Készült: 2024.05.09.13:03:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  78-83. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Bakos Bernadett, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a technológiai és ipari miniszterhez: „Meddig halogatja a Kormány a klímabérlet bevezetését?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

BAKOS BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az LMP határozati javaslatot nyújtott be a klímabérlet bevezetéséről. Javaslatunk szerint ez a bérlet havi 5 ezer forintba kerülne, és minden hazai közösségi közlekedési eszközre érvényes lenne. A klímabérlet bevezetését először egy három hónapos próbaidőszakra javasoltuk, majd valódi társadalmi egyeztetést kellene lefolytatni arról, hogy maradjone tartósan, és hogy milyen fejlesztések szükségesek a fenntartásához.

A klímabérlet egyszerre zöld- és szociális intézkedés. Zöld, hiszen a közösségi közlekedés vonzóbbá tételével elősegíti a közlekedésimód-váltást, az autós közlekedés arányának csökkentését. Hiszen hazánkban a közlekedési kibocsátások vészesen nőnek: 2013 és 2019 között az üvegházhatású gázok kibocsátása az ágazatban 46 százalékkal nőtt, jóval meghaladva az EU-ban ugyanebben az időszakban tapasztalt 8 százalékos növekedést. A közösségi közlekedés arányának növelésével tehát csökkenthetjük az üvegházhatású gázok kibocsátását, a dugókat, a zajt, valamint az orosz energiafüggőséget is, hiszen a közlekedésben felhasznált kőolaj 70 százaléka Oroszországból érkezik.

A közösségi közlekedésnek emellett rendkívül hatékony az energiafelhasználása: például egy vasúttal megtett út tizedannyi energiát használ fel, mint ugyanazon a távon az autós közlekedés. A klímabérlet továbbá szociális intézkedés is, hiszen az elmúlt időszakban a családok költségei jelentősen nőttek, és az 5 ezer forintos bérletár mellett sokat spórolhatnának a közösségi közlekedést használók vagy az arra váltók. Nézzünk egy gyakori példát! Ha valaki Érdről jár mindennap dolgozni Budapest belvárosába, az egy hónapban autóval 29 500 forintba kerül parkolás nélkül. A MÁV- és a BKK-bérlet ezen a szakaszon 15 500 forint lenne, míg a klímabérlet csupán 5 ezer forint. Ez talán a legégetőbb probléma, hiszen naponta több százezer ember jár be az agglomerációból és a külső kerületekből Budapest belvárosába, de a vidéki városokban sem sokkal jobb a helyzet.

Fürjes Balázs államtitkár úr és Palkovics László miniszter úr is nemrég pozitívan nyilatkoztak a klímabérletről, konkrétumokat azonban még nem hallhattunk. Tehát nem tudjuk például, hogy mit vizsgálnak ilyen hosszasan, annak ellenére, hogy például a benzinárstopról szinte azonnal meg tudták hozni a véleményüket, és be is vezették azt.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Meddig halogatja még a kormány a klímabérlet bevezetését? Válaszát köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol, öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönöm szépen, hogy az LMP mindig felhozza itt a magyar parlamentben a klímapolitikai kérdéseket, és úgy gondolom, hogy nagyon sok kérdésben nincs is közöttünk vita.

A kormánynak célja Magyarország energiabiztonságának szavatolása, a zavartalan energiallátás biztosítása, a rezsicsökkentés fenntartása és természetesen a klíma- és természetvédelmi akcióterv megvalósítása, amelynek egy sarkalatos pontja egyébként a közlekedés zöldítése. A közlekedési és környezetvédelmi politikánk kiemelt közös szempontja a közösségi közlekedés fejlesztése és népszerűsítése. E kétféle, de egy irányba mutató megközelítés találkozik többek között a kormány által indított „Zöld Busz” programban is, melynek keretében megindult a helyi és helyközi buszparkok cseréje. A tiszta és csendes elektromos járművek tömeges megjelenésével egyszerre csökkentik a levegő- és zajszennyezést, valamint emelik a szolgáltatási színvonalat is. A technológiai és ipari tárca folyamatosan tanulmányozza a nemzetközi gyakorlatokat, a bevált kezdeményezések átültetésének, a hazai adottságokhoz igazodó meghonosításának lehetőségét minden esetben készek vagyunk megvizsgálni.

Szeretném arra is felhívni egyébként a figyelmet, hogy a mi tárcánk, a minisztériumunk szakmai csapata az önök által felvetett klímabérlet kérdését egyébként már azelőtt elkezdte vizsgálni, hogy itt, az Országgyűlésen belül egyáltalán ez szóba került volna. Azonban azt mindenképp ki kell emelni, hogy a magyarországi és a németországi helyzet teljesen más, hiszen van egy hatalmas különbség, mégpedig az, hogy a német állampolgárok jóval nagyobb összeget fizetnek egy-egy tankolásnál, hiszen magasabb energiaárakkal és üzemanyagárakkal kell szembesülniük, mint a magyar embereknek. Mivel Magyarországon literenként 480 forintos a benzinár a benzinárstopnak köszönhetően, és ezt meg is hosszabbítottuk október 1-jéig, ezért a német példa alapos vizsgálatára, a tapasztalatok összegyűjtésére elegendő idő áll rendelkezésre.

Azt is szeretném megjegyezni, hogy a baloldal 2019-ben számos önkormányzat vezetésére kapott lehetőséget, így ezekben a városokban is lehetőségük van új közlekedési jegy- és bérletkonstrukciók bevezetésére. Hazánkban folyamatosan növekszik a megújuló energia aránya, reális esélyünk van rá, hogy a kitűzött klímapolitikai céljainkat már hamarabb elérjük, és mindent megteszünk azért, hogy Magyarország megfeleljen a jövő energetikai kihívásainak.

Jelenleg a legfontosabb feladatunk, ahogy említettem, Magyarország energiabiztonságának szavatolása, a hazai energiaszükséglet biztosítása, a magyar emberek megvédése az elszabadult európai energiaáraktól, vagyis a rezsicsökkentés fenntartása és nem utolsósorban hazánk energiafüggetlenségének az erősítése. A közösségi közlekedés népszerűsítése egyébként rendkívül fontos számunkra, nem véletlenül, például a Balaton irányába elindítottunk több új járatot. Azokról a megyeszékhelyekről, várásokból, ahol nincs közvetlen vonat-összeköttetés, ott egyébként buszos elérhetőség van a Balaton irányába.

(15.50)

Egyébként kibővítettük az éjszakai közlekedést, és számos, ehhez kapcsolódó projekt van folyamatban. Ebben a körben talán megengedik azt, hogy a kerékpárút-hálózatról is megemlítsek egy szót. A Budapest-Balaton kerékpárút-hálózatnak egy nagyon fontos szakaszát Budapest és Etyek között átadtuk, és folyamatosan bővítjük a kerékpárszállításra alkalmas vonatok beszerzését is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Arra kérem képviselő asszonyt, hogy ezekben a fontos kérdésekben a kormány intézkedéseit támogassa. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár asszony válaszát. Megkérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

BAKOS BERNADETT (LMP): Köszönöm, a válaszát azonban sajnos nem tudom elfogadni. Hétről hétre valóban feltesszük ezeket a kérdéseket, hétről hétre egymásnak ellentmondó válaszokat kapunk. És valóban van különbség Németország és Magyarország között, míg a németek a közösségi közlekedést támogatják, addig mi, magyarok az autós közlekedést támogatjuk. Nem kaptam sajnos választ arra, hogy ez mikor fog megváltozni, úgyhogy nem fogadom el a válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai