Készült: 2024.05.09.07:14:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  140-145. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:18


Felszólalások:   134-139   140-145   146-151      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésünkön, ülésnapunkon sor kerül.

Tisztelt Országgyűlés! Hajnal Miklós képviselő úr, a Momentum képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Mit tesz a kormány az Észak-budai Szent János Centrumkórházért?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önt és a Házat, hogy Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Hajnal Miklós képviselő úré a szó. Parancsoljon!

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Észak-budai Szent János Centrumkórház Budapest egyik legfontosabb egészségügyi ellátóhelye, budaiak ezreinek gyógyulásáról, ápolásáról gondoskodik napi szinten.

Az elmúlt évek során azonban rendkívül hányatott sorsú lett ez a kórház, ahogy arra egyébként korábbi felszólalásaimban is felhívtam az önök figyelmét. A mára omladozó épületegyüttes teljes körű felújítását a kormány az előző ciklus végére, tehát 2022-re ígérte, ám már a munkálatok megkezdése is csigalassú. Míg 2018-ban Gulyás Gergely és Varga Mihály büszkén számoltak be a félmilliárdos egészségügyi befektetésről, a jövő évi költségvetési tervekből  és egyébként az eddigiekből is  látványosan hiányzik a felújításhoz szükséges összeg.

Ma viszont mégsem erről kérdezem az államtitkár urat, ugyanis ennél nagyobb a baj. Nemrég újabb lesújtó hír jött a kórházból, ugyanis négy osztályon is leállt a fűtés. A betegek közül sokan megfáztak a hideg épületekben, az orvosok kabátban dolgoznak, az ápolók vízforralóval próbálják pótolni a meleg vizet, valamint két osztályon kénytelenek voltak leállítani a betegfelvételt.

Mindez pár hónappal azután történik, hogy az intézmény műszaki üzemeltetését júliusban átvette a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság, a KEF. A központosítás után már nyáron két hétre leállt a melegvíz-ellátás a kórházban, most pedig az is nyilvánvalóvá vált, hogy ennek a KEF-nek nem sikerült a fűtési szezon előtt megjavítani a rendszert, amivel már tavaly is problémák voltak.

Sajnos nem ez az egyetlen lesújtó hír, amit az elmúlt héten a kórházról kaptunk. A Direkt36 által a héten közzétett, kórházi fertőzésekről szóló elemzés végre betekintést nyújtott, engedett olyan adatokba, amiket a hatóságok általában takargatnak.

Az oknyomozók által összeállított három rangsor szerint, melyek különböző fertőzési típusok gyakorisága szerint listázzák a magyar kórházakat, az Észak-budai Szent János Centrumkórház helyzete rendkívül súlyos, ugyanis a háromból két ranglistán is a három legkockázatosabb intézmény között áll. Tehát két fertőzési toplistában is dobogós ez a kórház. Eszerint a Szent János Kórházban még a magyar egészségügyi viszonyok között is magas az életveszélyes bélgyulladáshoz, a vérmérgezéshez vagy szepszishez vezető fertőzések előfordulása. Az előbbi esetében többször járványos terjedést is jelentettek az intézmény osztályain, a kardiológiától és belgyógyászattól kezdve a traumatológián át egészen a szemészetig és a pszichiátriáig.

A kórház végleges felújítására nyilvánvalóan még várnunk kell még pár évet  ez most már nem kérdés , de addig is szeretném kérdezni államtitkár urat, hogy meddig kell a kórház betegeinek és egészségügyi dolgozóinak fagyoskodniuk. Mikor orvosolja ez a bizonyos KEF a fűtésnek és a meleg víznek a hiányát? A fűtés helyreállításáig mit tesznek a megfelelő gyógyulási feltételek biztosításáért? És végül, milyen lépéseket tesz a Belügyminisztérium a kórházi fertőzések csökkentése érdekében a kórházban? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hogy mit tenne a Momentum az egészségügyért, arról egy riasztó képet kaphatunk, hogyha elolvassuk a Momentum programját. Egy szóban is össze tudnám foglalni: privatizáció. De nézzük, hogyan mondták ezt részleteiben!

(18.20)

„A magánszolgáltatókat is bevonjuk az állami betegellátásba, az államnak lehetősége lesz szerződéses keretek között kapacitást vásárolni a magánellátóktól.” Tehát a Momentum létrehozná a szolgáltatásvásárló egészségbiztosítót.” Ezt a modellt már ismerjük: HospInvestnek hívták, a baloldal ezt már egyszer felállította, akkor, amikor vizitdíjat és kórházi napidíjat vezetett be, akkor, amikor elvett minden orvostól és minden ápolótól egyhavi bért, nos, azzal párhuzamosan felállította ezt a szolgáltatásvásárló egészségbiztosítást.

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben Szabó Sándor váltja fel.)

Jól látjuk, ez a modell nem működött. Már a szocialista időszakban is hiába erőltették át a Momentum által most feltámasztani remélt modellt, privatizációs modellt, az nem hozott sem hatékonyságnövekedést, sem a gazdálkodásban racionálisabb kereteket, hanem egész egyszerűen ezek a rendelők mind-mind csődbe mentek. Valakik persze lehet, hogy jól jártak, de a betegek biztosan rosszul. Ez tehát az önök javaslata, ez az önök útja.

Ezzel szemben mi, ha csak a János Kórházat nézzük, az elmúlt években energetikai korszerűsítéssel…  hőszigetelést, nyílászárócserét, napelemes rendszer kiépítését hajtottuk végre, egészségfejlesztési irodát, 16 ezer négyzetméteren újultak meg a belső terek; 11 szint került összesen felújításra, megújultak kórtermek, őrzők, üzemi konyha, orvosi szobák, szociális helyiségek, patológia, korszerűsítettük az épületgépészetet, az elektromos hálózatot, a nővérhívó rendszert. Öt új műtőhelyiséggel bővült a kórház, négy kiemelt ellátási területet fejlesztettünk, a sürgősségit, az intenzívet és az endoszkópos vizsgálót.

250 új betegágy befogadására alkalmas kórterem is létrejött, tehát szerencsére tudott az elmúlt években is fejlődni a Szent János Kórház, szemben azzal, amit önök tennének, hogy privatizálnák a kórházakat, és az állam csak azt döntené el, hogy melyik kft.-nek vagy zrt.-nek fizet, amelyek közül egyik-másik úgy összeomlik utána, mint a HospInvest, ahogy összeomlott. Ez a példa már eléggé beszédes.

Valóban, a János Kórházban volt egy fűtési időszak előtti beüzemelési próba. Ebben volt olyan része a pszichiátriai osztálynak, amelynél működött ez, egy másik részénél probléma merült föl, a többi betegellátó osztályon a fűtési problémákat sikeresen elhárították. Itt a betegeket nyilván az osztályoknak azokon a részein helyezték el, ahol volt fűtés, vagy a kórház más részein. Az új betegek egy részét pedig más kórházak vették föl, így az ellátás természetesen folyamatosan biztosított volt, a fekvőbeteg-ellátási kapacitás is, és a maradék résznek a kijavítása a KEF-fel együttműködve történik.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön utalt a kórházi fertőzések kérdésére is, ami ma már előkerült, és biztos elő is fog kerülni. Szerencsére nem szorulunk rá arra, hogy a Telex és a Direkt36 listáit és összehasonlításait nézzük, hiszen az Európai Uniónak van egy saját, erre hivatott rendszere, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ, az ECDC. Ennek a kimutatása szerint az Európai Unióban száz fekvőbeteg közül hat-hét beteg érintett kórházi fertőzésekben, 6,5 százalék az európai átlag. Ezzel a 6,5 százalékkal szemben Magyarországon 4 százalék az átlag, tehát jóval alacsonyabb.

Ha megnézzük például a Clostridium difficile-fertőzés előfordulási arányát, Finnországgal vagy Németországgal vagyunk egy szinten. Úgyhogy én azt hiszem, hogy az elismerés hangján kell hogy beszéljünk az orvosokról, ápolókról Magyarországon, hogy szerencsére az európai átlagnál nagyobb biztonságban vannak a magyar betegek a kórházi fertőzések kapcsán. Nyilván ez a kórház és a többi kórház is nagyon nagy mértékben fordít újabb és újabb forrásokat fertőtlenítőszerekre, felületfertőtlenítőkre, kézfertőtlenítőkre egyaránt, hogy ez az arány minél inkább leszorítható legyen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes, államtitkár úr. Most megkérdezem Hajnal Miklós képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Nem tudom elfogadni az államtitkár úr válaszát, köszönöm szépen. Azt javasolnám az államtitkár úrnak, hogy több energiát fektessen a probléma megoldásába, mint a probléma tagadásába.

Tehát az ECDC-rangsort nagyon köszönöm, hogy felhozta és megemlítette, de alaposabban kéne tanulmányozni a Direkt36 cikkét. Ők ugyanis részletesen leírják, hogy pontosan azért állnak abban a statisztikában adott esetben jobban Magyarország különböző mutatói, mert kevesebb a mintavétel Magyarországon  egyrészt. (Rétvári Bence: Ez nem igaz! Van, aki nem is küld be mintát!  Zaj.  Az elnök csenget.) Másrészt: ön már olyan részletesen foglalkozott a Momentum egészségügyi programjával, hogy én szeretném bemutatni a Momentum egészségügyi programjának sikereit Budapesten akkor már, hogyha erről van szó. 50 milliárd forint többletforrást harcoltunk ki a budapestieknek, többek között az én választókerületemben is a Kapás utcai rendelő felújítását ennek köszönhetjük.

Arra szeretném biztatni államtitkár urat is, hogy a fennmaradó forrást, amit megígért az önök kormánya, legyen szíves folyósítani. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   134-139   140-145   146-151      Ülésnap adatai