Készült: 2024.05.11.20:41:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  245-248. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:   241-244   245-248   249-254      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Bakos Bernadett és Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselői, kérdést kívánnak feltenni az agrárminiszter úrnak: „Miért nem vonja vissza a Fidesz az erdőirtó rendeletet?” címmel. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Kormánypárti Képviselők! Augusztus 4-én jelent meg az a döbbenetes kormányrendelet, ami nagyrészt kiiktatta a természetvédelmi szempontokat a fakitermelés során. Lehetővé vált a tarvágás a legértékesebb, védett állami erdőkben is. Egész évben, azaz vegetációs időszakban is végezhető fakitermelés, ami az évszázados erdészeti gyakorlattal szöges ellentétben áll, és komoly károkat okozhat az élővilágban. Csökkentették a fák vágásérettségi korát, pedig az idősebb erdők jobban ellenállnak a klímaváltozás hatásainak is. Ha idegenhonos fákat vágnak ki, a helyükön nem kell őshonos fajokat ültetni. Ha egy akácost kivágnak, akkor a helyén újra akácos lesz negyven évig.

A rendelet óriási felháborodást váltott ki. Együttesen több mint százezer ember írta alá az LMP és a WWF petícióját a kormányrendelet visszavonását illetően. Az LMP az Alkotmánybírósághoz fordult, és tüntetést szervezett, ahol közel tízezer ember fejezte ki tiltakozását. Ezt követően egy civil szervezésű tüntetésen is sok ezer ember állt ki az erdők mellett.

A tiltakozások hatására Nagy István kiadott egy miniszteri utasítást, ami az őshonos fafajtájú erdőkben visszahozta a tarvágás és a vegetációs időszakban történő fakitermelés tilalmát.

(19.50)

Ugyanakkor a kormányrendeletet mind a mai napig nem vonták vissza, és a miniszteri utasítás nem vonatkozik a vízügy által kezelt erdőkre és a magánerdőkre, így továbbra is végezhető tarvágás akár védett erdőkben is.

Miniszter úr sokszor hangsúlyozta, hogy valójában soha nem akartak hozzányúlni a védett erdőkhöz. Ha ez tényleg így van, miért nem nyugtatják meg az erdőkért aggódókat, és miért nem vonják vissza teljesen a tarvágásokat továbbra is lehetővé tévő rendeletet? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is felhívom a figyelmét képviselőtársamnak, hogy a hivatkozott kormányrendelet az energia-vészhelyzet megoldására jött létre, a veszélyhelyzet ideje alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges rendelkezéseket tartalmazza. Ez a veszélyhelyzet jelenleg is fennáll, ráadásul a neheze még előttünk van, és ezenfelül európai uniós elvárás az is, hogy csökkentsük a fosszilis eredetű energiatermelést.

Magyarország esetében ebben nagy szerepet játszik a tervszerűen és biztonságosan megújuló erdei biomassza. Ha a képviselő úr  ne haragudjon a megjegyzésért  értene az erdészeti és természetvédelmi szabályozáshoz, akkor tudná, hogy bármilyen erdészeti beavatkozást többszintű hatósági egyeztetés és jóváhagyás előz meg, ahol a természetvédelmi hatóságnak is kiemelt szerepe van. A rendelet kizárólag lehetőségeket fogalmaz meg, amivel a gazdálkodók csak a hatósági eljárási szabályok betartása szerint élhetnek.

Felhívom figyelmét, hogy a magyar erdők az évszázados fenntartható erdőgazdálkodásnak köszönhetően jelentős kitermelhető faanyagtartalékkal rendelkeznek. A rendelet alkalmazása során ehhez a tartalékhoz úgy férünk hozzá, hogy ezt a kiemelt jelentőségű zöldtőkét nem veszélyeztetjük, így a természeti értékeket és az erdőket, valamint az erdők ökológiai szolgáltatásait kár nem fogja érni. A vízügyi területek erdőiről pedig a Belügyminisztérium tud illetékesen válaszolni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   241-244   245-248   249-254      Ülésnap adatai