Készült: 2024.05.29.21:26:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2023.06.14.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Felszólalását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tegnap kezdődött meg a 2024. évi költségvetésről szóló általános vita. Az előterjesztői expozéban, illetve a vezérszónokok felszólalásaiban sok minden elhangzott, sok fontos területet érintettek képviselőtársaim.

(10.20)

Beszéltek az adópolitikáról, a családtámogatási rendszerről, az oktatásról, az egészségügyről, a nyugdíjakról, az inflációról, a munkahelyekről, a védelmi kiadásokról. Most védelmi költségvetésre van szükség, amely megvédi az ország biztonságát, a családokat, a munkahelyeket és a rezsicsökkentést.

Egy területről talán eddig kevesebb szó esett, amely bár kisebb szelete a teljes költségvetési tortának, mégis nagyon fontos, ez pedig a szociális terület, a gondoskodáspolitika, azon belül a fogyatékosságügy, amely az élet szinte minden területét érinti és lefedi. Ha megnézzük a 2010. évi számokat, összehasonlítva a 2024. évi számokkal, akkor láthatjuk, hogy a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgáltatásokra fordított összeg 325,5 milliárd forintról 1461,1 milliárd forintra nőtt, vagyis a növekedés mértéke: 349 százalék. Nagyon fontos ez azért is, mert a gondoskodáspolitika területén dolgozók a magyar családokért, az egész nemzetért dolgoznak.

Nagyon fontos előrelépés, hogy 2010 előtt erősen segélyalapú volt a támogatási rendszer, közel egymillió ember élt segélyből vagy igényelt segélyt, ehhez képest az elmúlt 13 évben ez a trend megfordult, és már közel egymillió új munkahely jött létre. Ezen belül is nagy eredmény, hogy a foglalkoztatottak számának növekedésével párhuzamosan kiemelten növekedett a megváltozott munkaképességű, fogyatékos személyek foglalkoztatása. A 2011. évi 18 százalékról 2022-re 44 százalékra növekedett a foglalkoztatási szintjük, ez 150 százalékos bővülést jelent.

A 2024. évben a szociális ügyekkel foglalkozó szakterület legfontosabb célkitűzései a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások hosszú távú, kiszámítható működtetése és fejlesztése. Néhányat kiemelnék a rengeteg fontos feladat közül: ilyen a szociális gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók megerősítése, a fogyatékossággal élő, megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci helyzetének további fejlesztése, illetve a megváltozott munkaképességű munkavállalók minél nagyobb arányú, nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatásának ösztönzése, a társadalmi szemlélet formálása; ilyen az autista személyeket ellátó, valamint kis létszámú, fogyatékos személyeket ellátó intézmények kiemelt támogatása, a kijelölt család- és gyermekjóléti központokban a fogyatékosságügyi tanácsadás folyamatos támogatása, a gyermekvédelem első védvonalának és jelzőrendszerének további megerősítése; ilyen az országos fogyatékosságügyi program intézkedési tervében foglaltak végrehajtása, továbbá a fogyatékossággal élő személyek számára ápolást, gondozást nyújtó szociális intézményi férőhelyek kiváltása, a 2017-2036 közötti hosszú távú koncepcióról szóló kormányhatározatban előírt feladatok végrehajtása hazai és uniós források felhasználásával; ilyen a létrejött támogatott lakhatási szolgáltatások megfelelő színvonalú működtetése.

Mindezen fontos feladatokat számokban röviden összefoglalva azt mondhatjuk, hogy a 2023. évhez képest 84,8 milliárd forinttal több áll rendelkezésre a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgáltatások területén. A megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának támogatása 61,5 milliárd forintra emelkedik, ami 4,3 milliárd forinttal több forrást jelent. A rokkantsági és rehabilitációs ellátások finanszírozása 390,9 milliárd forinttal lett betervezve, amely 16,3 milliárd forinttal több, mint a 2023. évben volt. A fogyatékossági támogatásra és a vakok személyi járadékára, valamint a megváltozott munkaképességű személyek keresetkiegészítésére 2024-ben 52,3 milliárd forint a forrás, ami 8,3 milliárd forinttal több költségvetési támogatást jelent 2023-hoz képest.

Engedjék meg, hogy egy nagyon fontos fejleményről is említést tegyek. A 2007-ben elfogadott, fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény szerinti független mechanizmus feladatainak teljesítését 2023. január 1-jétől az alapvető jogok biztosa látja el. A fogyatékosságügyi mechanizmus működtetése az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala egyik fő feladatává vált. A tevékenység ellátása érdekében kialakításra került Debrecenben egy új ügyfélszolgálat. Ehhez a feladathoz a 2024. évi költségvetés pluszforrást is rendel. Fontos még, hogy a jogszabályban felsorolt feladatok teljesítését a fogyatékossággal élőket képviselő szervezetek delegáltjaiból álló, a civil társadalmat reprezentáló Fogyatékosságügyi Tanácsadó Testület is segíti.

Nagyon fontos költségvetési előirányzat még a fogyatékos személyek esélyegyenlőségét elősegítő ágazati szakmai programok támogatása, a fogyatékossággal élők társadalmi szervezeteinek támogatása, a fogyatékosok sportjának támogatása. Ezeket mindig megemlítem minden költségvetésről szóló vitában, ugyanis szívügyemnek tekintem, hogy megfelelő összegű támogatásban részesüljenek az olyan fontos esélyegyenlőségi programok, mint például az otthoni segítés modellprogram, a segítőkutya-kiképzés, a jelnyelvi tolmácsszolgálat és az elemi rehabilitációs szolgáltatás, az infokommunikációs alapú távszolgáltatások működése, az autistaotthonok és az egyéb, fogyatékosokat ellátó lakóotthonok támogatása. Nagyon fontos, hogy az érdekvédelmi szervezetek is stabilan működjenek, megvalósítva az évtizedek óta folytatott szakmai munkájukat.

A fogyatékosok sportja területén is kiemelkedő év lesz a 2024. év: nyári paralimpia, téli siketlimpia, a szervátültetetteknél Európa-játékok vár a fogyatékossággal élő sportolóinkra.

Hasonlóan az elmúlt évekhez szeretnék módosító javaslattal élni, figyelembe véve az idei különösen nehéz évet. Infláció, rezsiköltségek emelkedése, ez mind megviselte a szervezetek működését, stabilitását, illetve rányomta bélyegét a sportszervezetek tevékenységére, a sportolók felkészülésére, nemzetközi versenyeken való részvételére. Fontosnak tartom, hogy ez a két terület többletforráshoz jusson, ehhez kérem képviselőtársaim támogatását és segítségét is.

Összességében véve úgy látom, a költségvetés tervezete a növekményekkel együtt garantálja, hogy a szociális területen a gondoskodásra szoruló állampolgárok  beleértve a külföldi, többek között ukrán állampolgárokat, menekültek is  segítése biztosítva van és lesz.

Mindezzel együtt támogatom a 2024. évi költségvetés tervezetét, és kérem képviselőtársaimat is, hogy támogassák. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(10.30)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai