Készült: 2024.05.10.22:43:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.),  35-38. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:   31-34   35-38   39-72      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Kontrát Károly képviselő úr, Fidesz-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KONTRÁT KÁROLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Honvédelmi és Rendészeti Bizottság múlt heti ülésén részletes tájékoztatást kaptunk a déli határnál tapasztalható egyre súlyosabb migrációs helyzetről. A beszámolóra azért kértük fel a Belügyminisztériumot, mert folyamatosan egyre aggasztóbb hírek érkeznek a szerb határról. Szinte nem telik el úgy hét, hogy ne hallanánk valamilyen lövöldözés vagy más erőszakos cselekmény hírét. Felfegyverkezett migránsbandák vadásznak egymásra a Szabadka környéki erdőkben, rettegésben tartva a helyi lakosokat, rendőröket megtámadó embercsempészek veszélyeztetik a közbiztonságot a határ mindkét oldalán, különféle támadóeszközökkel felszerelt, akár száz főnél is nagyobb csapatok támadják a határkerítést, és dobálják meg a határt védő erőket, olykor jelentős anyagi kárt vagy személyi sérüléseket okozva. Köszönjük a határainkat védő rendőreink és határvadászaink szolgálatát.

Tisztelt Országgyűlés! Már jó ideje érzékelhető, hogy fokozatosan egyre erőszakosabbak az illegális határátlépési kísérletek. A helyzet az elmúlt hetekben pedig eljutott egy olyan pontra, amely még veszélyesebb szintet jelent. A határ szerb oldaláról automata fegyverekből nyitottak tüzet a határvédő magyar és szerb rendőrökre. Szerencsére személyi sérülés ekkor nem történt, de egyértelművé vált, hogy a migránsok hajlandók minden eszközt bevetni annak érdekében, hogy bejussanak Magyarország területére és egyúttal ezáltal a schengeni övezetbe. Csupán idő kérdése, hogy mikor súlyosbodik ennél is tovább a helyzet.

A közeljövőben bizottsági szintű találkozót tervezünk a szerb nemzetgyűlés tagjaival, hogy áttekintsük azokat a közös lehetőségeket, amelyekkel enyhíteni lehetne a déli határra nehezedő migrációs nyomáson. A hírek szerint miniszteri szintű szerbiai látogatás is esedékes, ahol szintén téma lesz a migráció és az embercsempészet elleni még szorosabb, még eredményesebb közös fellépés.

Tisztelt Országgyűlés! A napnál is világosabb, hogy Brüsszel és a Nyugat hasznos munkaerőről és integrálódó bevándorlókról szőtt álmai már itt, a déli határnál szertefoszlanak. Mindannyian tudjuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy mi Brüsszel válasza erre a helyzetre. Nemcsak a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság ülésezett néhány napja. Az uniós állandó képviselők tanácsa konszenzus nélkül fogadta el a migrációs paktum egy újabb elemét, az úgynevezett krízisrendeletet, amely a migrációs válsághelyzet esetén az Európai Bizottság hatáskörébe utalná az illegális bevándorlók tagországok közötti szétosztását.

A közelgő európai parlamenti választások előtt rohamtempóban készülnek a nyugat-európai társadalmi problémák exportját lehetővé tevő jogszabályok. Nyilvánvaló, hogy Brüsszel nem az erősebb határvédelmet vagy az illegális bevándorlással és az embercsempészettel szembeni erősebb fellépést készíti elő, hanem a bevándorlók szétosztását. Mi ezt teljes mértékben elutasítjuk. Mindamellett pedig azt is látjuk, hogy a baloldali képviselők az Európai Parlamentben minden bevándorláspárti és minden betelepítéssel kapcsolatos előterjesztést megszavaznak.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-KDNP, a kormánypártok továbbra is ellenzik a migránsok betelepítését. Ilyen nem történhet meg, amíg a Fidesz-KDNP kormányoz. Hét éve a választópolgárok népszavazás útján utasították el a betelepítést, mi pedig elköteleztük magunkat a döntésük mellett. Köszönjük Magyarország Kormányának, hogy ennek a döntésnek megfelelően mindent megtesz a magyar emberek és Magyarország biztonsága érdekében. Mindent megteszünk a szuverenitásunk megőrzéséért, nemet mondunk az illegális migrációra. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence miniszterhelyettes úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Érdemes az ilyen kvótáktól megspékelt időben visszagondolni arra, vagy megidézni ide Gyurcsány Ferenc szavait. Gyurcsány Ferenc mégiscsak az a politikus, a magyar baloldal vezető politikusa, aki aláírásgyűjtést kezdeményezett a kvóták mellett. Nem a kvóták elutasítására, hanem azért, hogy bevezessék a kvótákat az Európai Unióban. Elindították az aláírásgyűjtést. Gyurcsány Ferenc magabiztosan indította el a kvóták melletti aláírásgyűjtést, mert azt mondta, hogy a magyar emberek háromnegyede menekültkvóta-párti. Ezért indította el a DK az aláírásgyűjtését a kvóták mellett, és azt mondta, hogy ezzel csak kisszámú migránst kell majd befogadnia Magyarországnak, de ha nem fogadjuk el a kvótákat  meg is fenyegette szokásához híven a magyarokat , akkor bizony több százezer embert fognak Németországból Magyarországra visszatoloncolni, úgyhogy ezért Gyurcsány Ferenc is, párttársai is aláírták a kvóták melletti DK-s aláírásgyűjtő ívet, és erre biztattak mindenki mást.

De emlékezhetünk más baloldali politikusok hozzáállására. Örökbecsű Kunhalmi Ágnes: A bevándorlás álprobléma. Vona Gábor: A kerítés hatalmas bukás. Karácsony Gergely pedig azt mondta: Semmiképp nem kerüljön sor a határ menti kerítés megépítésére.

(10.30)

Tóth Bertalan pedig letette a nagyesküt, hogy kötelező kvóta nincs, és nem is lesz. Sőt, az MSZP kiadta közleményként, hogy az Európai Unió több vezető politikusa is világossá tette az elmúlt időszakban, hogy nem gondolkoznak menekültkvótákban. Miről szól az idei év, a tavasz, a nyár meg az ősz? A kötelező kvóták bevezetéséről. Amit kiadtak a baloldali pártok, hogy sose lesz, az itt van, szavazási időszakban van; és azt se felejtsük el soha, hogy a Demokratikus Koalíció aláírásgyűjtéssel próbálta ezt támogatni.

Mi arra indítottunk népszavazást, hogy soha ne lehessen a magyar emberek megkerülésével, a magyar Országgyűlés hozzájárulása nélkül külföldi állampolgárokat Magyarországra betelepíteni. Ezt egy népszavazáson is több mint 3 millió ember támogatta; ezt a parlament is elfogadta, és ezt Alaptörvénybe is iktattuk.

Ezzel szemben a DK-s Gyurcsány Ferenc ennek az ellenkezőjére gyűjtött aláírást, hogy igenis be lehessen telepíteni embereket. Mi az a krízisrendelet, ami egy 13 perces kimerítő vita után került elfogadásra, miután hosszú idő, 5 perc állt rendelkezésre a szövegtervezet tanulmányozására? Zárójelben itt teszem hozzá, hogy azok az emberek, akik a betelepítési kvóták elolvasására 5 percet hagytak, a vitára 13 percet, ők hiányolják, hogy Magyarországon nincs társadalmi párbeszéd. Hogy egy törvényjavaslatot milyen gyorsan fogad el a magyar Országgyűlés…  bár egy részük azt mondja, hogy nem is ülésezik az Országgyűlés, ugye, a német közszolgálati tévék valamelyikében még három hete is erről volt szó, hogy addig hosszabbítottuk a veszélyhelyzetet, hogy még mindig nincs országgyűlési ülés. Tehát akik azt mondják, hogy nagyobb társadalmi párbeszéd kell, nagyobb hatásvizsgálat kell, több egyeztetés kell, több nyilvánosság kell, ők 5 percet hagynak egy krízisrendelet átolvasására és 13 percet a krízisrendelet megvitatására. Egy kávészünet hosszabb, mint az olvasási és a vitaidőszak együttvéve Brüsszelben.

Ez a rendelet tehát azt tartalmazza, hogy az eddig, már a nyár elején a Belügyi Tanácsban elfogadott kvótán felüli kvóta azt rögzítette, hogy ahogy hónapról hónapra érkeznek a migránsok, úgy hónapról hónapra hogyan osztja szét az Európai Unió ezeket az embereket a különböző tagállamokban. Most pedig arra hoztak egy rendeletet, hogy ha hirtelen sok ember jelenik meg egy tagállamban, mondjuk, Olaszországban, mondjuk, Lampedusa szigetén, akkor mi az ilyenkori eljárásrend. Azt fogadták el ebben a javaslatban, hogy az adott országnak kell jeleznie Brüsszel felé, hogy ő úgy érzi, hogy krízishelyzet, veszélyhelyzet van  ennek semmifajta definíciója nincsen különösebben, nagyon gumijogszabályok mentén, garanciák nélkül fogalmazták ezt meg , és ha Brüsszel azt mondja, hogy: igen, elfogadom, most egy veszélyhelyzet van, onnantól kezdve Brüsszel önmagának teljhatalmat biztosít, és úgy osztja szét az illegális migránsokat, ahogy akarja. Itt még az a lehetőség sincs meg, mint a normál, rendszeres, hónapról hónapra kiszabott kvótánál, hogy ha ott valaki nem fogad be és 8 millió forintos bírságot vállal valaki  ők ezt szépen szolidaritási hozzájárulásnak hívják , akkor nem kell hogy embereket befogadjon. Itt ilyen sincs, hanem itt mindenkinek szétosztja Brüsszel ezeket az embereket.

Márpedig óriási számokról beszélhetünk: a déli határnál 153 ezer határátlépési kísérletet akadályoztak meg a rendőrök és határvadászok. Ez már most több, mint mondjuk, a 2021-es 122 ezer; messze nagyobb, mint a 2020-as 46 ezer; még nem olyan magas, mint a 2022-es, tavalyi 270 ezer, de így is óriási szám. 932 embercsempészt fogtak el; 18 esetben támadták meg a határvadászokat; 119 esetben támadták meg a határvadászok járműveit; 39 esetben rongálták meg a határzárat, és minderre Brüsszelnek nem az a javaslata, hogy kifizeti azt a pénzt, amivel a magyar embereknek, Magyarországnak tartozik  650 milliárd forint a kerítésépítés és határvédelem költsége , hanem ki akarja nyitni a kapukat, teljesen átjárhatóvá akarja tenni a külső európai határokat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Mi ezt nem fogadjuk el, Magyarország nem lesz bevándorlóország. Mi nem fogunk egy Lampedusát létrehozni a magyar déli határnál. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   31-34   35-38   39-72      Ülésnap adatai