek, miközben a forrásokat pedig egyfolytában elvonták, és gyakorlatilag az önök MSZP-s kormányzása alatt 2002-2010 között programszerűen hajtották végre az önkormányzatok eladósítását. Az akkori Állami Számvevőszék jelentése szerint 2006-2009 között a baloldali kormányok mintegy 3000 milliárd forintot vontak ki az önkormányzati rendszerből. Az önkormányzatok mintegy 1300 milliárd forint hitelt vettek fel, és mintegy 600-700 milliárdot vagyonfelélésből és vagyonértékesítésből pótoltak.

A kormány 2010 után szakított az önök terheket növelő, de forrásokat elvonó politikájával, konszolidálta az önkormányzatokat, és gyakorlatilag rendezte az 1400 milliárd forintos adósságot, átvállalta a hiteleket, a feladatok észszerű megosztásával újra megnyitotta működési lehetőségeiket. Úgy gondolom, hogy ön is  mint Angyalföld alpolgármestere  tudott volna tiltakozni akkor az ellen, ami történt az önkormányzatokkal 2010 előtt. Mindeközben önök 15-ször emelték a rezsit, ami, azt gondolom, hihetetlen terheket rótt nyilván nemcsak az önkormányzatokra, hanem a magyar családokra is.

Az önkormányzatok támogatása pedig jövőre is folytatódni fog. A tavalyi évhez hasonlóan a kormány idén is megtéríti az önkormányzatok kieső iparűzésiadó-bevételeit. A 2020. év végén jelentős adócsökkentést hajtottunk végre, hogy támogassuk a koronavírus okozta válság miatt nehéz helyzetbe került kisvállalkozásokat, és megvédjük a munkahelyeket. A 25 ezer fő alatti településeknek automatikusan kifizeti a kormány a teljes kiesést, a nagyobb városokat pedig adóerő-képességük függvényében kompenzálja. A kormány emellett összesen 23 milliárd forint támogatást adott 32 darab, 25 ezer fő feletti település számára 2021-ben. Az ellenzéki vezetésű önkormányzatok összesen 11,4 milliárd forinthoz jutottak, a kormánypárti önkormányzatok pedig 11,3 milliárd forinthoz.

A nemzeti kormányra továbbra is számíthat minden magyar település. Az a döntés született, hogy Balla György képviselőtársam miniszteri biztosként koordinálja a Pénzügyminisztérium, a Belügyminisztérium és a Technológiai és Ipari Minisztérium részvételével a tárgyalásokat az önkormányzatokkal.

Emellett nyilván arra is felhívom képviselő úr figyelmét, hogy az ukrajnai háború miatt és az elhibázott szankciók miatt egy rendkívül nehéz helyzet van egész Európán belül, ami az energiaszektort is nagyon nagy mértékben érinti. Emiatt 2022 júniusától a földgáz ára egy hónap alatt megkétszereződött, majd újabb egy hónap alatt megháromszorozódott. Ugyanez a folyamat ment végbe a villamos energia esetében is. Az áramárak Európában hatszor-hétszer nagyobbak, mint az USA-ban, a gázárnál pedig tízszeres a szorzó, de az olaj ára is magasabb. Emelkedik az infláció, Európát energiahiány és válság fenyegeti, a háború elhúzódik, és úgy tűnik, hogy mindezzel Európa lett szegényebb, Oroszország pedig gazdagabb, hiszen Oroszország 158 milliárd euró bevételre tett szert, amiből 85 milliárdot az európai uniós polgárok fizettek ki. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Én arra szeretném kérni képviselő urat, hogy a magyar energiaellátás biztosítása és a háborús helyzet és energiaválság kapcsán tett kormányzati intézkedéseket támogassa. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár asszony válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Tisztelt Államtitkár Asszony! Ha jól értettem, akkor azt válaszolta, hogy Balla képviselőtársunk kormányzati megbízásként fog beszélgetni az önkormányzatokkal. 3200 önkormányzat van. Azt gyanítom, hogy mire ezzel végezni fog képviselőtársam, addigra valószínűleg már rég csődben lesznek. Tehát szerintem ez nem megoldás.

Amiről én beszélek, az végső soron a családok helyzetéről szól. Nincsenek ma biztonságban a családok. A szülőket a munkanélküliség fenyegeti. A gyerekek nincsenek biztonságban, mert ha valóban a távhőnél létrejön, amit önök emlegettek, akkor sem a bölcsődében, sem az óvodában nem lesznek biztonságban, az iskolákban pedig eddig sem voltak. Tehát amiről én beszélek, az a tömeges elszegényedés réme, ön pedig rezsirizsát nyomott. Nem tudom elfogadni a választ. (Taps az MSZP, a DK és a Momentum soraiból.)




Felszólalások:   54-59   60-65   66-71      Ülésnap adatai