Készült: 2024.05.08.09:07:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  87-92. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:23


Felszólalások:   81-86   87-92   93      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Harrach Péter képviselő úr, a KDNP országgyűlési képviselője, interpellációt nyújtott be az energiaügyi miniszterhez: „Fenntartható hosszú távon az energiabiztonság?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony fog önnek válaszolni. Harrach Péter képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Államtitkár Asszony! A biztonság az ország és a magyar családok számára is alapvetően fontos szempont, nemcsak a közbiztonság vagy a megélhetés biztonsága, de az energiabiztonság is.

Október 15-én megkezdődött a fűtési szezon. Magyarország megfelelően felkészült a hidegebb hónapokban megnövekedő energiaigények biztonságos kiszolgálására. Az energiaigény és -biztonság mellett nagyon fontos szempont a rezsiköltségek csökkentése, illetve alacsony szinten tartása. Ennek köszönhetően a magyar háztartások Európában a legalacsonyabb áram- és gázárat fizetik. Gondoljunk arra, hogy Európa több országában négyszeres-ötszörös, akár hatszoros árat is fizetnek földgázért és villamos energiáért! Meg kell említenünk, hogy az Energiaügyi Minisztérium a közelmúltban országos szinten egységesítette a nettó gázdíjakat, amelyeket a legalacsonyabb szinten számolt el. Ennek köszönhetően az elosztói területek többségénél kismértékben még csökkentek is az átlagfogyasztásig fizetendő rezsivédett földgázárak, sőt a távfűtéssel ellátott háztartások díjai is változatlanok maradtak.

Mindebből kiderül, hogy a rezsivédelem működik. De hozzá kell tennünk a másik szempontot is, hiszen ez is fontos: az ellátás biztonságát a téli hónapokban a betárolt jelentős mennyiségű, 6,3 milliárd köbméteres gázkészlet garantálja, és a hosszú távú szerződések szerinti szállítások is folyamatosak. Mindezek, úgy érzem, a magyar lakosságnak, az ország egészének biztonságát szolgálják, ezért érvényes az a kérdésem, amely a címben is szerepelt, hogy a fenntartható, hosszú távú energiabiztonság valóban biztosítotte a kormány adatai és szempontjai szerint. Erre várom az államtitkár asszony válaszát. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonytól fogjuk hallani. Parancsoljon, öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt másfél évben valóban az energiabiztonság vált az egyik legfontosabb kérdéssé. Szeretném azt is kiemelni, hogy a kormány nem az ukrajnai háború következtében kialakult energiaválságkor ébredt rá arra, hogy a diverzifikáció, infrastruktúra kérdésével foglalkozni kell, ezt már jóval korábban megtette.

Az az eredménye ennek a munkának, hogy az áramhálózatunk gyakorlatilag minden országgal össze van kötve. Míg 2010-ben csak két ország irányába volt kialakítva interkonnektor, ez a jövőben már teljes lehet, hiszen nemrég bejelentésre került, hogy megépülhet a régen várt szlovén-magyar interkonnektor is, és ez mind-mind a diverzifikációt és az energiabiztonságot tudja erősíteni.

(16.00)

Ezzel lehetőségünk lesz az olasz földgázpiac elérésére, így hazánk számára a horvátországi mellett újabb LNG-forrás is elérhető lesz.

Folyamatosan keressük az alternatív megoldásokat, a diverzifikáció kérdését előtérbe helyezzük, éppen ezért a nyáron megállapodás született Törökországgal, Azerbajdzsánnal, Katarral, megindult az országba az azeri gáz. Ezek, úgy gondolom, hogy mind-mind fontos eredmények. Illetve azt is ki kell emelni, hogy a földgázellátás szempontjából körülbelül 5 milliárd köbméter gázt egyébként már a Török Áramlaton keresztül kapunk, ami szintén egy jó döntésnek bizonyult, hogy annak idején megépítésre került.

Sajnos hazánk energiabiztonságát éppen a brüsszeli javaslatok veszélyeztetik, gondoljunk csak a tavalyi szankciós javaslatokra, amelyek lehetetlenné tették volna Magyarország kőolaj- és földgázellátását. Gyakorlatilag itt miniszterelnök úr kitartó küzdelmének köszönhető az, hogy ezeket el tudtuk kerülni. De utalhatok arra is, hogy májusban olyan országspecifikus jelentés látott napvilágot, amely pont a rezsicsökkentés intézményét támadja. Illetve szeptemberben az Európai Parlament strasbourgi ülésén egyébként sajnos baloldali képviselők is megszavazták azt a javaslatot, amely szintén a rezsicsökkentés intézményét támadja.

Hazánk energiaellátása biztonságban van, ahogyan képviselő úr is említette, 6,3 milliárd köbméteres gázkészlet áll rendelkezésre, a hazai földgáztárolók töltöttsége 97 százalékos, és a 63 százalékos fogyasztásarányos mutató Európa egyik legkedvezőbb adata, több mint kétszerese az európai uniós átlagnak. Tehát azt tudjuk mondani, hogy egy nagyon-nagyon jó döntés volt, amikor ezeket a tárolókat visszaszereztük. Azt tudjuk mondani, ahogyan ön is említette, október 15-én elindult a fűtési szezon. Ha egy keményebb tél lesz, mint a tavalyi, abban az esetben is el tudjuk mondani, hogy lesz elegendő gáz hazánkban.

Energiaellátásunk szempontjából két fő kérdést még mindenképpen ki kell emelni, ez pedig a napenergia és az atomenergia helyzete. A hazai energiatermelés szempontjából ez nagyon fontos, és ezért el tudjuk mondani, hogy Magyarország a világon a hatodik, Európában pedig a harmadik helyen áll a napenergia részarányát tekintve a villamosenergia-mixben. Annak érdekében, hogy a napenergia további kapacitásbővítése tudjon történni és zajlani, Napenergia Plusz programot fogunk meghirdetni.

Emellett pedig az atomenergia tekintetében Paks I. üzemidő-hosszabbítása és Paks II. megépítése is kulcskérdés.

Továbbá még arról szeretném tájékoztatni a képviselő urat, hogy múlt héten (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) elindítottunk egy energetikaifórum-sorozatot, pont azért, hogy a legkisebb településekkel is tudjunk egyeztetni Magyarország energiahelyzetével kapcsolatban. Köszönjük szépen az eddigi támogatást. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Megkérdezem Harrach Péter képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

HARRACH PÉTER (KDNP): Államtitkár asszony egy átfogó képet mutatott az energiabiztonságunkról, és ezzel két szempontot igazolt, ami miatt elfogadom a választ. Az egyik szempont az, hogy az ország energiabiztonsága továbbra is biztosított legyen. A másik pedig, hogy a magyar háztartások rezsiköltsége ne emelkedjen. Ez a válasz, amit államtitkár asszony adott, ezt a két szempontot igazolja, ezért fogadom el ezt a választ. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   81-86   87-92   93      Ülésnap adatai