Készült: 2024.05.10.17:17:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  65-68. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   61-64   65-68   69-72      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Tilki Attila, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az európai uniós ügyekért felelős miniszter úrnak: „Mire számíthatnak a gazdák és a fogyasztók a magyar uniós elnökségtől?” címmel. Tilki Attila képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

(13.00)

DR. TILKI ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A nemrégiben kirobbant európai gazdatüntetések, amelyek a kontinens egyik legjelentősebb ágazatát fenyegetik, széles körű aggodalmat váltottak ki. A gazdák a szigorúbb szabályok, az olcsó, elsősorban ukrán import okozta verseny, az energia- és műtrágyaköltségek emelkedése, valamint a szektort támogató intézkedések megszüntetése ellen tiltakoztak. Mert az mégiscsak méltánytalan, hogy miközben az Európai Unió az európai gazdákra olyan szabályozásokat ír elő, amelyek megdrágítják a termelést, aközben ezek a szabályozások az Európai Unióba ellenőrizetlenül beömlő ukrán termékekre nem vonatkoznak. A gazdák követeléseit komolyan kell venni, hiszen ők látnak el bennünket élelmiszerrel, azonban a jelenlegi uniós mezőgazdasági stratégia elfogadhatatlan. Tiltakozásaik nem csupán a túlzó környezetvédelmi szabályozások és a gazdasági nehézségek ellen irányulnak, hanem az EU általános agrárpolitikája és a nemzeti kereskedelmi megállapodások és a viták forrásai.

A közelgő európai parlamenti választások előtt a tüntetéseknek és a követeléseknek jelentős politikai hatása lehet a kontinensre. Nincs szükség kifinomult politikai megfigyelőre vagy elemzőre ahhoz, hogy felismerjük, hogy példátlan számú európai gazdálkodó vonult az utcákra, tiltakozva az Európai Unió politikája ellen. A gazdák mellett tüntetett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége a magyar-ukrán határ melletti Záhonyban, ahol felszólaltam én is a térség országgyűlési képviselőjeként.

A magyar kormány példátlan mértékben támogatja a gazdákat, azonban a kontinens előtt álló kihívásokra csak európai szintű változás és európai szintű védelem jelenthet megoldást, amire a közelgő EU-s magyar elnökség is jó lehetőséget teremthet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elhangzottakra tekintettel kérdezem, hogy mire számíthatnak a gazdák és a fogyasztók a magyar elnökségtől az élelmiszer-biztonság szempontjából. A magyar gazdák és az európai gazdák védelméről is kérdezem egyben. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Zsigmond Barna Pál miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr!

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, a háború kitörését követően, még 2022 nyarán az Európai Unió úgy döntött, hogy egy rendelettel felfüggeszti az ukrán agrártermékekre alkalmazott vámokat és kvótákat, és korlátozás nélkül beengedi ezeket a termékeket az uniós piacra. Ennek a felelőtlen és az európai agráriumot súlyosan sértő döntésnek a hatására az Európai Unióban élő és dolgozó gazdák nagyon nehéz helyzetbe kerültek. És a gazdák megélhetését ellehetetlenítő döntés után láthattuk, hogy Berlintől Párizsig, Brüsszeltől Szófiáig hangot adtak a gazdák az elégedetlenségüknek, és mintegy ezer traktorral vonultak fel Brüsszelben is, az Unió fővárosában, azt remélve, hogy meghallják hangjukat Brüsszelben az irodákban, és a brüsszeli baloldali elit végre foglalkozik a gazdák kérdésével. S miután Brüsszel a tagállamok érdekeit semmibe véve nem engedélyezte az Ukrajnával határos országoknak a súlyos helyzet miatt bevezetett importkorlátozások meghosszabbítását, Magyarország  hasonlóan Lengyelországhoz és Szlovákiához  nemzeti hatáskörben importkorlátozó tilalmat vezetett be.

Tisztelt Képviselő Úr! A magyar kormány minden eszközzel megvédi a magyar gazdák érdekeit, és nemzeti hatáskörben meghozta azokat a döntéseket, amelyek a magyar gazdák érdekében szükségesek voltak, és a továbbiakban is meghozzuk azokat a döntéseket, amelyek szükségesek lesznek. De egy közös európai megoldásra van szükség, ugyanis beláthatatlan következményei lesznek, ha Brüsszel ellenőrizetlenül rászabadítja az Európai Unióra az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékeket. Ezért is mondjuk azt, hogy soha nem volt még ekkora tétje az európai parlamenti választásnak, mint most.

Hazánk pedig egy kulcsfontosságú időszakban látja majd el az Európai Unió Tanácsának a soros elnökségét. Mi úgy gondoljuk, hogy az Európai Unió agrárpolitikáját újra kell gondolni, a szabályokat racionalizálni kell, határozottan fel kell lépni a gyenge minőségű és más ágazati előírások mentén előállított mezőgazdasági termékek Unióba történő beáramlása ellen. A gazdák továbbra is számíthatnak a magyar kormányra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   61-64   65-68   69-72      Ülésnap adatai