Készült: 2024.05.20.09:43:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2023.11.08.), 8. felszólalás
Felszólaló Hollik István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Röviden reagálnék a DK-s képviselőtársam által elmondottakra. A felsőoktatás úgy néz ki a DK-s buborékban, ahogy azt képviselőtársam elmondja, csak a DK-s buboréknak semmi köze nincs a valósághoz. Azt látom, hogy minden nemzetközi rangsor is azt támasztja alá, hogy a modellváltás  amelyben valóban volt egy vita közöttünk, önök nem támogatták, mi pedig igen  nem garancia a sikerre, de egy biztos: lehetőséget biztosított arra az egyetemek számára, hogy sok mindent másként csináljanak, mint ahogy csináltak az elmúlt harminc évben. És mivel az elmúlt harminc év nem hozott sikert, nem hozott előrelépést a felsőoktatási intézmények számára, ez egy lehetőség volt; nem garancia a sikerre, de lehetőség a sikerre. És nagyon úgy néz ki, hogy önöknek nem volt igazuk, amikor azt mondták, hogy a modellváltás kártékony, hiszen azt láthatjuk, hogy a Higher Education-rangsorban az 1 százalékos elit ligában játszik a Semmelweis Egyetem, vagy hogy mondjak egy másik egyetemet, a Debreceni Egyetem 400 helyet javított ebben a rangsorban  és világranglistára került számos másik egyetem is. És Magyarország az innovációs teljesítmény szempontjából is előrelépett a Global Innovation Index ranglistáján is. Tehát azt lehet látni, hogy a modellváltás nemzetköziesítést eredményezett, minőségi javulást eredményezett a felsőoktatásban.

Azt mondja képviselőtársam, hogy nagy kárt okoz az, amit most Brüsszel csinál az Erasmus-programokkal. Ebben egyetértünk. Viszont én arra kérném önt és az ön párttársait is, akik az Európai Parlamentben dolgoznak, hogy ebben a teljesen nyilvánvaló jogi nonszensz helyzetben, ami semmi másról nem szól, csak politikai zsarolásról, önök legyenek szívesek közreműködni, de ne úgy, ahogy ezt eddig tették, hogy pártpolitikai alapon mindent megtettek annak érdekében, hogy Brüsszel ezt a zsarolást tovább folytassa, hanem éppen ellenkezőleg: tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a magyar diákok és a magyar tudományos világ szempontjai ne sérülhessenek  merthogy eddig egyébként nem ezt tették; ez, azt gondolom, nagyon nagy baj. És hát ön mondta el azt, hogy Brüsszel kéréseinek a magyar kormány ebben a kérdésben már majdnem egy éve, több mint fél éve eleget tett, ön is említette az idei februári dátumot, akkor, tisztelt képviselőtársam, kérdezem én: mi történt azóta?

Mi tehát mindent megtettünk, és Brüsszel nem tett semmit. Biztos, hogy ezt a magyar kormányzat és felsőoktatás-irányítás számlájára kell írni? (Barkóczi Balázs jelzésére:) Ön most bólogathat pártpolitikai alapon, persze, ezt kell tennie, erre utasította önt a főnöke, csak nyilvánvalóan tudja, hogy ez nem így van. Egyszerűen arról szól, hogy van most egy vitánk Brüsszellel, és ebben egyébként eszközként használják a magyar felsőoktatást. Ez nagyon nincs rendben, az meg végképp nincs rendben, hogy önök ehhez nemcsak hogy asszisztálnak, hanem aktívan részt vesznek ebben, és ezzel önök is Brüsszel bűntársaivá válnak.

De ez az egyezmény nyilvánvalóan nem erről szól. Én azt gondolom, hogy a magyar nagy stratégia az  ahogy a miniszterelnök úr fogalmazott , hogy megtörve a száz év magányt, Magyarországnak világos külpolitikai céljai legyenek, és azt gondolom, hogy ezt fogalmazzuk meg, ez ölt testet abban, amikor azt mondjuk, hogy mi az összeköttetéseket, a connectivity politikáját akarjuk folytatni. Mindenkivel jó együttműködésre törekszünk Keleten és Nyugaton, ebbe természetesen beleilleszkedik a tudományos együttműködés, a felsőoktatási együttműködés is, és az a törvényjavaslat, amely előttünk fekszik, illetve az a globális egyezmény, illetve annak a kihirdetése, azt gondolom, ezt a konnektivitást tudja segíteni, ez egyértelműen illeszkedik abba a stratégiába, amit a magyar kormány megfogalmazott. Éppen ezért a Fideszhez hasonlóan a KDNP is támogatni fogja az előttünk fekvő törvényjavaslatot. Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai