Készült: 2024.05.08.11:36:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  184-191. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   176-183   184-191   192-201      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Móring József Attila képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Meddig folytatja még háború- és szankciópárti üzelmeit a Dollárbaloldal?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlési Jegyző Úr! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Panyi Miklós államtitkár urat jogosította fel. (Móring József Attila bólint.) Köszönöm szépen, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Móring József Attila képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem lankad a harci kedv a dollárbaloldalon. Bár a magyar választópolgárok elsöprő többsége már a tavaly áprilisi választások során egyértelműen nemet mondott a háborúra és a szankciókra, a Gyurcsány-párt és tagozatai továbbra is fegyvereket küldenének Ukrajnába, hallani sem akarnak a tűzszünetről, és Brüsszel mintájára változatlanul a szankciókat éltetik, ami persze nem meglepő, hiszen a guruló dollárokért cserébe ezt a megrendelést is teljesíteniük kell.

A háború- és szankciópárti nyilatkozatoknak éppen ezért se szeri, se száma. Csak hogy az örökzöldeket néhány szóban felidézzük: Márki-Zay Péter két nappal a háború kitörése előtt jelentette ki, hogy ha a NATO úgy dönt, akár fegyverekkel is támogatja Ukrajnát, akkor természetesen ezt mi is támogatni fogjuk. Ugyancsak a fegyverszállításról beszélt már a háború előtt Fekete-Győr András. Tavaly áprilisban pedig Tordai Bence nyilatkozott úgy, itt lenne a legfőbb ideje, hogy Magyarország megkezdje a direkt fegyverszállításokat. Egy későbbi szembesítés során még azt is hozzátette, hogy ne kelljen szégyenkezni. Aztán Tompos Márton szerint nem szabad most tűzszünetet kötni, sőt a tűzszünetnek még a hangoztatása is kártékony. Bedő Dávid úgy nyilatkozott, hogy a fegyverszállítások elutasítása miatt nem szavazza majd meg a Momentum az azóta elfogadott békepárti határozati javaslatot. Potocskáné Kőrösi Anita egy fórumon cinikusan azt mondta: „Aki meg elment katonának, az azért ment oda, hogy ha a NATO hadba küldi, akkor ő fölüljön a repülőre, és elmenjen a háborúba, mert ő ezért kapja a fizetését.” De a legmagasztosabb gondolat talán ezúttal is a baloldal bukott miniszterelnökétől, Gyurcsány Ferenctől származik: pocsék ember és  idézet  „szar alak” minden magyar, aki nem hajlandó meghalni Ukrajnáért. Ami a szankciókat illeti: Gyöngyösi Márton, a korábban még oroszbarát donyecki megfigyelő szerint a szankciók jók és hatékonyak, Magyarországnak pedig be kellene állni a sorba, amit Brüsszel vezet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, szíveskedjen kifejteni az álláspontját abban a kérdésben, meddig folytathatók még a háború- és szankciópárti üzelmek a dollárbaloldal részéről, vane egy pont, amikor már nem a dollár fog diktálni. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, tisztelt képviselő úr. A válaszra megadom a szót Panyi Miklós államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. PANYI MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Vitán felül áll, hogy Magyarország és minden Kárpát-medencei magyar érdeke, hogy a háború mihamarabb véget érjen. A konfliktusban mindennap több százan vesztik életüket, Európa gazdasága pedig súlyos árat fizet a magas infláció, a magas energiaárak, a családokat és a vállalatokat sújtó nehézségek miatt. Világos az is, hogy az Európai Unió által hozott szankciók nem vetettek véget a háborúnak.

Ráadásul Magyarország több okból is súlyosan érintett a konfliktusban, hiszen egyrészről frontország, több mint egymillióan érkeztek már Magyarországra Ukrajnából a háború elől menekülve. De emellett a háború súlyos elszenvedője a kárpátaljai magyarság is, akik élete gyökeresen megváltozott: belső menekültek százezrei, szétszakított családok, áramkimaradások, létbizonytalanság. A konfliktusban sok kárpátaljai magyar vesztette életét. Minél tovább tart a fegyveres konfliktus, annál nagyobb a kockázata annak, hogy a háború újabb magyar áldozatot követel.

A háborúnak tehát véget kell vetni. Ezért a magyar kormány világos álláspontja, hogy nem a konfliktus elhúzására, nem a háború eszkalációjára, nem a háború kiszélesítésére, hanem a konfliktus azonnali lezárására van szükség. Ehhez elsőként tűzszünetre, majd béketárgyalásokra van szükség.

Ezt a békepárti álláspontot a magyar Országgyűlés határozatban erősítette meg. A világ országainak többsége és a római pápa pedig szintén a béke mellett száll síkra. Ezért is felelőtlen, tisztelt képviselő úr, hogy a dollárbaloldal ismételten szembehelyezkedik a magyar emberek érdekeivel. Gyurcsány Ferenc és a dollárbaloldal nem a béke mellett, hanem a háború elhúzódása mellett áll, ezért nem szavazták meg a magyar Országgyűlés által elfogadott békehatározatot, ezért támogatják a fegyverszállításokat, ezért támogatják az elhibázott brüsszeli szankciókat, ahogyan az képviselő úr felsorolásából is kiderült.

A magyar kormány nem fogja engedni, hogy az országot külföldi nyomásgyakorlással belepréseljék a háborúba. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Móring József Attila képviselő úré, az Országgyűlés jegyzőjéé a szó. Parancsoljon!

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Fegyverekkel, lőszerrel csak pusztítani lehet, és minél tovább tart a háború, annál többen szenvednek, annál több értéket pusztítanak el a harcoló felek.

A mi dolgunk nem a béke minősítése, hogy mi az igazságos és mi nem, mert a harcok csak pusztulást hoznak. Békét szeretnénk, és jó lenne, ha mindenki, talán most már majd a dollárbaloldal is, a békéért emelné fel a szavát.

Bármilyen nyomás is nehezedik ránk a brüsszeli bürokraták és a dollárbaloldal részéről, mi kitartunk a béke mellett, és elutasítjuk az európai polgárokat megnyomorító szankciókat is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Panyi Miklós államtitkár urat is. Parancsoljon!

DR. PANYI MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kifejtettem előző hozzászólásomban, világos, mi Magyarország érdeke ebben a konfliktusban: a tűzszünet, a béke.

És az az igazság, hogy nem vagyunk meglepődve a magyar baloldal magatartásán, a korábbi vitában is elhangzott, hogy Gyurcsány Ferenc és emberei ugyanis nemrég nyíltan beismerték, hogy Brüsszelben Magyarország ellen lobbiznak, úgymond hazafias kötelezettségüknek érzik, hogy ezt tegyék. És ők, ahogyan a brüsszeli források területén is a magyar érdekek ellen dolgoznak, úgy ezt teszik a háború kapcsán is, a háború elhúzódásáért, fegyverszállításokért és az egyéb olyan cselekményekért, ami a háború kiterjedésének kockázatát hordozhatja.

Ez a felelőtlen és elfogadhatatlan magatartás a magyar emberek érdekeivel szemben áll, és ezt a magyar polgárok többsége elutasítja. Magyarország és a magyar emberek többsége ugyanis a béke pártján áll, és ahogyan jeleztem, a magyar kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy az országot külföldi nyomásgyakorlással ne préselhessék bele ebbe a háborúba. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   176-183   184-191   192-201      Ülésnap adatai