Készült: 2024.05.08.08:54:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.),  107-116. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:   101-107   107-116   117-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kérdezem képviselőtársaimat, kíváne valaki a vitában felszólalni. (Senki nem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Most megkérdezem Rétvári Bence államtitkár urat, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Rétvári Bence jelzésére:) Nem kíván.

Tisztelt Ház! Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Most soron következik a Magyarország és az Ecuadori Köztársaság között az ideiglenesen munkát vállaló turisták programjáról szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/5248. számon a Ház valamennyi munkatársa és minden képviselő számára elérhető. Elsőként megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Magyarország már több országgal kötött ideiglenesen munkát vállaló turisták programjáról szóló megállapodást, például Japánnal, Chilével, Argentínával; ezek a programok mind jól működnek. A mostani megállapodás Magyarország és Ecuador között jönne létre, a megállapodás a fiataloknak, a 18 és 31 év közöttieknek biztosít lehetőséget, hogy amennyiben turistaként érkeznek az országba, akkor bizonyos feltételekkel munkát is vállalhassanak az itt-tartózkodás ideje alatt.

A megállapodás értelmében számos követelménynek kell megfelelni, és megfelelő okmányok birtokában kell lenniük a jelentkezőknek. A program évente legfeljebb száz fő részvételét teszi lehetővé. A megállapodás jól illeszkedik a magyar-ecuadori kapcsolatok rendszerébe, amely a humán és ifjúsági kapcsolatok további fejlesztését szolgálja. A megállapodás létrehozása a magyar-ecuadori kapcsolatok egészére pozitív hatással lesz, gazdasági, turisztikai és kulturális területen egyértelműen kedvezően hat. A megállapodás illeszkedik a korábbiak sorába, az ott szerzett tapasztalatokra épít.

A két állam képviselői 2023. július 18-án írták alá a megállapodást. A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény szerint az egyezmény kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés adhat felhatalmazást, ezért az aláírást követően a belügyminiszter benyújtotta a tisztelt Háznak a megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot. Minderre tekintettel kérem a tisztelt Házat, hogy a javaslatot támogatni szíveskedjen. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Bartos Mónika képviselő asszony. Parancsoljon, ön a szó.

BARTOS MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Én a Magyar-Latin-Amerikai Baráti Tagozat elnökeként szívből üdvözlöm ezt a megállapodást, és nagyon jó hír, hogy Chile és Argentína mellett most már Ecuadorral is élni fog ez a lehetőség, amely az ifjúsági, kulturális, turisztikai, oktatási kapcsolatainkat is fellendíti.

Azt el tudom mondani, hogy a déli nyitás politikája a GRULAC-országokkal nagyon is meghozta a gyümölcsét, nagyon erősödik a kapcsolat a régióval, nagyon élénk a nagykövetekkel a parlamenti kapcsolatunk is, és számos kétoldalú megállapodás, számos egyezmény is erősíti az Ecuadorral történő kapcsolatainkat a magas szintű találkozók mellett, és ez a megállapodás újabb híd, újabb lehetőség, hogy ezeket a kapcsolatokat erősítsük. Én is és a Fidesz-frakció is támogatja ezt a kezdeményezést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka Hollik István képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Azért támogatjuk ezt a javaslatot, hiszen  ahogy elhangzott  Magyarország több ilyen megállapodást kötött már, és azok beváltak és jól működnek, van olyan megállapodás közülük, amely már több mint tíz éve hatályos, az Új-Zélanddal vagy a Koreai Köztársasággal megkötött megállapodás már tízéves. A másik pedig, hogy a miniszterhelyettes úr is beszélt olyan szűkítő feltételekről, amelyek, azt gondolom, még nagyobb biztonságot adhatnak nekünk arra vonatkozóan, hogy ezt a javaslatot támogassuk. Ugye, egyrészt például csak fiatalok jöhetnek, tehát 18 és 31 év közöttiek; másrészt a magyar állam maximum száz vízumot bocsát ki évente; akik jöhetnek, azoknak rendelkezniük kell felsőfokú végzettséggel; és büntetlen előéletűek kell hogy legyenek  azt gondolom tehát, hogy így ez a megállapodás abszolút mértékben támogatható, a KDNP így is fog tenni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most az elsőként jelentkezett független képviselő felszólalása következik. Megadom a szót Varga Ferenc képviselő úrnak. Parancsoljon!

VARGA FERENC (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Látszólag egy nagyon egyszerű megállapodásról van szó, amely elősegítené a turisztikai céllal érkező fiatalok munkavállalását, amely évente maximum száz, többszöri belépésre jogosító, magyar ideiglenes tartózkodási engedély kibocsátását jelentené. Felmerül azonban a kérdés, hogy ki az, aki a világ másik végéről ideutazva szeretne dolgozni, egyáltalán ki az, aki nyaralás közben munkát szeretne vállalni.

Miért egy ilyen távoli, gazdasági nehézségekkel küzdő és kulturálisan ennyire különböző országgal köt most Magyarország egy ilyen megállapodást? Ráadásul mindezt egy olyan időszakban teszi, amikor a kormány komoly erőfeszítéseket tesz, hogy harmadik országbeli állampolgárokat hív be munkavállalónak az országunkba. Ezek a munkavállalók olyan kiemelt vállalatokon keresztül fognak majd munkát vállalni, amely vállalatok nagy valószínűséggel többnyire a NER-es vállalkozókhoz lesznek köthetőek. A végeredmény tehát az lehet, hogy majd valahol Mészáros Lőrinc környékén kell keresni ezeket a munkavállalókat.

Most, amikor vészhelyzeti kormányzás van, amely rengeteg lehetőséget ad a kormánynak a parlament megkerülésére rendeleti kormányzás formájában, kérdéseket vet fel a megállapodás 7. cikkében szereplő azon rendelkezés is, amely szerint a megállapodás a felek kölcsönös írásbeli egyetértésével diplomáciai úton bármikor módosítható, a módosítás hatálybalépésének időpontját a diplomáciai levelezésben rögzítik  írják önök. Ez alapján úgy tűnik, hogy a megállapodás az Országgyűlés jóváhagyása nélkül, diplomáciai úton módosítható, így gyakorlatilag semmi akadálya nem lesz annak, hogy önök kényük-kedvük szerint változtassanak a feltételeken, illetve a létszámon, és az eredetileg száz főből simán lehet akár tízezer fő is, mindez az Országgyűlés tudta és beleegyezése nélkül.

(14.40)

Ennek lehetőségére egy példa az egy nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismeréséhez és kihirdetéséhez szükséges vészhelyzeti intézkedésről szóló 210/2023. (V. 31.) kormányrendelet. Eszerint a pénzügyminiszter dönt Magyarország Kormánya és az Oroszországi Föderáció Kormánya között a Magyarország Kormányának a magyarországi atomerőmű építésének finanszírozásához nyújtandó állami hitel folyósításáról szóló 2014. március 28-án kelt megállapodás módosításáról szóló 2. számú jegyzőkönyv végleges szövegének megállapításáról, és azt a magyar fél részéről aláírja. A kormány a vészhelyzetre tekintettel rendeleti úton intézkedik a 2. számú jegyzőkönyv kötelező hatályának elismeréséről és annak kihirdetéséről.

Végezetül azt is nagyon fontosnak tartom megjegyezni, hogy Svédország NATO-csatlakozása továbbra sincsen napirenden, ezzel szemben az ecuadori munkavállalási engedélyek és a Maldív-szigetekre utazó diplomaták vízummentessége még mindig előrébb való az önök hitvány kormányzásának, mint Svédország NATO-csatlakozása. A javaslatot nem fogjuk támogatni.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne még valaki a vitában felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Most megkérdezem Rétvári Bence államtitkár urat, miniszterhelyettest, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Parancsoljon, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Köszönöm szépen a támogató felszólalásokat. Úgy érzem, azoknak, akik támogatták a javaslatot, sikerült annak alapértelmezése szerint interpretálni a törvényjavaslatot.

Úgy látom, a Jobbikból a DK-ba átült képviselő úr átvette a DK elmúlt 15-20 éves frusztrációit. (Barkóczi Balázs: Mi is leszünk 12 évesek, államtitkár úr!) Tudja, tisztelt képviselő úr, az a különbség, ha már a munkavállalást hozta szóba, hogy vannak olyan kormányok, amelyek a kormányzásuk alatt 23 ezer forinttal emelték a minimálbért a dolgozók javára, és vannak, akik 180 ezer forinttal; 23 ezer forinttal emelték a baloldali kormányok Magyarországon, 180 ezerrel meg a jobboldali kormányok, ha az utóbbi ciklusokat nézem.

Úgyhogy értem, hogy emiatt önöknek lelkiismeret-furdalása van, ha ez a szó egyáltalán így értelmezhető a magyar munkavállalók irányában, de kérem, ne olyan javaslatokba lássák ezt bele, amiket például Japánnal kötöttünk. Ha azokba a mondatokba, amiket ön mondott, beillesztem a „japán” szót, azért, hogy is mondjam, nem tűnik túl reálisnak. De mindenesetre a többi frakciónak pedig köszönöm a támogató felszólalását. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   101-107   107-116   117-158      Ülésnap adatai