Készült: 2024.05.09.22:17:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  215-216. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   211-214   215-216   217-218      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk.

Most a napirend utáni felszólalások következnek. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Tuzson Bence, a Fidesz képviselője: „Választókerületi ügyek” címmel. Képviselő úr, öné a szó, parancsoljon!

TUZSON BENCE (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! E Ház falai között már többször beszéltem a választókerületről. Fontosnak tartom azt, hogy a választókerület ügyeiről időnként tájékoztassam az Országgyűlést, illetve az önök és a kormány támogatását kérjem a választókerület ügyeiben, a választókerület további fejlesztésében. Mint önök is tudják, Dunakeszi, Fót, Göd, Csomád, Csömör, Erdőkertes és Veresegyház az én választókerületem, olyan választókerület, amely az egyik leggyorsabban fejlődő térsége. Ez a fejlődés jellemző volt az utóbbi évtizedre, és az is igaz, hogy ennek a térségnek a lélekszáma is nagyban gyarapodott, tekintettel arra, hogy itt egy agglomerációs térségről van szó.

Öröm számunkra az, hogy nemcsak a beköltözés során gyarapszik a lakosság, hanem annak következtében is, hogy itt nagyon sok gyermek születik, ez, azt mondhatom, hogy példa az ország számára. Dunakeszinek például mint városnak a lakosságmegtartó képessége már a születésszám alapján is önmagában megvan, ami jó hír, ami azt jelenti, hogy az országos átlag felett van a születésszám.

Engedjék meg, hogy most itt, az Országház falai között az egyik olyan településünkről beszéljek, amelyik az ország egyik legfiatalabb települése, no nem a település korát tekintve, hanem azért, mert itt élnek talán a legfiatalabbak, illetve az átlagéletkor is nagyon alacsony. A lakosságnak körülbelül egynegyede, 25 százaléka 18 év alatti. Ez a település Veresegyház, és ez azért is jelentős település, mert ez a település bizony az utóbbi időszakban komoly fejlődésen ment át nemcsak a település kinézetét tekintve, hanem, mint említettem, a lélekszámát tekintve is. De ez országosan is kiemelkedő, hiszen az élmezőnyben jár abban, hogy bizony az elmúlt tíz évben 25 százalékkal nőtt a lakosságszám.

Természetesen nem cél az, hogy olyan mértékben fejlődjön bármilyen településnek a lakosságszáma, amelyet már az infrastruktúrája nem tud elviselni, de abban az esetben, ha már ekkora lakosságszámról beszélünk, akkor meg kell azt említenünk, hogy bizony infrastrukturális fejlesztésekre is szükség van. Köszönet illeti egyébként azokat, akik sokat dolgoztak ezért. Szeretném itt, a Ház falai között is megköszönni polgármester úrnak, Pásztor Bélának azt, hogy olyan sokat dolgozott a település fejlesztése tekintetében, és nem feledkezett meg arról, hogy a település lélekszámának növekedése mellett az infrastruktúrát is fejlessze, jelesül például az oktatási intézményeket.

Engedjék meg, hogy egy konkrét oktatási intézményről beszéljek, amelynek a fejlődése, fejlesztése folyamatban van, és ami példa, olyan példa, amit bizony lehetne követni az ország egészében is. Ez pedig a Kálvin Téri Református Általános Iskola, amely még 2007-ben jött létre. Szeretném megköszönni a lelkipásztornak, Fukk Lórántnak azt, hogy olyan keményen dolgozott azért, hogy ez az iskola létrejöhessen, s elkötelezett volt a tekintetben, hogy felekezethez való tartozás nélkül odajárhassanak a gyerekek, hiszen nagy szükség volt itt egy újabb iskolára. Összesen 43 fővel indult el ez az iskola, de ma már körülbelül 500-an járnak ebbe az iskolába. Ezen a településen azért úgy kell elképzelnünk, hogy évente 250 gyerek jön ki az általános iskolából. Ezért fontosnak tartom azt, hogy ennek az iskolának a fejlesztésével folyamatosan foglalkozzunk.

Több lépésben, 2008-ban, amikor az első ingatlanfejlesztési lépés megtörtént, akkor az akkori lelkészlakás tetejét építették be, arra húztak még egy szintet, hogy bővítsék az iskolát. 2011-ben kezdődött meg az új épület építése, akkor az önkormányzat komoly segítséget tudott nyújtani. 2014-ben újabb négy tanteremmel bővült ki ez az iskola, és 2018-19-ben egy nagy lépéssel a tornaterem építése is megkezdődhetett, ez 2020-ban fejeződött be. S ehhez kapcsolódott még egy újabb lépés, az úgynevezett összekötő épületnek a megépülése. Ez az utóbbi időszakban állami támogatásból valósulhatott meg, mint egyébként az előző lépések nagy része is, mintegy 655 millió forintos állami támogatással. Köszönet érte. Ennek az épületrésznek az átadása…  2021 végén zárult le az engedélyezési eljárás, és 2022. március 20-án ezt az épületrészt át is adtuk.

Szeretnénk azonban továbblépni, fejleszteni tovább ezt az épületet, és megépíteni azt a szárnyát, amelyik még hiányzik. Én ebben kérem az önök támogatását, és ebben kérem majd a magyar kormány támogatását is. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   211-214   215-216   217-218      Ülésnap adatai