Készült: 2024.05.09.21:47:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   29-32   33-36   37-41      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Mai utolsó napirend előtti hozzászólásunkra Kósa Lajos képviselő úrnak adom meg a szót.

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Magyarország és határai kettős nyomás alatt vannak, soha nem látott mértékben: egyszerre ér bennünket Ukrajna felől egy háború elől menekülő áradat  ma már több mint 800 ezren keltek át Ukrajnából Magyarországra ukrán állampolgárok, akik a háború elől menekülnek , ugyanakkor a déli határainkon napról napra nő azok száma, akik megpróbálnak a határon erőszakos módon, illegálisan átkelni.

Ez példátlan nyomást helyez ránk, és az Európai Uniótól semmilyen érdemleges segítséget nem kapunk. Elvileg az Európai Unió Ukrajnával a szavak szintjén, a politikai beszédek szintjén rendkívül szolidáris, de ha arról van szó, hogy azokat az államokat kell támogatni vagy azokat is, akik egyébként az ukrán-orosz háború elől menekülnek, hogy, hogy nem, bennünket az Európai Unió támogatása érdemben nem talál meg. És hát, fel sem merül, hogy egyébként a déli határon a magyar védekezés költségeit  holott nemcsak Magyarországot, hanem az Európai Uniót védjük a schengeni egyezménynek megfelelően , ezt a tevékenységünket támogassák, ellenben minden támadást megkaptunk erről.

A Frontex, az Unió erre szakosodott szervezete inkább hasonlít egy utazási irodára, aki prospektusokat osztogat a migránsok között, semmint hogy egyébként segítene a védekezésben. Paradox módon a legnagyobb segítséget valószínűleg az jelenti, teljesen akaratlanul, hogyha egy európai uniós ország  nevezetesen Szlovénia  úgy dönt, merthogy úgy döntött a szlovén kormány, hogy a Horvátország és Szlovénia közötti kerítést lebontja, mert az át fogja rendezni az útvonalakat. Ez annál is inkább fontos, mert látjuk: a délről Magyarország határát megközelítők nem együttműködőek, származásukat eltitkolják, dokumentumaikat elhajigálják, és egyébként korábban alkalmi fegyverekkel, most meg rendes éleslőfegyverrel rendelkezve támadják a rendőröket, a katonákat, az ott szolgálatot teljesítőket. Na, legutóbb Szerbiában volt halálos áldozatokkal járó lövöldözés a magyar határ mentén a különböző konkurens migráns- és embercsempészbandák között.

Ebben a helyzetben nem tehetünk mást, mint hogy azt a kötelezettségünket maximálisan figyelembe véve, amely arról szól, hogy meg kell védenünk Magyarország területi épségét és a magyar emberek biztonságát, fokozzuk azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a déli határ védelmében kell tennünk.

Ne felejtsük, a valóban a háború elől menekülők, ukrán oldalról jövők esetében zöldhatárátlépés vagy határsértés, főleg erőszakos cselekmény egyáltalán nincs. Egyáltalán nincs! Nem figyelembe véve azt egyébként, hogy milyen elképesztő kettős mércével mérte az Európai Unió a mi védekezésünket és a mások határkerítés-építését és egyéb védekezéseket, most éppen Finnország épít Oroszország és Finnország között olyan kerítést, ahol egyébként valószínűleg a medvék többen vannak, mint a valaha látott migránsok, de azt nagyon támogatják, az nagyon rendben van. Az osztrákok szárnya, amikor szárnyakat építettek  mert nem kerítést építettek, hanem kaput szárnyakkal , az nagyon rendben volt, minket nem támogattak semmiben.

Ezzel együtt rendkívül fontosnak tartja a Fidesz-frakció és messzemenőkig támogatja azt, hogy a védekezés érdekében hozzunk létre új határvadász-szervezeteket és -alakulatokat, az első lépésben 2200 fős, középtávon 4 ezer fős alakulatot, hogy segítsen a határ védelmében és biztosításában, mert ez a migrációs nyomás nem fog csökkenni, részben az élelmezési válság kibontakozásával, részben pedig azért, mert az Európai Unió továbbra is inkább bátorítja az illegális határátlépőket, mint hogy segítene a védekezésben.

Támogatjuk tehát és a költségvetési törvényben is támogatni fogjuk azokat az intézkedéseket, amelyek az új határvadászegységek felállítására vonatkoznak. Magyarország megvédése kötelezettségünk. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Válaszadásra ismét Szijjártó Péter miniszter úr jelentkezett. Parancsoljon!

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország valóban kettős nyomás alá került az elmúlt hónapokban.

Az elmúlt években már sajnos hozzá kellett szoknunk ahhoz, hogy a déli határunk gyakorlatilag ostrom alá került, hiszen az ott szolgálatot teljesítő rendőröknek és katonáknak emberfeletti munkát kellett végezniük annak érdekében, hogy megvédjék Magyarországot és a magyar polgárokat az erőszakos betörési kísérletektől, ezért szerintem nem lehet elégszer köszönetünket nyilvánítani azoknak a rendőröknek és katonáknak, akik az elmúlt hét esztendőben a déli határon garantálták Magyarország és a magyar emberek megvédését.

A számok drámaian alakulnak. Az idei esztendőben eddig 114 ezer illegális migráns megállítására kellett sort keríteni; 114 ezer. Ez napi szinten 597 illegális migráns megállítását jelenti úgy, hogy a tavalyi esztendőben ugyanebben az időszakban a 48 ezret sem érte el ez a szám. Tehát akkor 48 ezer sem volt ennyi idő alatt, most pedig már több mint 114 ezer illegális migráns próbált bejönni Magyarországra a törvényeink semmibevételével, a szuverenitásunk megsértésével, ráadásul erőszakos módon.

A déli határon tapasztalt agresszió és erőszak teljesen új minőségi szintet lépett, hiszen a migránsokat felfegyverezték, mondhatnám azt is, hogy felfegyverkeztek, és ezeket a fegyvereket most már használják is, hol egymással szemben, hol pedig a magyar határt védő rendőröket és katonákat fenyegetik vele. (Zaj.  Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

(14.30)

Ez elfogadhatatlan. Magyarországon ezeknek az embereknek semmi keresnivalójuk nincsen. Nem fogjuk beengedni őket, akárhogyan is akarja Brüsszel, vagy akárhogyan is nyomják őket ránk a Soros-féle NGO-k.

Ráadásul az idei esztendőben már 861 embercsempésszel szemben kellett fellépni. A tavaly esztendőben ugyanennyi idő alatt ez a szám csak 445 volt. Tehát látszik, hogy a megengedő brüsszeli migrációs politika miatt virágzik az embercsempészeti biznisz. Márpedig ezt az üzleti modellt le kell törni, de ezt az üzleti modellt csak akkor lehet letörni, hogyha világossá tesszük, hogy Magyarországra és az Európai Unióba csak szabályosan, csak a törvényeink tiszteletben tartásával lehet bejönni. A 24. órában vagyunk, itt lenne az idő arra, hogy Brüsszel változtasson a migrációs politikáján.

Közben pedig keletről az ott kitört háború miatt menedékkérők érkeznek. Az idei esztendőben, illetve februártól kezdődően 833 ezernél is több  tehát 833 ezernél is több!  menekültet fogadtunk itt, Magyarországon. Mindenkit beengedtünk, mindenkit befogadunk, mindenkit ellátunk, mindenki számára biztonságot nyújtunk természetesen, hiszen akik keletről, Ukrajnából érkeznek hozzánk, ők a háború elől menekülnek, az életükért futnak  hova mennének, hogyha nem a szomszédba jönnének? Akik viszont délről érkeznek, ők békés és biztonságos országokon, van, hogy ezek tucatjain keresztül jönnek át. Ezek az emberek a határok megsértésével, erőszakosan, illegális módon érkeznek, tehát természetesen őket nem fogjuk beengedni. Tehát délről megállítunk minden illegális migránst, keletről pedig beengedjük a menekülteket.

Szeretném jelezni, hogy mind a kettő európai feladat. Mind a kettő európai feladat! Természetesen mi meg fogunk felelni ezen kötelezettségünknek, de ez óriási erőfeszítéseket és óriási erőforrásokat igényel. 1,6 milliárd eurónál járnak a költségeink, és ebből az 1,6 milliárd euróból 2 százalékot kaptunk eddig Brüsszelből, ami nyilvánvalóan szégyen. De szeretném még egyszer világossá tenni, hogy akik hozzánk menekülnek Ukrajnából, számukra biztonságot adunk, de délről egyetlenegy illegális migránst sem fogunk beengedni, mint ahogy eddig sem tettük. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-41      Ülésnap adatai