Készült: 2024.05.29.14:33:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.), 57. felszólalás
Felszólaló Szabó Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Az Országgyűlés november 2-ai ülésén a miniszterelnök úr azt mondta, hogy veszteséges vállalatoknak a magyar állam nem adhat támogatást, ezt egy uniós irányelv tiltja. Nos, úgy tűnik, hogy kétszeresen nem mondott igazat a miniszterelnök, hiszen a Magyar Posta az önök által oly sokat szidott 2010 előtti szocialista kormányok idején masszívan nyereséges volt, olyannyira, hogy osztalékot fizetett, sok milliárdot a magyar államnak. Aztán valóban volt néhány év, amikor veszteséges volt a posta, de az elmúlt két évben közel 25 milliárd forint nyeresége volt a Magyar Postának.

Az Unió pedig nem tilt semmit, hiszen engedélyezi, hogy az egyetemes postaszolgáltatás többletköltségeit, többletterheit a magyar kormány megtérítse. Mint ahogy megtérítette ezt a korábbi időszakban is, meg fogja téríteni a következő évben is, hiszen a költségvetésben 5,6 milliárd forint van erre a feladatra beállítva.

Mégis mit jelent ez a lakosság számára? Azt jelenti, hogy bizony-bizony a dolgozóknál az átirányítás sokkal nagyobb, és többletidőt vesz igénybe, az emberek a postai szolgáltatásaikat, úgymint a csekkek befizetését, postai küldemények feladását sokkal nehezebben, sokkal több energiával tudják feladni. És ezt sajnos már a tapasztalatok is mutatják, hiszen november 12e óta 210 település 366 postáját zárták be.

A kistelepülések lakói vagy egy-egy város városrészei így aztán persze joggal érezhetik azt, hogy a magyar állam tulajdonképpen cserben hagyta őket, vagy mondhatjuk úgy is, hogy lemondott róluk. Pedig 2012-ben még a miniszterelnök is úgy fogalmazott, hogy nem a közszolgáltatásokon kell nyerészkedni, illetve hogy a közszolgáltatások nem arra valók, hogy abból valaki pénzt keressen, ez a szektor a profit világa. Azóta, úgy tűnik, hogy azért nagyot fordult önökkel a világ.

2010 előtt még a mai kormánypártok is kiálltak a vidéki kisposták nyitvatartása mellett. Az egyik országgyűlési képviselőjük azt mondta, hogy a posták bezárása a vidék ellehetetlenítését jelenti. Azt gondolom, hogy ez most is így kell hogy legyen. Kovács Zoltán a téma kapcsán elmondta, hogy az államnak vannak olyan feladatai, amelyek, ha veszteségesek is, bár látjuk, hogy a posta nem az volt az elmúlt két évben, akkor is el kell látnia, mert az állam attól állam, hogy a veszteséges feladatait is ellátja.

Ha pedig akkoriban így nyilatkoztak, akkor kérdezem államtitkár urat: miért utalt veszteséges vállalatként a Magyar Postára a miniszterelnök, amikor a beszámoló szerint évek óta többmilliárdos nyereséget termel? Milyen uniós tiltásról beszél a miniszterelnök, amikor hosszú évek óta be van tervezve a költségvetésbe a Magyar Posta többletterheinek a kompenzálása? És miért zárják be a postákat, ha a vállalat nyereséges, a többletterheit pedig a központi költségvetés amúgy is megtéríti? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai