Készült: 2024.05.10.14:14:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  62-69. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:29


Felszólalások:   56-61   62-69   70-79      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Egy verseny, amit nem szabadna megnyerni: mikor kerülünk le az inflációs toplista éléről?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban egy olyan versenyben állt az élre Magyarország, ahol egyébként nem szabadna a kanyarban előzni. Az az inflációs adat, ez a 25 százalék körüli, amely már többedik hónapja egyfajta platóntetőzést hozott létre, valami egészen elképesztő károkat okoz a magyar családok számára. Főleg akkor rémisztő ez a magyar inflációs adat  jellemzően külső tényezőkre szoktak ilyenkor a kormánypárti vezetők hivatkozni , ha összemérjük ezt a régió országaival, és mondjuk, az európai átlaggal, ahol egy 6,9 százalékos átlagot találunk. De ha megvizsgáljuk azt a Spanyolországot, ahol volt lélekbátorság az ottaniakban az alapvető élelmiszerek áfatartalmát 0 százalékra csökkenteni, ott azt látjuk, hogy 3 százalék körüli az infláció is.

(15.10)

És nem nehéz megfejtenünk, hogy Magyarországon ezt az elképesztő kiugró adatot részben az ársapkák teljesen elhibázott rendszere idézi elő, ugyanis ne vitassuk el a szándékot, hogy hat-hét termék esetében olcsóbbá, pontosabban kedvezőbbé akarták tenni az árakat, de azt láttuk, hogy nem volt kontrollmechanizmus, államtitkár úr, hat-hétezer termék tekintetében, engedték, hogy ezek a multihálózatok teljesen büntetlenül hárítsák át a fogyasztókra nemcsak a valós, de a vélt költségeiket is. Önök ezzel szemben semmit nem tettek, amiért felelősséget kell vállalni.

Évekkel ezelőtt javasoltuk ugyanebben a teremben egy online árfigyelő adatbázis létrehozását, amely képes egy mindenki által érthető, követhető színkóddal egyértelművé tenni, hogy hol van egy árrobbanás mögött valós piaci folyamat, és hol van szó arról, hogy az adott multicég simán visszaél a fogyasztói bizalommal, és ezt kontroll nélkül megteheti. Öt éven keresztül, államtitkár úr, lényegében reakcióra sem méltatták azt a javaslatot, amelyet most elkezdenek megcsinálni  remélem, hogy nem kilúgozva, remélem, hogy tisztességes tartalommal.

De összességében, a mai nap is elhangzott, elmondták, és Fónagy államtitkár úrral egyetértek, egy normális nemzetgazdaságban normális, európai mércével is mérhető bérekhez tudna, kellene hogy jusson az, aki tisztességes munkát vállal, és ha tisztességes lenne a bérszínvonal, akkor a még válságidőszakban emelkedő költségek is sokkal könnyebben lennének kigazdálkodhatók. Éppen ezért adódik a kérdés: egyrészt, mit akar kezdeni ezzel a brutálisan kiugró platón tetőző inflációval a kormány, másrészt pedig nyitotte azon béruniós, bérkiegyenlítő koncepció irányában, amely a multicégekkel szemben is megkövetelné azt, hogy a stratégiai szerződések ez irányú módosítása után kezdjenek tisztességes módon a bérek közelítéséhez az európai átlaghoz, nyilván nem parancsszóra, nem parancsuralmi rendszerrel, hanem a kohéziós források ez irányba történő becsatornázásával, kinyitva azokat a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára.

Kérdésem lényege tehát összefoglalva: mikor választja a magyar munkavállalók mindennapi létérdekét, annak képviseletét a kormány? Köszönöm a figyelmet. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azon túl, hogy a rövid benyújtott interpellációjához képest eléggé bőven és másról kezdett el beszélni, ha megengedi, én visszatérnék az írásban benyújtott interpellációjához, mert még abban ön erősen kritizálja a kormányt azért, hogy miért realizál extraprofitot (Z. Kárpát Dániel: Így van!), lényegében miért veti ki az extraprofitadót, ezzel magyarul azt mondja, hogy nem támogatja azt az adózást, amely szerint a jelentős infláció, energiaár-emelés miatt extraprofitot termelő cégek adózása megtörténjen (Z. Kárpát Dániel: Ilyen nem volt az interpellációban, államtitkár úr! Félre tetszett érteni! Ilyen nem volt benne!), és ezzel a Rezsivédelmi Alapot növeljük, és a magyar lakosságot védjük, ön ezt nem támogatja. (Z. Kárpát Dániel: Nem szerepelt ilyen az interpellációban!) Viszont… (Z. Kárpát Dániel: Ne állítson olyat, ami valótlan!  Az elnök csenget.) Gondolom, elolvasta, hogy mit írtak le önnek (Z. Kárpát Dániel: Próbálja értelmezni, államtitkár úr!), és utána rájött, hogy ezt nem támogatja, és nem mondta el szóban, én erről nem tehetek. (Z. Kárpát Dániel: Fel fogom olvasni szó szerint, államtitkár úr!) Írásban viszont be van nyújtva, itt van, hogy az extraprofitot… (Z. Kárpát Dániel: Fel fogom olvasni szó szerint!)

Na, nézzük Spanyolországot! Hát nem jó példa, amit felhozott, Spanyolország, mert igaz, hogy átmenetileg csökkenteni próbálja a spanyol kormány az élelmiszer áfáját, a kedvezményes élelmiszeráfát nulla százalékra, de ezzel nem sikerült megállítani az inflációt, az élelmiszerek inflációját, és az élelmiszerek ára a nullaszázalékos infláció ellenére tovább növekszik  ezt maguk a spanyolok mondják, a spanyol agrárminiszter jelentette be ezt, hogy tovább nő az élelmiszerek ára. Azzal tehát, hogy az áfát csökkentjük, a spanyol példa is azt mutatja, nem egyenes arányban csökken az adott árunak az ára, és ez nem jelenti azt, hogy kevesebbet fizet a fogyasztó.

De ha már Spanyolországnál tartunk, akkor, ha megengedi, Spanyolországban a munkanélküliség mértéke 12,9 százalék, több mint háromszorosa a magyar munkanélküliségnek. Ön ezt a példát akarja Magyarországon? Meg kell kérdezni azt a sok millió embert Spanyolországban, hogy örüle neki, hogy az 5 vagy 4 százalékos áfát nulla százalékra csökkentették; sokkal jobban örülne neki, ha lenne munkahelye, lenne jövedelme, és tudna fogyasztani  és az a magyar példa. A magyar példa az, hogy meg kell óvni a munkahelyeket, meg kell óvni az embereknek a munkalehetőségét, és ezt a magyar kormány meg is teszi.

Írásbeli interpellációjában kritizálta az ársapka bevezetését, és kérdi, hogy mikor vezetjük ezt ki. Itt figyelmeztetném önt, hogy 2021 őszén még önök javasoltak ársapkát az üzemanyagokra, egészen pontosan 500 forintos árat javasoltak  a kormány 480 forintot, kevesebbet vezetett be. Akkor még az ársapka mellett voltak, most nem tudom, mi változott, most az írásbeli interpellációjában azt mondja, hogy az ársapkát mielőbb ki kell vezetni. (Z. Kárpát Dániel közbeszól.) És örvendetes, hogy támogatja az online árfigyelő rendszernek a bevezetését. Igen, ezzel is egy újabb lehetőséget adunk a gazdaságnak, hogy követhető legyen a fogyasztói árak összehasonlíthatósága, és ezzel a lakosságot segítsük ahhoz, hogy az árak piaci alapon csökkenjenek. A felek vállalták, hogy június 30-án ez működésbe lép, és azt követően lehet működtetni. Köszönjük, hogy támogatják.

Javasoljuk egyébként, hogy figyeljék más intézkedéseinket is (Az elnök csenget.), és azokat is támogassák önök. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár úr, miniszterhelyettes úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem a képviselő urat, elfogadjae a választ. Öné a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Idéznék az államtitkár úr számára: „az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára némileg csökkenő ütemben emelkedett, márciusban 16,5 százalékkal”, Spanyolországról van szó, Magyarországon az élelmiszerárak emelkedése 40 százalék fölötti, államtitkár úr. Az tehát a kérésem, ha megpróbálja megmagyarázni a megmagyarázhatatlant, legalább szedjen elő olyan tényeket, számokat, amelyek alátámasztják a mondanivalóját.

A közérthetőség kedvéért ön az én véleményemet vélelmezte az extraprofitadóról. Sajnálatos módon tökéletesen félreértelmezte az írásban benyújtott interpellációmat, amelyben az szerepelt: „ugyanakkor a kormány elképesztő extraprofitot realizál” az infláció folyamatán. Szó sem volt, államtitkár úr, extraprofitadóról. Kérem, hogy értelmezze, amit leírtam. Az extraprofitjuk a rekorder élelmiszeráfából származik, azt elvonják a polgároktól, a lakosságtól ahelyett, hogy visszacsatornáznák (Az elnök csenget.) az érintett családok számára  ez a fő oka annak, hogy nem tudom elfogadni…

ELNÖK: A választ szeretném kérni…

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): …a kapott választ. Köszönöm a türelmét, elnök úr.




Felszólalások:   56-61   62-69   70-79      Ülésnap adatai