Készült: 2024.05.09.21:46:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2023.11.21.),  15-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:52


Felszólalások:   9-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Dudás Róbert képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: „Két hét alatt ígérték, de 13 év alatt sem lett rend” címmel. Öné a szó.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Kormány! Nem tudom, kitől fogok választ kapni. 2010-ben önök azt ígérték, hogy két hét alatt rendet tesznek. Nyilvánvaló kampányfogás volt, és azt gondolom, hogy a lakosság sem vette ezt komolyan, és vehette komolyan, mint ahogy önök sem gondolták komolyan. Merem ezt mondani, már csak azért is, mert 2010 óta eltelt 13 év; 13 év telt el úgy, hogy nem a két hetet nem tartották be, hanem a 13 év alatt sem történtek olyan változások, amik egyébként a megfelelő közbiztonság irányába mutatnának. Sőt, ennek ellenkezője tapasztalható mind a rendvédelem, mind a közbiztonság területén.

Bizonyára el fogják mondani, hogy a statisztikai adatok mennyit javultak, és mit mutatnak, ugyanakkor szeretném az önök számára jelezni, hogy a statisztika, bár egyébként fontos, elsősorban egyébként a kormány számára, a lakosság számára sokkal fontosabb a közbiztonság és a létbiztonság, és a statisztikai adatok a legtöbb esetben köszönőviszonyban sincsenek a valós számokkal, a valós értékekkel.

Tisztázni kell azt, hogy egyébként a rendvédelem kinek a feladata. Az államé vagy az önkormányzaté? Egyértelműen az államé. Nyilvánvalóan az önkormányzatnak, az önkormányzatoknak is van feladata és felelőssége, természetesen ezeket a helyhatóságoknak meg kell teremteni, és végre kell hajtani.

Így történt  és idehozok egy konkrét példát önöknek, így történt  egyébként ez Gyöngyösön, ahol egyébként a megfelelő polgárőrségnek és a megfelelő városrendészetnek a megszervezésével nemcsak a statisztikai adatok javultak, hanem egyébként a lakosság közbiztonság iránti érzete és érzése is javult, ami nem jelenti azt, hogy ne lennének teendők, sőt nagyon-nagyon komoly teendők vannak.

Viszont azt látjuk itt a Mátraalján, hogy 2010-hez hasonlóan 2024-re is kampánytémává kívánják tenni magát a közbiztonságot. A közbiztonság nem lehet kampánytéma, már csak azért sem, mert egyébként egy 13 éve kétharmaddal kormányzó párt nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy megfelelő rendvédelmi szervek legyenek, megfelelő megbecsülés legyen, XXI. századi körülmények legyenek, megfelelő fizetés, megfelelő anyagi és morális elismerése legyen a rendvédelemben dolgozóknak. Rengetegen elhagyják a pályát, illetve nagyon sokan döntenek úgy, hogy bár vonzó számukra ez a pálya, mégsem lépnek erre a hivatásra, hiszen az alacsony bérek, a morális megbecsülés hiánya és a jövőkép hiánya eltántorítja őket, és ezt nem engedi meg.

És akkor csak egy számot, mert bizonyára sok számmal fognak majd a válaszukban engem szembesíteni: 15 éve a rendvédelmi alapilletmény 38 500 forint. 15 éve! És most ennél a kérdésnél nem az a lényeg, hogy 2008-ban ki emelte utoljára, és évről évre akkoriban hogyan emelkedett, hanem az, hogy önök 13 év kétharmados kormányzás alatt miért nem nyúltak hozzá egyetlenegy forinttal sem. Versenyképes fizetésre, anyagi és morális megbecsülésre van szüksége a rendőrségnek, XXI. századi körülményekre, és ez most nincs meg.

Gyöngyösön a városvezetés, egészen pontosan Kévés Tamás alpolgármester, aki ráadásul annak az egyik legproblémásabb  és nyugodtan lehet mondani, hogy nemcsak Gyöngyös tekintetében, hanem országos viszonylatban is az egyik legproblémásabb  területnek és körzetnek a képviselője, kezdeményezett egy egyeztetést. Kidolgozták 12 pontban azt, hogy mire lenne szükség a rendvédelem megteremtéséhez és annak a fenntartásához. Tehát az előkészületek megtörténtek, ugyanakkor viszont ennek az anyagi fedezete és minden döntés már nem a városvezetésé, hanem a kormányé, az Országgyűlésé és a kormányé.

Ezért én ezen 12 pontot alapul véve egy összpárti egyeztetést fogok kezdeményezni Gyöngyösön, a városházán. Már csak azért is összpártit, mert egyébként sem a rendvédelemnek, sem a bűnnek és a bűnüldözésnek kereken semmi köze nem szabad hogy legyen a pártpolitikához. Nekünk közösen, mindannyiunknak azért kell tenni, azért kell tenni, azért kell dolgozni, hogy egyébként mind Gyöngyösön, mind a Gyöngyös környéki településeken, de egyébként az egész országban rend legyen. Ez ne legyen kampánytéma, hanem ez egy megoldandó feladat, ez a lakosság érdeke, és kíváncsian várom az önök válaszát most szóban, illetve az írásban elküldött levélre is. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön elmondta, hogy a közbiztonság ne legyen kampánytéma, ezért ön a választási kampány időszakában rendezvényeket fog tartani, ahol erről fognak beszélni. Furcsa, ha így nem akarja kampánytémává tenni, kíváncsi vagyok, hogyan akarná kampánytémává tenni. Az a bizonyos két hét mondás pedig nem a kampányidőszakban hangzott el, tisztelt képviselő úr, hanem a kormányalakítást követően. Tehát ott viszont ez nem egy kampánymondás volt, ami egy kampányban mondott mondat volt, hanem a kormányalakítás után vállalt felelősség, hogy valóban ebben az országban fontos a törvényességnek a biztosítása.

Önök beszélnek rendről, tisztelt képviselő úr, akik az egész őszt azzal töltötték a baloldalon, a baloldali politikusok, hogy egymásra licitáltak, hogy ki hol tud törvényt sérteni? Hogy ki hol tud olyan akciókat tartani, ki hol tud rendőrökre támadni?! Önök beszélnek a törvények tiszteletéről, akik demonstrációkat tartottak, ahol rendőrsorfalra nyomtak rá embereket, és ezzel akartak a hírekbe bekerülni? És önök beszélnek a törvények tiszteletéről?!

Önök országgyűlési képviselők, önöknek az lenne a feladatuk, hogy az embereknek példát mutassanak a törvények betartásából, és ehhez képest úgy próbálták magukat megmutatni egy-egy akcióban a baloldalról, hogy ki tud olyan akciókat létrehozni, akár minisztériumok megtámadásával, festékkel leöntésével, rendőrök megtámadásával, rendőrökre tömeg rányomásával, magyarul, törvénysértéssel, törvénysértéssel és törvénysértéssel, amivel a hírekbe be tudnak kerülni.

(9.40)

Azért szerintem valóban ez egy alapérték, hogy a törvényeket be kell tartani. Valóban alapérték, hogy a rendőröket tisztelni kell. Na, de önök beszélnek a rendőrség tiszteletéről, akik a rendőröket arra használják, hogy valamilyen politikai akciójuknál egy nagyobb médiahatás legyen, mert önök rendőrökre támadnak fizikai erőszakkal?

Milyen országgyűlési képviselő az, aki arra szervez akciókat, akár pedagógusokra hivatkozással, akár korrupcióra hivatkozással, akár európai értékekre hivatkozással, hogy rendőrökre támadjanak, és utána itt felálljon a parlamentben, és azt mondja, hogy a rendőröknek nagyobb lehetőséget és nagyobb tiszteletet kell adni? Valóban meg kell adni. Ők a törvényességet őrzik. A rendőr a polgár barátja, a rendőr a közbiztonság védelmezője. Na, de nem lehet, tisztelt képviselő úr, hogy egyik nap önök kimennek rendőröket provokálni, a másik nap pedig azt mondják, hogy a törvényességet mindenkinek be kell tartani!

A közbiztonság egy fontos érték, amit elértünk az elmúlt években. Említettem az előző válaszban, de elmondom önnek is: 447 ezer éves bűncselekményszámmal kezdtük a kormányzásunkat, és most 167 ezernél tartunk. Hála istennek, majdnem a kétharmadával sikerült csökkenteni a bűncselekmények számát. Na, de azt nem úgy sikerült, ahogy önök csinálják, hogy rendőrökre támadnak és rendőröket provokálnak, hanem azzal sikerült, hogy például jóval több pénzt fordítunk közbiztonságra.

Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, 449 milliárd forint jutott erre. Most idén már 1141 milliárd forint jut erre. Tehát ha a következő évi költségvetést is nézzük, akkor elmondhatjuk, hogy közel megháromszoroztuk a közbiztonsági forrásokat.

Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, volt 33 450 rendőr, most van 36 339, tehát majdnem háromezerrel több rendőr van Magyarországon. A tavalyi évben 116 ezer forinttal emeltük a rendőrök fizetését, jövő év január 1-jével 79 500 forinttal fog emelkedni átlagosan, azaz pontosabban minimálisan a rendőrök fizetése, hogy az anyagi megbecsülést is e mellé tegyük, és így tudjuk elérni azt, hogy valóban Európa egyik legbiztonságosabb országa Magyarország.

Azért gondoljon bele, hogy amikor a sajnálatos Hamász-terrortámadás után az izraeliek háborúban állnak ezzel a terrorszervezettel, harci cselekmények zajlanak, és kerestek egy helyet, egy biztonságos helyet a világban, ahol a futballmérkőzéseiket lejátszhatják, akkor Magyarországot találták meg, mert Magyarország volt a legbiztonságosabb hely. Úgyhogy ön megköszönheti a rendőröknek, hogy ilyen biztonságos hellyé tették Magyarországot, hogy ez még egy másik kontinens széléről is látszódik, hogy ezen a kontinensen Magyarország a legbiztonságosabb ország.

Ha valaki úgy akar egy ilyen eseményt megrendezni, hogy biztosan nincs terrorkockázat, közbiztonsági kockázat, nincs veszélye annak, hogy rájuk támadnak, mert biztonságban érezhetik magukat, akkor Magyarországra jönnek még egy másik kontinensről, és Magyarországot választják, mert tudják, hogy itt rend van, itt biztonság van.

Mert ahogy említettem az előző válaszban is, az embereknek 4 vagy maximum 10 százaléka nyilatkozik úgy az Ipsos francia felmérés szerint, hogy vane bármi veszély, hogy bűncselekmény vagy erőszak áldozata legyen, míg ez Angliában 15 százalék és Németországban is 15 százalék, Belgiumban, Franciaországban 20-24 százalék, Svédországban 58 százalék.

Ehhez képest Magyarország a béke és a biztonság szigete. Ezért kell azon az úton tovább menni, amit az előző években tettünk, ezért kell továbbra is megbecsülni a rendőrök munkáját, ezért kell szigorúan érvényt szerezni a törvényeknek, és nem azt tenni, mint amit a baloldal tesz, hogy folyamatosan provokálja a rendőröket, és igyekszik a törvényekkel szemben akciókat megvalósítani, mert ez csak rossz példának jó, nem jó példának. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai