Készült: 2024.05.09.04:09:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Párbeszéd képviselőcsoportjából Szabó Rebeka képviselő asszony jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy érdekes rendkívüli ülésnapon vagyunk itt ma, amelynek az egyik napirendi pontja egy meglehetősen váratlan húzással beterjesztett módosító indítvány a Mi Hazánk részéről, akik megpróbálják Budapest főváros főpolgármesteri és képviselő-testületi választási eljárását befolyásolni. Azért tartom ezt említésre méltónak, mert azért rendkívül érdekes, ahogy egy állítólagos ellenzéki párt javaslatát a Fidesz ilyen hirtelen napirendre veszi, sőt még egy rendkívüli ülésnapra szinte már elő volt készítve, hogy ennek a napirendjére kerüljön ez a javaslat. Bár még korábban a Fidesz-frakció is azt nyilatkozta, hogy az Európa Tanács Velencei Bizottságának következetes gyakorlata szerint az általános választások időpontját megelőző egy évben a választási rendszert nem szabad módosítani, úgy látszik, hogy most hirtelen meggondolták magukat, és a nindzsakormány úgy döntött, hogy valakiknek a javaslatát mégis beterjesztik.

Ez azért érdekes, mert nekünk, a Párbeszéd-Zöldeknek mély meggyőződésünk, hogy ez tulajdonképpen a Fidesz javaslata, és csak a zsebnácikat használták arra, hogy ezt a javaslatot a nevükben benyújtsák. Ezt már csak azért is gondolom, mert ma reggel az Igazságügyi Bizottság ülésén az összes fideszes képviselő vita nélkül támogatta ezt a javaslatot. Ráadásul ott elhangzott az előterjesztő részéről, hogy a Párbeszéd túlhatalmának akarnak véget vetni. Én szeretném jelezni, hogy Budapesten nincs a Párbeszédnek túlhatalma, sőt senkinek nincs túlhatalma. Budapest főpolgármesterét Karácsony Gergelynek hívják, méghozzá azért, mert a fővárosiak demokratikus választások során őt támogatták. S egy olyan széles körű ellenzéki koalíció élén vezeti a fővárost, amely biztosítja azt, hogy ez a város fejlődjön, még olyan ellenszélben, olyan teljesen törvénytelen ellenszélben is, amit önök, a kormánypártok művelnek. Folyamatosan megsértik Budapest szuverenitását  ha már ezt a szót önök annyira szeretik használni , elvonják a forrásait. Nemrégen pénzt emeltek le Budapest számlájáról, ami véleményünk szerint jogszabályellenes volt. Tehát igazság szerint teljesen világos, hogy megpróbálják Budapestet tönkretenni, a budapestiek akarata ellen dolgoznak. De biztosíthatom önöket arról, hogy az ellenzéki pártok vannak olyan bölcsek, hogy minden önök által kitalált választási eljárási rendszerben meg fogják találni annak a módját, hogy a budapesti polgárok akarata érvényesüljön, és hogy Budapest következő főpolgármesterét is majd Karácsony Gergelynek hívják.

De van még egy ennél talán fontosabb téma is, vagy legalábbis egy olyan téma, amely érzelmileg is nagyon sokakat foglalkoztat. A hétfői napirend előtti felszólalásomban már elmondtam önöknek, hogy mi, a Párbeszéd-Zöldek mit gondolunk az eutanázia kérdéséről. Azért is tartom ezt nagyon fontosnak most újra elmondani, mert itt van a körünkben dr. Karsai Dániel alkotmányjogász, itt ül fent a karzaton, és ő az, aki a saját esetén, a saját ALS-es betegségén keresztül ezt a témát a magyar társadalom elé hozta. Ő az, aki az életvégi döntések meghozatalának magyar jogi szabályozásával kapcsolatban ügyet indított a strasbourgi Emberi Jogok Bíróságán, és ennek az első tárgyalása tegnap, illetve tegnapelőtt volt. Az ő beadványa szerint az életvégi döntések meghozatalának tilalma sérti az alapvető emberi jogokat, így az emberi méltóságból fakadó önrendelkezési jogot, az embertelen, megalázó bánásmód tilalmát és a világnézeti meggyőződés szabad megválasztásához való jogot is.

Hétfőn már elmondtam a felszólalásomban, hogy egyrészt mérhetetlenül felháborítónak és cinikusnak tartom Gulyás Gergely miniszter úr válaszát, amikor erre egy Kormányinfón reagált, és képes volt jobbulást kívánni dr. Karsai Dánielnek. Én azt gondolom, hogy amikor valaki egy gyógyíthatatlan és halálos betegségben szenved, akkor meglehetősen méltatlan így reagálni az ő ügyével kapcsolatos kérdésekre. Ezért szeretném elmondani, hogy mi a Párbeszéd-Zöldek részéről egyrészt kiállunk dr. Karsai Dániel mellett, és mindazok mellett, akik hozzá hasonlóan valamilyen halálos betegségben szenvednek, és azt gondoljuk, az ő emberi méltóságukhoz hozzátartozik, hogy adott esetben akár az eutanáziát válasszák.

Ennek érdekében egy parlamenti vitanapot kezdeményezünk, mert azt gondolom, hogy minél szélesebb körben egy társadalmi vitára van szükség ebben a kérdésben. Szerintem egyébként jobb lenne, ha a kormány a nemzeti konzultáció keretében nem Brüsszel-ellenes propagandát folytatna, hanem a társadalmat valóban foglalkoztató kérdéseket tenne fel az embereknek. Ez az ügy is egy ilyen kérdés lehetne. De mivel önök ezt nyilván nem fogják megtenni, ezért mi kezdeményeztük ezt. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Asszony! Arra kérem, hogy legközelebb majd a használatos jelzős szerkezeteit alaposabban gondolja meg. Köszönöm szépen.

A képviselő asszony által elmondott napirend előtti felszólalásra adott választ Répássy Róbert miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Mint ahogy hétfőn is jeleztem önnek és az Országgyűlés nyilvánosságának, mindenekelőtt Tuzson Bence igazságügy-miniszter nevében, de azt kell mondjam, hogy a magyar kormány tagjai nevében szeretném együttérzésemet kifejezni Karsai Dániellel, és szeretném biztosítani őt arról, hogy tiszteletben tartjuk a küzdelmét.

Ettől teljesen el kell választanunk azt a kérdést, hogy a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság előtt folyamatban van egy eljárás, amelyben a kormány képviselője tájékoztatást adott a magyar jogrendről, az emberi élettel kapcsolatos magyar szabályokról, az Alaptörvény rendelkezéseiről, az alkotmánybírósági döntésekről, és hivatkozott bizonyos emberi jogi bírósági esetekre. Tehát folyamatban van egy Emberi Jogi Bíróság előtti eljárás, és ebben a kormány képviselője nem is tehet mást, mint hogy a magyar alkotmányos rendet képviseli, és a magyar alkotmányos szabályokat bemutatja a bíróság előtt. Ezt az eljárást természetesen figyelemmel kíséri a kormány, és megvárjuk az eljárás végét.

Ami az ön választási rendszerrel, a választásokkal kapcsolatos felvetését illeti: szeretném leszögezni, hogy a kormány az alkotmányos szokásoknak megfelelően a választási rendszer meghatározásával kapcsolatos jogszabályokról nem nyilvánít véleményt. Az mindig az Országgyűlés döntése, a pártok és a parlamenti képviselők döntése volt, hogy milyen választási rendszert alakítanak ki Magyarországon. Amiről a kormány véleményt tud nyilvánítani és véleményt szokott nyilvánítani, az a választási eljárás szabályai, de a választási rendszer meghatározásában nem kíván a kormány véleményt nyilvánítani. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai