Készült: 2024.05.09.07:03:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  111-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:42


Felszólalások:   109-110   111-118   119-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megvárják. Köszönöm. A miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.

(16.10)

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy János államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Jelzi, hogy igen, öné a szó, Z. Kárpát Dániel képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő költségvetés tervezetében egészen elképesztő, háromszázhetven-egynéhány forintos euróárfolyammal tervezi Magyarország Kormánya mind a családok támogatását, mind a gyermeket nevelők támogatását, de elfeledkezik a kormány beszélni egy olyan különadójáról, ami nem azokra a különadókra hasonlít, amikről az elmúlt hetekben tárgyaltunk. Ott elmondtuk, hogy egy, a bankokkal kötött paktumuk után talán nem is annyira meglepő, hogy a banki ágazati különadót, a tranzakciós illetéket engedik forintról forintra áthárítani az ügyfelekre, a magyar polgárokra, családosokra. De van ám még egy, a különadóval felérő tényező, ez pedig, államtitkár úr, az egészen elképesztően gyenge forint. Még egyszer mondom: önök jövő évre is csak háromszázhetven-egynéhány forintos eurót terveznek, miközben a valóságban ez már benézett a 416 alá is, és bár ebben szigorúan tilos ellendrukkernek lenni, mert az tényleg hazaárulással érne fel, de azért azt mondjuk el, hogy nincs olyan magyar család, amely ki tudná magát vonni az elképesztően gyenge forint hatásai alól.

Mondták itt többször a parlamentben, hogy vegyünk magyar termékeket, én is azokat szoktam, amikor csak tehetem, de, államtitkár úr, a hazai termesztésű, adott esetben zöldség-gyümölcs esetén is, ha az azt megmunkáló gépet külföldről kell behozni, ha a permetszert külföldről kell behozni  márpedig jellemzően ez a helyzet , ott is rárakódik az extrém gyenge forint hatása az árakra, a benzin meg a szállítandó termékek esetében a további árdrágító hatásokról nem is beszélve. Egészen elképesztően megugranak tehát a családok terhei, az infláció, a gyenge forint és a kiszáradt gazdasági környezet hármas hatásának köszönhetően, és ez egy olyan tragikus helyzet, államtitkár úr, amivel szemben védelmet lényegében nem nyújtottak. Az utóbbi időben az egy gyerekre jutó családi pótlék összegét már meghaladta az az átlagosan befizetendő áfa, amit az egy gyereket nevelő magyar állampolgár fizet be az államkasszába, tehát most már az egyik zsebbe tett összeg többszörösét veszik ki lassan a másik zsebből, főleg akkor, ha a gyenge forinttal nem kezdenek valamit.

A kérdés adódik: mi a tervük a forintárfolyam rendbetételét illetően? (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány célja, hogy az eddig elért eredményeket megőrizzük. Vállaltuk, hogy a költségvetés stabilitásának fenntartása mellett megvédjük a családokat, a foglalkoztatás adta nyugdíjak vásárlóértékét, a rezsicsökkentést. Gondolom, ön sem vitatja, és a példáiból ez kitűnt, hogy a hazai inflációnak mintegy 80 százaléka külföldi hatások eredménye, a magyar gazdaság ilyen körülmények között is jól teljesít. Az Eurostat júniusi adatai szerint az euróövezeti Észtországban 22 százalékot, Litvániában 20,5, Lettországban 19 százalékot ér az infláció, de Belgiumban is 10,5 százalékra emelkedett, Németországban 8,2, Hollandiában 9,9 százalékra ugrott az áremelkedés mértéke. Régiós összevetésben is jól állunk, Szlovákiában 12,5, Bulgáriában szintén 13,5, ez májusi adat egyébként, Romániában 14,5 százalék, Lengyelországban 15,6. Nem vitatva tehát az európai és a világgazdasági helyzetet, úgy gondolom, hogy Magyarország ilyen körülmények között egy jó középmezőnyben van, és meggyőződésem, hogy ilyen körülmények között, az intézkedéseinket is figyelembe véve a magyar családok számíthatnak a kormányra.

Bevezettük a négy árstop politikáját, ez mintegy 7-9 százalékkal csökkenti a vitán felül, ön által is jól körülírt inflációt. Ha ezek nem lennének, akkor az infláció mértéke ennél jóval magasabb lenne. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége képviselő úrnak.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az államtitkár úr által hivatkozott inflációs adatok, mint ma már említettem, mérik az írható DVD árváltozását és a CD lejátszására képes hifitorony árváltozását is. Nézzék meg inkább az alapvető élelmiszerek drágulását, de még ezen fékezett habzáson mért infláció is februárban 8,3 százalék volt, márciusban 8,5 százalék, tehát szépen kúszott már a háborús időszak előtt is fölfelé, tehát egy eleve gyenge állapotú gazdaságra találtak rá a háborús problémák.

Éppen ezért találom nagyon durvának azt, hogy a kormánynak semmiféle terve sincs a forintárfolyam kordában tartását illetően, márpedig az inflációs helyzettel ezek egymásra hatva egy negatív spirált indítanak be, ezért arra kapacitálom önöket, hogy írják át, ha kell, a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényt. Legyen önöknek, és legyen a Magyar Nemzeti Banknak is árfolyamcélja, tehát végre fejezzék be a gyenge forinttal a multi cégek kedvezményezését, végre álljanak a magyar családok oldalára, mert egyértelmű, hogy most nagyon nagy szükséget szenvednek, és bőven lenne eszközük ezen változtatni. Adódik a kérdés, hogy mere a kormány erre az útra lépni, merie megvédeni a magyar forintot.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége államtitkár úrnak is.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Ön is pontosan tudja, hogy az elmúlt időszakban végrehajtott áfakulcscsökkentések hangsúlyosan érintették az élelmiszeripar azon területét, amit ön is az előbb felhozott, így a sertéshús, baromfihús, tojás, hal, tej, éttermi szolgáltatások áfáját jelentős mértékben csökkentettük. A Magyar Nemzeti Banknak egyébként határozott árfolyam-politikája van, ön is tudja, hogy tulajdonképpen a világ és Európa árait alapvetően ma az energia ára hajtja, az energia ára miatt, a magas ára miatt gyengült az euró a dollárhoz képest, és ez mozgatja a forintot is, és nem a belső intézkedések. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   109-110   111-118   119-120      Ülésnap adatai