Készült: 2024.05.08.10:21:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  45-48. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Sándor, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mikor állítják vissza a csecsemők ingyenes SMA szűrését?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tavaly év végén látott napvilágot az a hír, hogy a csecsemők gerincvelői izomsorvadására vonatkozó ingyenes szűrés megszűnik december 31-ével, lévén, hogy a kutatási program befejeződik. Sok tízezer tiltakozás volt a döntés ellen. Magam is írásbeli kérdéssel fordultam a szakminisztériumhoz. Államtitkár úr azt válaszolta, hogy most elemezni fogják a kutatási programot, és majd szakmapolitikai döntés születik a program, az ingyenes szűrés folytatásáról.

Aztán a kormány, kivételesen meghallgatva az emberek szavát, döntött, és Gulyás Gergely miniszter bejelentette, hogy az SMA-szűrés folytatódik, 450 millió forintot fognak erre elkülöníteni, és ugyanúgy az Semmelweis, a Szegedi Tudományegyetem, valamint a Bethesda Kórház fogja ezt biztosítani. Azonban a bejelentéstől számítottan több kismama is megkeresett levélben, hogy az ingyenes szűrést megtagadták az intézmények, mert nem volt egyértelmű a kormány részéről a hivatalos döntés, nem kaptak tájékoztatást erről.

Szóbeli kérdés benyújtását követően Takács Péter azonban már tájékoztatott bennünket vagy a közvéleményt, hogy vélhetőleg a kórházak tájékozatlansága lehet az oka annak, hogy ez az ingyenes szűrés elmaradt, ugyanakkor az érdekvédelmi szervezetekkel azt konzultáltuk meg, hogy tulajdonképpen egyeztetés nem történt a szűrőközpontokkal, és a finanszírozás sem valósul meg.

Tisztelettel kérem államtitkár urat, hogy most akkor tegye egyértelművé, hogy mi történt ebben a dologban. Valóban hozzáférhető ez az ingyenes szűrés most már a csecsemők részére, ha igen, akkor mikortól? Hallottunk olyat is, hogy az akár visszamenőlegesen is igényelhető. Kérem államtitkár urat, válaszoljon ezekre a kérdésekre. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy fontos, hogy erről a kérdésről beszéljünk, hiszen kevés annál fontosabb kérdés van, mint minden gyermeknek, minden újszülöttnek az egészsége. Ezért indított el először a kormány egy kutatási mintaprogramot, amely 2022. november 1-jétől 2023. december 31-éig tartott.

Többféle célja volt ennek a mintaprogramnak. Egyrészről azt vizsgálták, hogy a kiválasztott szűrő teszt mennyire megbízható, tehát mennyire jó az a teszt, ami ebben részt vett, másrészt a szűréssel elérhető eredmények mennyire pontosak, mennyire hoznak eredményeket, mennyire értékelhetők azok az eredmények, amelyeket kihoznak ezek a vizsgálatok.

(12.40)

Harmadrészt pedig a módszer költséghatékonyságát vizsgálták, hogy minél több gyermeket lehessen vizsgálni. Ez a mintaprogram, kutatás tavaly év végén ért véget és idén, év elején volt a kormány abban a helyzetben, hogy ezt ki tudja értékelni, és dönteni tudjon a továbbiakról. A tavalyi évben és az azt megelőző két hónapban 400 millió forintot fordítottunk arra, hogy ezt a mintaprogramot elindítsuk, és idén a kormány arról döntött a január közepi ülésén, hogy 450 millió forintot biztosít ennek a folytatására. Ez meg is jelent a Magyar Közlöny 19. számában, ez a 32/2024. kormányrendelet, mely azt is rögzíti, hogy a szűrés folytatásához fix díjat biztosít az érintett intézmények részére, úgyhogy ezt minden szülészeten, minden újszülöttosztályon fel kell ajánlani az édesanyák, a családok részére. Ez a családoknak ingyenes, hiszen teljes mértékben a NEAK finanszírozza ezt.

Ennek a mechanizmusa úgy működik, hogy a mintát az intézményekben, tehát a kórházakban, a szülészeteken tudják levenni, utána pedig két laboratóriumba tudják eljuttatni, egyrészt Budapesten a Semmelweis Egyetem laboratóriumába, másrészt pedig Szegeden a Szegedi Tudományegyetem laboratóriumába. Ott vizsgálják be a mintákat, és onnan születik meg az eredmény. Ahogy mondtam, erről a kormányrendelet megszületett, ennek a végrehajtása el tudott indulni, és a 450 millió forint biztosított ennek a végrehajtására is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai