Készült: 2024.05.09.21:14:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  187-190. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:   183-186   187-190   191-194      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mit tesz a kormány az idősotthonokban tapasztalható problémák megoldása érdekében?” Öné a szó, képviselő úr.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Azért forszírozom ismét ezt a kérdést, mert nagyon sok munkavállaló, nagyon sok dolgozó ember kénytelen idős szüleitől, nagyszüleitől távol munkát végezni. Olyan emberekről beszélek, akiknek az otthonápolása vagy nehezen, vagy egyáltalán nem megoldható. Ezek a munkavállalók, dolgozó emberek szeretnék biztonságban tudni idős szüleiket, nagyszüleiket.

Egy hónappal ezelőtt kérdeztem, hogy mit tesz a kormány az idősotthonokban tapasztalható problémák megoldása érdekében. Tettem ezt azért, mert az Állami Számvevőszék elég súlyos megfogalmazásokat tett, elég súlyos megállapításokat tett ebben a témakörben.

(17.40)

940 intézmény nagyjából 95 ezer férőhelye közül minden tizedik olyan idősotthonban található, ahol nincs elég gondozó, vagy túlságosan túlzsúfolt az intézmény. Arról is írtak, hogy a szociális intézmények száma majdnem 4 százalékkal csökkent 2010-19 között, miközben 2 százalékkal több emberről gondoskodtak. Az idősekkel foglalkozó gondozók létszáma több mint 9 százalékkal csökkent.

Orbán Viktor miniszterelnök úr azt mondta, hogy látjuk az egyházi iskolák, kórházak, idősotthonok iránti növekvő igényt, ezek segítése munkánk fontos része. Viszont én ezért kérdezem az állami fenntartású intézményekkel kapcsolatban, hogy miért hagyják és meddig, hogy ilyen körülmények jellemezzék az idősotthonokat. Milyen intézkedéseket tesznek az ÁSZ-jelentésben bemutatott problémák kezelése érdekében? Tervezike az önkormányzati és állami fenntartású szociális intézmények forrásbővítését idén és a következő években? Miért nem teszik közzé az idősotthonok és más intézmények várólistáit? Kérem, hogy kérdésemre válaszoljon. Tisztelettel várom válaszát. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Parancsoljon, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban fontos, hogy az idős emberekről minél jobb körülmények között tudjunk gondoskodni, ezért is a bentlakásos intézményekben az állami támogatás mértékét, amelyet minden ellátott után fizetünk, az elmúlt időben jelentős mértékben emeltük. Az idősek gondozásánál ez 635 ezer forintról 1 millió 125 ezer forintra emelkedett, a demens ellátottak esetében, tehát ahol emeltebb a szükséglet, 710 ezer forintról 1 millió 338 ezer forintra emelkedett. Ha az idősek bentlakásos ellátását nézem, az elmúlt években körülbelül 80 milliárd forint volt az, amit minden évben erre fordítottunk, és az időskorúak otthonban történő gondozására, a bentlakásos gondozásra fordított keret is emelkedett, nem csökkent, ahogy ön mondta, hanem emelkedett 4918 új férőhellyel.

Azzal is egyet tudok érteni, amit ön mondott, hogy jó az, hogyha minél közelebb van az ellátott az élő rokonaihoz, könnyebben meg tudják látogatni. Ezért is volt nagyon szembeötlő, amikor a Fővárosi Önkormányzat úgy próbálta ezt a kérdést rendezni, hogy a fővárosi időseknek Celldömölkön kívánt vásárolni és építeni egy ingatlant. Már a távolság is megdöbbentő. De aztán amikor kiderültek a személyi konstellációk, akkor sok mindenre fény derült, mert hogy, hogy nem, ezen a pályázaton a helyi MSZP-s alpolgármester és a szocialista bizottsági tag közös cége tudott beadni érvényes és jó pályázatot, így oldotta volna meg a budapesti idősek helyzetét Celldömölkön két MSZP-s politikus cége által a Fővárosi Önkormányzat. Itt minthogyha nem az idősek érdeke lett volna az elsődleges, mint ahogy a Pesti úti idősek otthonában sem a koronavírus-járvány idején, amikor a főpolgármester el sem látogatott oda, sőt végül be kellett ismerniük, hogy 10 napig orvos sem volt járványhelyzet idején ebben az idősek otthonában.

Mi arra fogunk törekedni, hogy a későbbiekben is ezek a támogatások, ahogy mondtam önnek, az előző években emelkedtek, a későbbiekben is emelkedjenek, és minél több idős ember számára az időskor biztonságát az állami ellátásban is meg tudjuk teremteni, bár nyilván mindenkinek elsődlegesek az otthona és a családja körében eltöltött idősévek is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   183-186   187-190   191-194      Ülésnap adatai