Készült: 2024.05.19.19:00:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap, 108. felszólalás
Felszólaló Vitályos Eszter (Fidesz)
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Beosztás Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:15

Felszólalások:  <<  108  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedje meg nekem, hogy talán egy picit távolabbról kezdjem! A 2010 előtti családpolitika nem támogatta az egy és két gyermeket nevelőket, és a háromgyermekeseknek is csak minimális állami hozzájárulás járt. Az akkori szocialista kormányok 2005-ben eltörölték az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, a háromgyerekesekét pedig radikálisan csökkentették. 2010-ben, amikor családbarát fordulatot hirdetett meg a kormány, ennek kiemelt része és az egyik fő zászlóshajója volt a családi adókedvezmény 2011-es bevezetése.

Azt lehet mondani, hogy a családi adózás a családpolitikánk egyik fő alappillére azóta is.

(13.50)

És igen, mi a segélyezés helyett abban hiszünk, hogy mindenki lehetősége és képessége szerint munkából teremtse meg a családja anyagi biztonságát, ezért a családi adókedvezmény intézményén keresztül jelentős pénzügyi támogatást hagyunk a családi kasszában, nem pedig elpárolog, ahogyan képviselő úr fogalmazott.

Kezdetben csak a személyi jövedelemadóra vonatkozó családi adókedvezményt több lépésben kibővítettük a járulékokra is: ’14-től az szja mellett a nyugdíj- és egészségbiztosítási, 2020 júliusától pedig a munkaerőpiaci járulékból is érvényesíthető. Sőt, a kétgyermekeseknek járó kedvezményösszeg 2015 és ’19 között az eredeti összeg kétszeresére is emelkedett. 2020 óta a négy- vagy többgyermekes anyák teljes szja-mentességet élvezhetnek. 2023. január 1-jétől havi szinten 10 ezer forint plusz családi adókedvezmény jár tartósan beteg és súlyosan fogyatékos gyermekenként. Az elérhető adókedvezményeknek köszönhetően összességében, azt lehet mondani, hogy 2011 és ’22 között több mint 4000 milliárd forint többlet maradt a családoknál, nem pedig elpárolgott, ahogyan a képviselő úr fogalmazott. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Nehéz helyzet van, súlyos gazdasági helyzet van, de ennek ellenére is a családok védelmét és a támogatásukat tekintjük az egyik legfontosabb feladatunknak. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Felszólalások:  <<  108  >>    Ülésnap adatai