Készült: 2024.05.20.19:39:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.), 79. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga Judit (Fidesz)
Beosztás igazságügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA JUDIT igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is köszönöm a figyelmességét, a „miniszter uras” megszólítás sokszor szerkesztői hibaként benne marad az interpellációkban.

Először is hadd hangsúlyozzam, hogy a magyar kormány felmérve még a veszélyhelyzet nemzetgazdaságra és a lakosság életkörülményeinek változására gyakorolt nagyon káros hatásait, számos intézkedéssel segítette a koronavírus-világjárvány alatt is, illetve a háborús infláció miatt pedig jelenleg is a magyar emberek megélhetését és lakhatását. Nagyon sokféle javaslattal élt, gyakorlatilag 2015 óta ezek szinte mind a hatályos jogrendszer részei, sajnos a négyperces időkeret nem elegendő arra, hogy ezt mind felsoroljam, de a lényeget ki fogom emelni.

Egy ilyen rendkívüli és határozott időre szóló intézkedés volt a kilakoltatási moratórium, amelyet 2020 márciusában személyesen én is kezdeményeztem akkori igazságügyi miniszterként. Tehát érdemes ezért felidéznünk, hogy mi történt 2020-ban, hogy a kihirdetést követően elsők között rendelkeztünk erről Európában, illetve a veszélyhelyzeten túlmutatóan, szintén az adósok nehéz helyzetbe kerülésére tekintettel született azon szabály is, miszerint az adós kérelmére a bíróság akkor is felfüggesztheti a végrehajtást, ha az adós a járványügyi intézkedésekkel összefüggésben került olyan helyzetbe, amely méltányolható körülmény a teljesítés tekintetében.

Tisztelettel felhívom a képviselő úr figyelmét arra is, hogy azok az emberek, akik szociális körülményeikből, helyzetükből fakadóan támogatásra szorulnak, a helyi önkormányzattól is kérhetnek segítséget nagyon sokféle eljárás keretében, például az adósságrendezési eljárás keretében vagy egyéb támogatások formájában. De ami a legfontosabb, hét éve volt már, 2015-ös jogszabály-módosításról van szó: a végrehajtási eljárásról szóló ’94. évi LIII. törvénybe azt a rendelkezést is belefoglalta a nemzeti kormány, amely kimondja, hogy ha az adós ingatlana lefoglalásra kerül, valamint ha az ingatlan árverésére sor kerül, akkor a végrehajtó köteles az illetékes jegyzőt értesíteni annak érdekében, hogy az a rendelkezésre álló keretek között gondoskodjon az ingatlanban lakók lakhatásának biztosításáról, amennyiben önhibájukon kívül ők erre nem képesek vagy szükségük van rá. A magyar kormány innen is elvárja az önkormányzatoktól azt, hogy ennek a törvényi rendelkezésnek érvényt szerezzenek. Említette önkormányzati tapasztalatait, azt kérem, hogy ezt az interpellációt fogalmazza meg az önkormányzati, települési jegyzők irányába is, hiszen ők a cselekvés központjai most.

Utalnék itt arra is, hogy tekintettel a veszélyhelyzeti kormányrendeletre, amely értelmében a határidők június 15-ével újraindultak, minden határidő újraindult, ez még egy hosszabbítása egyébként ennek a moratóriumnak, a jegyző értesítésénél is egy határidő újraindult, és onnantól kezdve van 60 napja a jegyzőnek, hogy gondoskodjon, amennyiben az adós jelzi, a lakásról vagy a lakhatásról. Ez a 60 nap, amennyiben van egy olyan család vagy bennlakó, aki nem tudja önhibáján kívül ezt megoldani, a jegyzőnek kellő idő áll rendelkezésre.

Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy az ön interpellációjában foglaltakkal ellentétben, amit írásban megkaptam, az ingatlanok végrehajtási eljárás keretei között történő kiürítése nem a lakáspiacot torzító hatás elérése érdekében történik. Meg arra is fel szeretném hívni a figyelmet, hogy nem a kormány kezdeményezésére indulnak el ezek az eljárások. Ezek bírósági végrehajtási eljárások, kizárólag bírósági vagy hatósági eljárás során született döntés vagy ítélet alapján kerül rá sor, amennyiben az adós önkéntes teljesítése elmarad, vagy nem képes rá.

Arra is szükséges tekintettel lenni, hogy a jogerős bírósági döntéseknek egy jogállamban érvényt kell szerezni. Ez a moratórium eleve több mint két éve hatályban volt, és ne feledje, hitelezői oldalon lehetnek rászoruló családok is, akik nem tudnának így a pénzükhöz jutni.

(15.40)

Tehát a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával is felvettem a kapcsolatot annak érdekében, hogy kiemelt figyelemmel kísérje a megindult eljárásokat. Szeretném leszögezni tehát még egyszer, hogy azoknak a személyeknek, akik önhibájukon kívül nem képesek fizetni a hiteleket, rendelkezésükre állnak az önkormányzatok (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), és pontosan e probléma megoldására szolgál a kifejlett bérlakásstruktúra. Még lett volna mondanivalóm, de köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai