Készült: 2024.05.10.18:38:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  106-113. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:20


Felszólalások:   98-105   106-113   114-127      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni miniszterelnök úrnak: „Mi történik itt?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Azt gondolom, hogy érdemes ezt a témát folytatnunk, ugyanis önnek van egy minisztere, Szijjártó Péter, aki gyakorlatilag akkumulátorügyi fürkésző és portyázó miniszterként működik: kéthetente repül Kínába, és hoz haza nekünk egy újabb akkumulátorgyár-beruházást. Hát, Szijjártó Péter és az önök kormánya úgy működik, mint egy fordított konkvisztádor, aki nem a másik hazáját gyarmatosítja, hanem a saját magáét, tehát Magyarországot gyarmatosítják. Mert azzal, hogy ennyi akkumulátorgyárat hoznak ide, ezzel egyértelműen akkumulátorgyarmattá teszik Magyarországot. Ennek a mértékével, ennek a minőségével van a probléma, azzal van a probléma, hogy úgy tekintenek Magyarországra, ahol a munkaerőt és a természeti erőforrásokat, kincseket a végletekig ki lehet használni, és ki lehet zsákmányolni.

Most miniszterelnök úr az előző válaszában lehet, hogy megcáfolta azt, hogy nem akarnak méreglerakatot építeni Magyarországra, kérdés persze, hogy itt a kínaiak akarnake, és sikerülte ellenállni akkor egy ilyen kínai lobbinak. De az előbb volt egy nagyon érdekes elszólása, amikor a győri munkásokról beszélt, a győri autógyárban dolgozókról, akik akkumulátorgyár nélkül elvesztenék a munkájukat. Tehát akkor most miniszterelnök úr elszólta magát, és Győrben mégis lesz akkumulátorgyár?

És egyébként a kérdésem pontosan erre vonatkozik: hol terveznek még akkumulátorgyárat megvalósítani? Hol terveznek ilyen beruházásokat? Jelenleg hány ilyen beruházás van, mert most ezt tényleg nehéz követni, és hány beruházásra kell számítani? Hol állnak meg, meddig folytatódik ez a folyamat, egészen odáig, hogy tényleg mindenkinek a kertje végében vagy a háza mellé valamilyen akkumulátorgyár vagy éppen méreglerakat épül? (Derültség, közbeszólások.) Kérem, válaszoljon erre a kérdésre, köszönöm szépen.

ELNÖK: A kérdésre Orbán Viktor miniszterelnök úr válaszol. Miniszterelnök úr, öné a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársam! Lehet, hogy több akkumulátorgyár lesz, mint LMP-párttag, ezt nem tudom megmondani önnek (Taps a kormánypártok padsoraiból.), de a helyzet az, hogy Szijjártó miniszter úr áll rendelkezésre. Magyarországon egy egycsatornás külföldi beruházásokat kezelő kormányzati rendszer működik. És a magyar gazdaság stratégiája, miután annyian vagyunk, amennyien, hogy exportra termelünk. Ha nem tudunk exportra termelni, akkor az az életszínvonal, amiben ma élünk, körülbelül a felére esne vissza. Tehát arról beszélünk, hogy sikerüle bekapcsolódnunk a világgazdaságba úgy, hogy itt gyártunk, szolgáltatunk, és ezzel részévé válunk egy nagyobb termelési láncnak. És az a kérdés, hogy milyen szinten sikerül ez: alacsonyabb szinten vagy magasabb szinten? Azért dolgozunk, hogy mindenfajta ember számára legyen munkahely Magyarországon, a kétkezi munkásnak is, a mérnöknek is, a vállalatvezetőnek is meg a kutatóknak is. Tehát ezért mindenfajta beruházást és szolgáltatási központot próbálunk Magyarországra hozni. Szerintem ez helyes, ez jó, ezért van az, hogy Magyarországon, szemben az önök szövetségeseinek időszakával, amikor 12 százalék volt a munkanélküliség, ma lényegében nem lehet magyar munkáskezet találni. Ez egy jó politika, ebből élnek az emberek.

Amit önök beszélnek, az zavaros  elnézést, hogy minősítem , zavaros, ködös, érthetetlen, lefordíthatatlan, és minden magyar embernek fölkopik az álla, ha megpróbál ilyen hagymázas terveket, valamifajta technológia nélküli zöldváltozást véghezvinni. A zöldváltozás, a zöldátállás technológiaváltást jelent a gépkocsiiparban is. Ha kimaradunk belőle, kimaradunk a világ gépgyártásából, holott 30 évet ruháztunk bele, hogy szakembereink, vállalatvezetőink, mérnökeink és kutatóink legyenek ezen a területen. Nem akarjuk föladni magyar emberek 30 évnyi munkáját néhány zűrös, zöld, ködös elképzelés érdekében, akik nem támogatják a technológiaváltást. Ráadásul azt sem támogatják, azt a technológiaváltást, amit önök képviselnek leghangosabban, amikor nem Magyarországon vannak, hanem Brüsszelben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Azt tudjuk nagyon jól, ugye, hogy az érintett települések lakói nem tudnak ezekről a beruházásokról, mert derült égből villámcsapásként értesülnek róla, kihasználják a különböző jogszabályokat, kiemelt beruházásként bármit bárhol fel lehet építeni. Nem kérdezik meg erről az embereket. Én az előbb azt a kérdést tettem fel, hogy hol épülnek ilyen gyárak, és a jövőben hol tervezik ezeket.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Most kiderült az, hogy nemcsak hogy az érintett települések lakosai nem tudják, de miniszterelnök úr, ön sem tudja. Ön sem tudja ezek szerint, ugyanis a helyzet az, hogy tényleg, mintha Kínából kapnák meg ezeket az utasításokat, Kínából mondják meg, hogy hol kell ezeket a projekteket létrehozni. Tehát nemcsak hogy a magyar emberek nem értesülnek ezekről a beruházásokról, és nem tudják, hogy a jövőben hol valósul meg, hanem úgy látszik, hogy ön sem. Szerintem ez mutatja ennek az országnak a kiszolgáltatottságát, függőségét, ezt a tarthatatlan állapotot. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Szeretném felhívni a figyelmét arra a különbségre, amely egy kínai strandpapucs és egy akkumulátorgyár között van. Mert kétségkívül azt nem tudjuk, hogy hány strandpapucsot adnak el valahol itt, Budapest egyik kerületében a kínai kereskedők. De Magyarországon nem jöhet beruházás állami engedélyek nélkül, nyugodjon meg, képviselő úr. És Szijjártó képviselőtársam áll a rendelkezésére, szívesen elmondja, hogy hol, milyen tárgyalásokat folytatunk; ezért ő a miniszter.

De visszatérve a vita lényegére: önök egy zöldpárt, ugye? Ugye? Tehát az önök legnagyobb, legsikeresebb elvtársai a német zöldek, ugye? Most szeretném tájékoztatni, hogy amikor az a kínai gyár, amely ellen önök tüntetnek, mert Debrecenben akkumulátorgyárat épít, ugyanaz a kínai gyár Türingiában megnyitotta az első európai gyárát, mert nem itt építi az elsőt, hanem Németországban, oda az önök elvtársa, a német zöldminiszter ment el. Ő azt mondta, hogy akkumulátorgyártás nélkül az e-mobilitás nem lehet sikeres, a fenntarthatóság és az erőforrások megőrzése csak így lehetséges. (Kálmán Olga: Meg hatástanulmány nélkül.) Egyeztetést javaslok. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   98-105   106-113   114-127      Ülésnap adatai