Készült: 2024.05.10.17:34:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  104-109. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:09


Felszólalások:   98-103   104-109   110-117      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr a miniszterhelyettesi választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnök úrhoz: „Úgy fogják megcsinálni Paks2 informatikai rendszerét is, mint a KRÉTA-t?” címmel. Az interpelláció megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter urat bízta meg. Az interpellációra miniszter úr felkérésére Sztáray Péter András államtitkár úr válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Két hete elég pikáns ízelítőt kaptunk abból, hogy milyen következményekkel jár, ha egy korrupt kormány egy fontos informatikai fejlesztést is a haverokra bíz szakértők helyett. A Palkovics László bukott miniszter jóbarátja által készített rendszert önök tették kötelezővé a közoktatásban, Önök költöttek el rá közel 40 milliárd forint közpénzt, hogy aztán kiderüljön: a rendszert egy OKJ-s hekkerképző tanfolyam első óráján is játszi könnyedséggel fel lehet törni, és el lehet belőle lopni a diákok, tanárok, iskolák adatait.

Azon túl, hogy egy európai demokráciában ilyen soha nem történhetne meg, hiszen egy ilyen komoly informatikai fejlesztést nem is kaphatna meg egy haveri cég, és egy ilyen adatvédelmi incidensnek nagyon komoly következményei lennének, a közpénzek ilyenfajta pazarlásának pedig büntetőjogi következményei is, és arról szólnának most a hírek, hogy hogyan halad a nyomozás, kit vittek el vezetőszáron, és kiknek kell felelniük azért, hogy 40 milliárd forint közpénzt kidobtak az ablakon, és azért hogy egyébként érzékeny adatok kerülhettek, kerültek nyilvánosságra, ezen túl az a helyzet, hogy Magyarországon ez már nem is hír, és ez a legborzasztóbb. Ez egy normális kedd vagy szerda önöknél: megint elloptak valamit, és megint nem működik valami.

Ugyanezt a fideszes szakértelmet látjuk, beszéljünk akár a forint árfolyamáról, akár arról, hogy beengedték az oroszokat a külügybe, és szabadon működhetnek a hekkerek a Külügyminisztériumon belül  ha már a Külügyminisztérium államtitkárát jelölték ki válaszolni , vagy éppen abban, hogy ész nélkül rohannak bele egy drága, rossz minőségű, és úgy tűnik, hogy sose megvalósuló paksi beruházásba.

Úgy tűnik, hogy önök erre képesek. Az az orbáni modell, hogy a morális mélységeket intellektuális szakadékokba kell rejteni, hogy mi azon vitatkozhassunk, hogy önök gonoszságból vagy ostobaságból teszik tönkre az országot. Ezúttal tanárok és diákok adatait lophatták el önök miatt, de ki tudja, hogy ezek után mi vár még az országra hasonló fejlesztések nyomában. Hogyan akarnak önök hidat, vasúti átjárót vagy éppen atomerőművet építeni, ha a közoktatásnak fejlesztett informatikai rendszerüket fel lehetett törni egy tamagocsiról? Hogyan akarják önök megcsinálni mondjuk Paks II. informatikai rendszerét, ha nem sikerült 40 milliárdból egy biztonságos rendszerbe foglalniuk azt, hogy Pistikének négy darab hármasa van, két darab négyese, és hiányzott a nyelvtanóráról?

Mikor fogják a hekkerek saját egészségügyi adataikkal zsarolni a magyar embereket, amiket elloptak az önök egészségügyi informatikai rendszeréből, vagy adótitkokkal zsarolni őket, mert a NAV rendszere is lyukas? És végül, milyen veszélyeket tartogat még az ország részére az önök kormányzóképtelensége? (Taps a DK padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Sztáray Péter András államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. SZTÁRAY PÉTER ANDRÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. A paksi projekt érintettsége kapcsán a KKM részéről én fogok válaszolni, és azt szeretném leszögezni, hogy ez a projekt a nemzetközi követelményeken alapul, rendkívül szigorú biztonsági előírások, nemzetközi szabványok alapján épül majd föl a két új blokk, és mindez összhangban van a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ajánlásaival és szabályaival.

Az atomerőmű tervezése során úgynevezett fizikai védelmi terv is készült, ugyanis a védelmi szempontoknak már a tervezés lehető legkorábbi fázisában is nagyon szigorúan meg kell jelenniük.

(16.30)

Ennek része az úgynevezett programozható rendszerek védelme. A terv összeállításakor a szakemberek figyelembe vettek minden olyan vonatkozó jogszabályt, az Országos Atomenergia Hivatal útmutatóit, szabványt, illetve nemzetközi ajánlásokat és jó gyakorlatokat, amelyek szavatolják azt, hogy biztonságosan épüljön fel az atomerőmű.

Az OAH 2021 nyarán ennek következtében jóvá is hagyta az elkészített dokumentációt, és kiadta a fizikai védelmi engedélyt. A blokkokat tehát az informatikai rendszerek megfelelő védelmére, kibertámadásokra is felkészítik. Ennek érdekében olyan független rendszereket építenek ki, amelyek garantálják, hogy kívülről ne lehessen beavatkozni az erőmű működésébe. Ugyanez a gyakorlat a Paksi Atomerőmű üzemelő blokkjánál is.

Végezetül szeretném hangsúlyozni, az új atomerőmű irányítástechnikáját a francia-német Framatome-Siemens konzorcium szállítja, és készíti el a blokkvezérlő berendezést. A nagy presztízsű nyugati beszállítókkal szembeni elvárások közé tartozik az információbiztonsági követelményeknek való szigorú megfelelés is. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem a képviselőt, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Tanúi voltunk a Fenntartható Fejlődés Bizottságában, amikor beszámoltak az atomerőmű-projektről, és tanúi voltunk itt az Országgyűlésben, hogy az Országos Atomenergia Hivatal vezetője lemondott, majd önök egy törvénymódosítással neveztek ki egy megbízható kádert a szakemberek helyett az Atomenergia Hivatal élére. Úgyhogy, államtitkár úr, ne haragudjon, de ha ön az OAH-engedélyekre hivatkozik, amelyek ez után a vezetőváltás után gyorsultak föl, akkor finoman szólva is bizonytalan vagyok. Ráadásul az is kiderült, hogy úgy adták ki a létesítési engedélyt, hogy pont a frissített biztonsági jelentés nem áll még rendelkezésre, azt utólag kérték csak be, miután már megadták az engedélyt.

Úgyhogy azt kell mondanom, államtitkár úr, hogy sajnos semmilyen garanciát nem látunk arra, hogy Paks biztonsági rendszereit magasabb színvonalon és átláthatóbb módon készítik el, mint ahogy ez történt más informatikai beruházásokkal, például a KRÉTA-val, és arról talán nem érdemes beszélni, hogy milyen következményei lesznek, ha majd egy atomerőmű biztonsági rendszere lesz informatikailag sebezhető. Így a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:   98-103   104-109   110-117      Ülésnap adatai