Készült: 2024.05.30.15:24:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ami a tényeket illeti, 2010 óta egységnyi GDP előállítására 24 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátása mellett képes a magyar gazdaság, miközben az ipari teljesítménye másfélszeresére nőtt. Hazánkban az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás az európai uniós tagállamok között a kilencedik legjobb érték. A magyarországi áramtermelés 64 százaléka szén-dioxid-kibocsátás-mentes, 45 százaléka nukleáris, 19 százaléka megújuló energiahordozókból áll.

További tények: az ország a KPMG globális kutatása alapján, amely 103 mutató alapján 32 országot vizsgált, összesítésben a 13. helyen áll a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére tett intézkedések terén. 1990 óta 34 százalékra csökkentettük a szén-dioxid-kibocsátást, amiben fontos szerepet játszott az energiaszektor.

Egy fontos dologra szeretném felhívni képviselő asszony figyelmét, hiszen a Párbeszéd folyamatosan ellenzi a Paks II. beruházás megvalósítását, miközben aggódik a szén-dioxid-kibocsátásért. A Paks II. projektnek köszönhetően éves szinten 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása válik elkerülhetővé. Emellett a jelenleg működő paksi blokkoknak köszönhetően évente 14 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást kerülünk el. A kettő együtt működése esetén ez több mint 30 millió tonna szén-dioxidot jelent éves szinten. Összehasonlításképpen: hazánk erdős területei évente összesen mintegy 6 millió tonna szén-dioxidot képesek elnyelni. Azt gondolom, hogy ezek az értékek magukért beszélnek.

Képviselő asszony itt említette a szankciókat, meg hogy a magyar kormány most a szankciókkal mennyit foglalkozik. Azért az a helyzet, hogy ezek a szankciók, amelyek rendkívül nehéz helyzetbe hozzák nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát is, olyan döntéseket kényszerítenek ki más európai országoktól egyaránt, hogy a szénbányákat újraindítják, a fakitermelést növelik, és gyakorlatilag komplett energiaválságot okoznak ezek a bizonyos elhibázott brüsszeli szankciók. (Szabó Szabolcs: Akkor miért szavazta meg?)

Magyarország az elfogadott stratégiák és akciótervek mentén a mostani szankciós energiaválságban is folyamatosan halad a klímavédelmi célok elérése érdekében, és az Európai Bizottság nyári jelentése is elismerte, hogy a szankciók miatt Európa kénytelen lesz tovább támaszkodni szénkészleteire. (Szabó Szabolcs: Az Orbán által megszavazott szankciók  ez a helyes kifejezés!)

A szankciókkal kapcsolatban, mert itt hallom, hogy képviselőtársaim nagyon nagy érdeklődésre tesznek szert, igen, a szankciókkal kapcsolatban mi azon dolgozunk mindig, hogy Magyarország számára olyan kivételek álljanak elő, ami a magyar emberek, a magyar családok, a magyar gazdaság érdekét szolgálja. Ebben nagyon nagy mértékben számítunk az ellenzéki képviselőtársakra. Ehhez képest sajnos az Európai Parlamentben minden baloldali képviselő sorra szavazza meg az amúgy Magyarország számára kedvezőtlen döntéseket. (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.  Szabó Szabolcs: A Tanács dönt erről!  Az elnök jelzésére:) Igen, egy ilyen alternatív beszélgetés alakul ki, köszönöm szépen.

A COP 27-tel kapcsolatban szeretném kiemelni azt, hogy magyar sikerként értékelhető, hogy Magyarország, valamint Szlovénia és Spanyolország közös kérésére idén először került be érdemi hivatkozás a COP-zárónyilatkozat szövegébe a víz és a klíma nexus fontosságáról, illetve mi nagyon aktívan részt vettünk a szektorális kezdeményezésekben is, és ott is csatlakoztunk vízgazdálkodási, klímaalkalmazkodási, fenntartható várostervezési, valamint a klímavédelmet és általános életminőséget összekapcsoló kezdeményezésekhez is.

Emellett szeretném kiemelni a kormánynak a klíma- és természetvédelmi akciótervét, amit képviselő asszony jól ismer, és ennek megfelelően támogatjuk az elektromos járművek terjedését, a CO2-kibocsátás csökkentését szolgáló „Zöld busz” programot is, amely a vidéki városok helyi járműparkjának minőségi cseréjét támogatja.

Ahogy arra korábban már felhívtam a figyelmet, a kormány a jövő évi költségvetésből többletforrást biztosít többek között az energia- és klímapolitikai modernizációs rendszerhez kapcsolódó zöldgazdasági feladatokra, fenntarthatósági feladatokra és a közműszolgáltatásokra is.

(13.40)

A magyar Országgyűlés pedig a kormány kezdeményezésére az elsők között tiltotta be az egyes egyszer használatos műanyagok forgalmazását tavaly július 1-jétől. Azt gondolom, ezek a számok magukért beszélnek, úgyhogy kérem képviselő asszonyt is, hogy ebben támogassa a magyar kormány elképzeléseit. Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai