Készült: 2024.05.11.23:33:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:36


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hajnal Miklós képviselő úr, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó.

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): (A pólóján látható felirat: „Ki a valódi felelős?”) Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársak! Újabb egy hét telt el, a tavaszi parlamenti ülésszak is elkezdődött, arra azonban továbbra sem kapnak választ a magyar emberek, hogy miért adott kegyelmet egy pedofilsegítőnek Novák Katalin és Varga Judit.

A múlt héten ezért még a Parlament folyosóján is próbálták megtudni a Momentum képviselői, hogy mi áll az ügy hátterében. Egyenként kérdezték végig a kormány tagjait és a fideszes képviselőket, maguk mégis egytől egyig kitértek a kérdések elől. Kerülik az egyenesválasz-adást itt a teremben és kint a folyosón is. (Rétvári Bence: Bezzeg Fekete-Győr András…)

Elég nehéz elképzelni, hogy az egész kegyelmi ügyről senki nem tudott a Fideszben, csak Novák Katalin és Varga Judit az egyetlen, akik erről az egészről tudtak, a 135 képviselő és a kormány egyik tagja sem. A pápalátogatás alkalmából több mint 20 embernek kegyelmet ad a köztársasági elnök, de hogy kik ezek, az elkerüli mindenkinek a figyelmét itt a teremben.

Maguk az utóbbi években arra építették a politikájukat, hogy úgy tettek, mintha mindent előre látnának, mintha mindig a helyzet urai lennének. Ehhez képest az elnöki kegyelem megadása után több mint fél év telt el, és akkor is egy vidéki ügyvéd véletlen találata kellett hozzá, hogy kirobbanjon ez a botrány február elején.

Tisztelt Képviselőtársak! Hogyan lehetséges ez? Ha maguk tudtak a kegyelmi ügyről korábban is, de nem tettek semmit, akkor az óriási bűn. Ez ugyanis azt jelenti, hogy maguk azt hitték, ez a hír sosem lát napvilágot, aztán most, hogy kiderült, magukat próbálják menteni. Beáldozták a két hölgyet, csak hogy maguknak ne kelljen felelősséget vállalniuk.

De akkor sem sokkal jobb a helyzet, ha maguk azt mondják, hogy a nyilvánossággal egy időben értesültek az egész ügyről. Ez ugyanis azt jelenti, hogy egy tájékozott ügyvéd jobban ismeri a köztársasági elnök és az igazságügyi miniszter döntéseit, mint 135 bátor képviselő és a teljes kormány Pintértől Rogánig. Melyik az igaz: mindent tudnak, mindent tudtak, csak fél évig elsunnyogták, vagy teljesen vakon van a Fidesz-KDNP és a magyar kormány a kegyelmi ügyekben? Egyik sem megnyugtató, de remélem, választ fogunk kapni erre a kérdésre, ugyanis február elején robbant ki a botrány, maguk pedig azóta képtelenek megmondani, hogy ki a valódi felelős és miért hozta ezt a döntést.

Az a helyzet, hogy minél tovább kerülik meg ezt a kérdést, annál gyanakvóbbak lesznek nemcsak az ellenzéki szavazók, de még a kormánypárti választópolgárok is. Szoktam néha beszélgetni fideszes választókkal. Múltkor a piacon azt mondja nekem az egyik… (Derültség a kormánypártok padsoraiban.  Dömötör Csaba: Bravó!) Múltkor a piacon azt mondja nekem az egyik, hogy ő világéletében mindig a Fideszre szavazott, de most júniusban nem megy el szavazni. Ő ugyanis nem gondolja… (Soltész Miklós: Hiteles forrás!) Hiteles forrás, igen, az önök választóiról beszélek, szerintem gondolják végig, mit mondanak, akár önöknek is, ő ugyanis nem gondolja, hogy Novák Katalin magától hozna ilyen súlyos döntéseket, bármiféle egyeztetés nélkül.

(11.50)

Az önök szavazói is átlátnak az önök szavain. Ő azt gondolja, hogy a Fideszben minden súlyos kérdésről, minden súlyos kérdésben a végén Orbán Viktor szava dönt. Csakhogy most, tisztelt képviselőtársaim, ez a polgártásunk, aki eddig évtizedeken keresztül magukra szavazott, tudják, mit érez? Hogy maguk itt valakinek falaznak, hogy az igazi felelős nem állt elő, nem kért bocsánatot, és nem is mondott le. Amíg nem áll elő a valódi felelős, és nem kér bocsánatot, addig mi itt leszünk, és napról napra, hétről hétre mindig megkérdezzük: ki a valódi felelős, és miért nem áll elő?

De muszáj beszélnünk a jövőről is, arról, hogy hogyan nem fordul elő hasonló eset soha többé Magyarországon. A maguk válaszát ismerjük: indul egy vizsgálat a Kúria folyóiratával szemben, hogy a jövőben még véletlenül se szivárogjanak ki hasonló döntések. Nem hiszem, hogy ez az intézkedés magyarok tömegeit nyugtatná meg.

A mi válaszunk más, és ez nemcsak a mi válaszunk, hanem meggyőződésünk, hogy egy ország egészének az igazságérzete követeli most ezt, ez pedig a kegyelmi ügyek indoklásának a nyilvánossága. Hadd idézzek most röviden Sulyok Tamás frissen megválasztott köztársasági elnök úrtól: „Bizonyos hatáskörökben  például kitüntetések, kegyelmezés  a lehető legszélesebb transzparencia biztosításának a híve vagyok”. Én azt szeretném maguknak javasolni, hogy fogadják meg a köztársasági elnöküknek a szavait, mégiscsak az első beszéde volt ez megválasztott köztársasági elnökként. Hiba lenne ezeket a szép szavakat megcsúfolniuk, kiüresíteniük.

Álljanak hát a kegyelmi botrányban az átláthatóság oldalára! Támogassák a Momentum képviselői által benyújtott törvényjavaslatot, amelyben rögzítjük a köztársasági elnök indoklási kötelezettségét. Biztosítjuk, hogy az Igazságügyi Minisztérium honlapján nyilvánosságra legyenek hozva a kegyelmi döntések, és arra is javaslatot teszünk, hogy a bűncselekményben sértettek tudomást szerezhessenek arról, és közvetlenül is értesítve legyenek, ha egy terhelt kegyelmet kap, hogy soha többé senki ne gondolhassa azt, hogy a magyar nemzet egészének igazságérzetével szembemehet, mert ha van kérdés, amiben nemzeti egység van, az ez.

Álljon elő a valódi felelős, maguk pedig támogassák a kegyelmi döntések nyilvánosságát! Köszönöm szépen. (Varju László tapsol.  Nacsa Lőrinc: Vastaps!)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Igen, múlt héten többen arra lehettünk figyelmesek, hogy a momentumos képviselők összekeverik az operatőri, újságíró gyakornoki feladatköröket az országgyűlési képviselőséggel. Van erről véleményünk. Eléggé méltatlan, de talán ebben a kérdéskörben nem ez a legfontosabb.

Ami a köztársasági elnök kegyelmekkel kapcsolatos döntéseit illeti, jövőbeni döntéseit illeti, mivel a köztársasági elnök önállóan dönthet azokban a kérdésekben, ahol jogköre van, ezért ő tud arról tájékoztatást adni, hogy hogyan viszonyul majd a kegyelmi döntésekhez, azok körülményeihez. A kormánynak ebben nem osztottak, nem osztanak és nem is fognak lapot osztani.

Ami az elmúlt két-három hét eseményeivel kapcsolatban fontos; nem biztos, hogy bent volt minden ülésen múlt héten, lehet, hogy éppen ön is kamerával szaladgált a folyosókon, ezért szeretnék megismételni pár fontos dolgot a kormány álláspontjával kapcsolatban. Először is, ha pedofil-bűncselekményekről van szó, akkor ott nincs helye semmiféle toleranciának vagy kegyelemnek. A kegyelmi ügyben egyetlen helyes döntés lett volna: a nem, az elutasítás.

Az is fontos, hogy a kegyelmi jogkör a köztársasági elnökhöz tartozik. Értem én, hogy önök ezt megpróbálják elmaszatolni, de attól még tény. A köztársasági elnök hozta a döntést, és mivel nem adott magyarázatot a döntésére, ezért lemondott; szerintünk helyesen.

A kormány a kegyelmi eljárásban csak ellenjegyzési szerepet kap. A volt igazságügyi miniszter nem tájékoztatta a kormányt a kegyelmi kérelemről. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy ő sincs már a helyén.

Azt is fontosnak tartom itt elmondani, hogy ez a kormány volt az, amelyik több hullámban szigorította a gyermekvédelmi szabályozást Magyarországon. Az a baloldal, amelyhez önök többféle módon csatlakoztak, ezeket a törvényi szigorításokat sohasem támogatta. Sőt, amikor arról volt szó, akkor még fel is jelentették Magyarországot a szigorúbb gyermekvédelmi szabályozás miatt.

Az is fontos körülmény ezzel kapcsolatban, hogy mi lett volna, hogy ha nem szigorodtak volna a gyermekvédelmi szabályok Magyarországon. 2010-ben 81 pedofil bűnöző volt rács mögött, most ez a szám 663. Ez azt jelenti, hogy vagy ötszázzal több pedofil bűnöző járkálna az utcákon, ha most baloldali kormányzás lenne.

S ami a jövőt illeti, először is alaptörvény-módosítással akadályozzuk meg, hogy a jövőben gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények esetében kegyelmi döntések születhessenek.

Másodsorban átfogó vizsgálat indul a gyermekotthonokban. Azt is felül kell vizsgálni, hogy az otthonok vezetői átesneke kellő mélységű átvilágításon.

Több ponton fogjuk szigorítani a gyermekvédelmi szabályozást, a törvényeket is. Szavazás is lesz róla, ott majd eldönthetik, hogy hogyan szavaznak, ott dől majd el, hogy az önök pártja, illetve a többi baloldali párt tényleg a gyermekek védelmét tartjae szem előtt.

Ami pedig a felelősség kérdését illeti, a kegyelmi döntést meghozók vállalták a felelősséget, lemondtak. Önöknél ez még akkor sem fordul elő, amikor bíróság mondja ki, hogy bűncselekményt követtek el. Ez történt képviselőtársa, Fekete-Győr András ügyében, aki  csak hogy visszatérjek a gyermekvédelem kérdésére  ha azt a kérdést kapja, hogy beengednée az LMBTQ-aktivistákat az iskolákba és az óvodákba, azt mondja, hogy igen, beengedné. Ennyit a gyermekvédelemről. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai