Készült: 2024.05.20.05:11:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.), 2. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Most vagyunk a tavaszi ülésszak utolsó napjaiban: ilyenkor a politika szabályai szerint általában vannak felszólalások, ahol mindenki benevez valami jelzőhalmozási versenybe, esetleg az ellenfeleit különböző módon becsmérli, és ilyen gyújtó hangú beszédeket szoktak mondani, amelyek növelik a magyar politikai megosztottságot. Úgy is össze lehetne foglalni, hogy minden törzsfőnök minden médiahírben olyan gyújtósfát lát, amivel a saját táborának a tüzét tudja melegíteni.

Ha belegondolunk abba, hogy az elmúlt ülésszakban mik történtek, hiába próbált bárki bármilyen érdemi vitát generálni, alapvetően nem tudtunk érdemben számot tartani a választópolgárok figyelmére. Talán a leglátványosabban az a színház, ami itt folyik, az ott látszott, amikor az Európai Unió és Magyarország viszonyáról van szó. Itt nagyon egyértelmű a kotta, nagyon melodramatikusak a szereplők, mindenki pontosan tudja, hogy melyik epizód mikor következik, és melyik évadzárón mit kell mondani.

Általában az ilyenek úgy kezdődnek, hogy egy nyugat-európai EU-s politikus mond valami kritikusat az Orbán-kormányra, ezt az ő saját mainstream sajtója megírja, neki ez belpolitikailag jó, valamelyik államtitkár, aki itt ül, mond valami nagyon erőset, kiad egy közleményt, amelyben szerepel az a szó, hogy szuverenitás, utána ennek az országnak egy vállalata bejön Magyarországra, és kiderül, hogy nem fizet adót.

Ezt követően Orbán Balázs megfogalmazza az elmúlt kétszáz év politikai gondolkodásának a legalapvetőbb közhelyét, elmondja, hogy a világrend változik  ugye, mikor volt, hogy a világrend nem változott , ezt követően a magyar miniszterelnök kimegy, szabadságharcot folytat, a szabadságharc keretében mindent megvétóz, ami a német multiknak rossz.

Utána a liberálisainknak az éppen aktuális vezetője elmondja, hogy bármilyen magyar ellátórendszernek bármilyen problémája van, azt az Európai Bizottság meg tudja oldani. Közben az Európai Bizottság kijelenti, hogy semmi esetre sem támogatja azt, hogy az Európai Unióban nőjön az újraelosztás, hogy az Európai Unióban szociális jogok legyenek, és a végén jön az apoteózis, a végső elterelés: Orbán Viktor kirak egy képet, hogy Chuck Norris jó, a gender rossz.

Ez az a jellegű vita, ami ebben az Országgyűlésben zajlott az elmúlt időszakban, ami azért rossz, mert lehetne olyan dolgokról beszélni, amik fontosak. Szerintem pártpolitikai hovatartozástól függetlenül mindannyian látjuk azt, hogy a multinacionális vállalatoknak egyre nagyobb befolyásuk van az életünkre, hogy olyan algoritmuson keresztül irányítják a világot, amire nincs ráhatásunk. Látjuk azt, hogy a természet és az ember viszonya felborult, látjuk azt, hogy ennek milyen következményei vannak.

(13.10)

Valójában azt is látjuk, hogy az embereknek a saját lakóhelyükön lévő dolgokba nincs már beleszólása. Ez csak részben az Orbán-kormány hibája, de jelentős részben az ő hibájuk is, hiszen a központosítással elvették azt a lehetőséget, hogy erről döntsenek, de hibája a globalizációnak is. Összességében azokról a kérdésekről nem tudunk beszélni, amik valójában itt az embereket érdeklik.

Van egy érdemleges vita szerintem arról, hogy mi az Országgyűlés feladata. Nálam sokkal értelmesebb emberek elég jó gondolatokat írtak már erről. Talán itt a legnagyobb probléma az, hogy sokan azt gondolják, hogy ennek az Országgyűlésnek a feladata a világ sorsának alakítása. Én ezzel kapcsolatban Madách Imrét szeretném idézni, aki azt mondja: „Nem a kakas szavára kezd virradni. De a kakas kiált, mert hogy virrad.” Véleményem szerint tehát nem az Országgyűlés feladata alakítani a világ sorsát; nekünk az a feladatunk, hogy a világ alakulását vizsgáljuk, hogy el tudjuk dönteni, mi fontos, és mi nem, és utána arról beszéljünk, ami fontos, és arról meg ne beszéljünk, ami nem fontos. Véleményem szerint a választópolgárok jelentős része egyet fog velem abban érteni, hogy ennek a disztinkciónak a meghozatalában ez az Országgyűlés ebben az ülésszakban tragikusan végzett. Köszönöm szépen. (Taps az LMP, az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai